Na zdjęciu widzimy sale senatu i uczestników spotkania siedzących za stołami
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 31.05.2023

Spotkanie prof. Briana Kobilki ze społecznością ukraińską

Prof. Brian Kobilka wraz z małżonką Tong Sun Kobilka, spotkał się z ukraińskimi studentami i pracownikami Politechniki Śląskiej. Obecne na nim były władze uczelni – rektor prof. Arkadiusz Mężyk, prorektor ds. nauki i rozwoju prof. Marek Pawełczyk oraz rektor Wołyńskiego Uniwersytetu Państwowego prof. Anatolii Tsos.

Spotkanie ze społecznością ukraińską odbyło się z inicjatywy prof. Kobilki, który założył fundusz Children of the Ukraine War Fund i zorganizował zbiórkę na rzecz ofiar wojny w tym kraju.

– To jest wyraz wielkiego serca ze strony pana profesora, który jest poruszony losem obywateli Ukrainy, a w szczególności dzieci – powiedział na spotkaniu rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

spotkanie Ukraina fot. Maciej Mutwil (60)

Państwo Kobilkowie zorganizowali zbiórkę na rzecz Ukrainy podczas międzynarodowego wydarzenia - GPCR Workshop 2023 na Hawajach. Zebrane środki zostały przekazane za pośrednictwem Politechniki Śląskiej na potrzeby szpitala w Łucku na Ukrainie gdzie leczone są dzieci – ofiary wojny.

– Pomysłodawczynią tej zbiórki była moja żona ale jestem bardzo dumny, że mogę wziąć w tym udział. Mam nadzieję, że będziemy mogli zrobić więcej – powiedział prof. Kobilka.

– Bardzo chciałam pomóc, dlatego zorganizowaliśmy na Hawajach zbiórkę. Pomysł bardzo się spodobał, zwłaszcza, że pomoc trafia bezpośrednio do potrzebujących – dodała Tong Sun Kobilka.

Symboliczny czek z zebraną kwotą odebrał obecny na spotkaniu ze społecznością ukraińską, rektor Wołyńskiego Uniwersytetu Państwowego prof. Anatolii Tsos.

– Dzisiejsze spotkanie to też okazja by podziękować Stanom Zjednoczonym Ameryki za wsparcie i pomoc Ukrainie. Możemy także podziękować Polsce i każdemu Polakowi za wsparcie naszego kraju i Ukraińców, którzy tutaj się znajdują – mówił na spotkaniu prof. Anatolii Tsos.

spotkanie Ukraina 2 fot. Maciej Mutwil (10)

Spotkanie z noblistą dla społeczności ukraińskiej ma ogromne znaczenie –  podkreśliła Julia Romaniuk z Kijowa, która w Polsce przebywa od marca ub. roku a na Politechnice Śląskiej prowadzi kursy języka polskiego dla rodaków. –  To jest bardzo krzepiące, że tak wybitny naukowiec, laureat Nagrody Nobla  pomaga naszym rodakom i wspiera Ukraińców. Mamy poczucie, że świat jest z nami – mówiła. – Ogromnie dziękuję także Politechnice Śląskiej za to spotkanie i za wsparcie jakie daje nam od wybuchu wojny  – dodała.

Podczas spotkania ukraińscy studenci i pracownicy mogli porozmawiać z profesorem Brianem Kobilką. Interesowały ich badania naukowe profesora, przebieg kariery a także historia jego rodziny. Na zakończenie odbył się mały pokaz artystyczny w wykonaniu ukraińskich dzieci.

Partnerem wydarzenia była Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.