Na zdjęciu widzimy uczestników spotkania siedzących w auli
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 23.03.2022     Aktualizacja: 24.03.2022

Spotkanie w sprawie programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza

22 marca odbyło się spotkanie ze Wspólnotą Uczelni poświęcone przedstawieniu postępów w realizacji programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza. W prezentacji a potem w dyskusji wziął udział Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk, Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym prof. Janusz Kotowicz oraz Prorektor ds. Nauki i Rozwoju prof. Marek Pawełczyk, który przedstawił zadania zrealizowane w ramach Programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza.

Prowadzenie wysokiej jakości badań naukowych, wspieranie rozwoju naukowego pracowników i doktoratów, rozwój ich karier, wzrost umiędzynarodowienia nauki i kształcenia, najwyższej jakości oferta dydaktyczna a także zwiększenie rozpoznawalności uczelni – to główne cele, jakie stawia sobie Politechnika Śląska w związku z realizacją programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza.

Politechnika Śląska otrzymała status Uczelni Badawczej 30 października 2019 roku. Celem konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki (wcześniej Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego) było wyłonienie i wsparcie uczelni, które będą w stanie skutecznie konkurować z najlepszymi ośrodkami akademickimi w Europie i na świecie. Spośród uprawnionych do startu w konkursie 20 najlepszych uczelni w Polsce międzynarodowy zespół ekspertów wyłonił 10, które w latach 2020-2026 będą otrzymywać subwencję zwiększoną o 10%. W tym gronie znalazła się Politechnika Śląska, która w ramach konkursu otrzyma łącznie blisko 245 000 000 zł w ciągu 7 lat.

uczelnai badawcza

– Znaleźliśmy się w tym gronie, ponieważ przedstawiliśmy strategię rozwoju uczelni, która została zaakceptowana przez międzynarodowy zespół ekspertów. Zespół ten ocenił, że jest to strategia realistyczna i będzie ona prowadziła uczelnię do sukcesu – powiedział Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

– Podczas dzisiejszego spotkania pokazaliśmy, co udało się osiągnąć po dwóch latach realizacji projektu, jakie są dalsze perspektywy. Nie ukrywaliśmy też tych elementów które wymagają poprawy – dodał Rektor.  

Dzięki udziałowi Politechniki Śląskiej w programie wzrosło umiędzynarodowienie uczelni, wzrosła też liczba publikacji wysoko punktowanych oraz publikacji z udziałem zagranicznych autorów. – Generalnie pod względem efektów działalności badawczej zauważamy wyraźny wzrost wszystkich wskaźników – podkreślił Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Udział uczelni w programie to nie tylko szansa na rozwój, ale też ogromna praca. – Przede wszystkim musimy zmienić podejście w uczelni, ale to już się dzieje. Dobrymi przykładami chcemy przekonywać i pokazywać, że dzięki udziałowi w programie naukowcy mogą podnieść swój warsztat badawczy, swój status i jednocześnie finanse – mówił Prorektor ds. Nauki i Rozwoju prof. Marek Pawełczyk, który na spotkaniu szczegółowo przedstawił zadania zrealizowane w ciągu dwóch lat w ramach Programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza. 

– Startując w konkursie IDUB mieliśmy zdecydowanie niższe wskaźniki niż inne wiodące uczelnie. Teraz one znacząco wzrosły. Chodzi tutaj o umiędzynarodowienie zarówno w zakresie obecności studentów zagranicznych jak i doktorantów oraz pracowników. Zwiększa się także liczba publikacji, które powstają z udziałem autorów z zagranicy. Kolejny bardzo istotny wskaźnik, w którym mamy też duże wzrosty, to liczba publikacji w najlepszych czasopismach z listy TOP1 i TOP10 – powiedział Prorektor ds. Nauki i Rozwoju prof. Marek Pawełczyk

Kolejny wskaźnik, który znacząco wzrósł to Field-Weighted Citation Impact czyli tzw. znormalizowany wskaźnik cytowań. – Tutaj wyprzedziliśmy wiodące uczelnie z kraju. Musimy jednak popracować nad liczbą monografii z tzw. drugiego wykazu MEiN i zwiększyć liczbę projektów międzynarodowych zwłaszcza tych, w których jesteśmy liderem – podkreślił Prorektor Pawełczyk.

Program Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza, w ramach pierwszej edycji konkursu Ministerstwa Edukacji i Nauki, realizowany będzie na Politechnice Śląskiej do 2026 roku.

 

Na zdjęciu widzimy uczestników spotkania siedzących w auli

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie