Na zdjęciu widzimy wejście do Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej, nad wejściem banner salonu a przed wejściem grupa młodzieży
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 19.09.2022     Aktualizacja: 28.09.2022

Śląski Salon Maturzystów na Politechnice Śląskiej

Na Politechnice Śląskiej odbył się Śląski Salon Maturzystów Perspektywy 2022. Podczas tej dwudniowej imprezy maturzyści i uczniowie młodszych klas mogli poznać ofertę edukacyjną kilkunastu uczelni oraz zapoznać się z najnowszymi informacjami o maturze w 2023 roku.

– Śląski Salon Maturzystów to jedna z form promocji oferty dydaktycznej Politechniki Śląskiej oraz innych uczelni. Ta oferta jest bardzo ciekawa i różnorodna, a przede wszystkim uzupełnia się. Staramy się doskonalić proces kształcenia tak, żeby był on ciekawy i inspirujący dla studentów i zachęcał ich do studiowana na Śląsku – powiedział rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Na zdjęciu widzimy rektora przemawiającego do odwiedzających targi

Impreza odbyła się w dniach 19-20 września w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej. – Cieszę się, że kolejna edycja Śląskiego Salonu Maturzystów odbywa się w Gliwicach – mieście akademickim i nowoczesnej gospodarki. Mamy bardzo wiele dobrych szkół średnich. Ich absolwenci często wybierają studia wyższe. Ta impreza służy do tego, aby dokonywali właściwych wyborów, które pozwolą im zdobyć odpowiednią wiedzę a potem wykorzystywać ją w pracy dla regionu śląskiego – powiedział prezydent Gliwic Adam Neumann.

Na zdjęciu widzimy prezydenta Gliwic przemawiającego do odwiedzających targi

Podczas imprezy swoją ofertę prezentowało kilkanaście uczelni, wśród nich m.in. Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza czy Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

– Salon Maturzystów jest inicjatywą, która pomaga młodym ludziom wybrać optymalną ścieżkę kształcenia adekwatnie do swoich zainteresowań, możliwości czy planów życiowych. To nie jest tak, że my konkurujemy o studenta, a nasza oferta jest jednakowa i pasuje dla każdego, kto tutaj przychodzi. My pokazujemy, czym różnią się oferty poszczególnych uczelni i w ten sposób pomagamy młodym ludziom zaplanować dalszą karierę – powiedział prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej Uniwersytetu Śląskiego prof. Tomasz Pietrzykowski.

Na zdjęciu widzimy aule w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w której siedzą odwiedzający imprezę

Oprócz oferty edukacyjnej uczelni, odwiedzjący imprezę uczniowie mogli spotkać się z ekspertami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie, którzy przekazali im najważniejsze informacje o przyszłorocznej maturze.

– Salon Maturzystów to takie spotkanie matury z uczelnią. Młody człowiek przyjeżdża tutaj, aby dowiedzieć się, jakie są zmiany i co trzeba zrobić, aby zdać maturę, bo ona daje przepustkę na studia. Dlatego dobrze, by przy tej okazji poznawał też uczelnie – mówił Andrzej Wyszyński z Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”.

– Chcę się dowiedzieć jak najwięcej o nowej maturze, ponieważ jestem pierwszym rocznikiem po reformie. Przy okazji chciałbym też poznać ofertę kilku uczelni – powiedział odwiedzający targi przyszłoroczny maturzysta Tymon Kowalski z Gliwic.­

salon 1

Wśród zwiedzających byli też uczniowie szkół średnich spoza Śląska, wśród nich Kamil z Kietrza w woj. opolskim. ­– Chciałem się dowiedzieć jak najwięcej o nowej maturze. Wiążę swoją przyszłość z przedmiotami ścisłymi i mam nadzieję, że znajdę tutaj ciekawe oferty uczelni – dodał Kamil.

Salon Maturzystów 2022 został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka i Przewodniczącego KRASP, rektora Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusza Mężyka.