Zdjęcie przedstawia kilkudziesięciu rektorów w togach.
Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 10.06.2022     Aktualizacja: 13.06.2022

Rektorzy i prorektorzy uczelni członkowskich na 25-leciu KRASP

Kilkudziesięciu rektorów i prorektorów uczelni członkowskich Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich zebrało się na głównych obchodach jubileuszu 25-lecia KRASP. Przewodniczącym tego gremium jest JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.  

Dwudniowe uroczystości rozpoczęły się w czwartek w Warszawie. Program objął m.in. posiedzenie Prezydium KRASP oraz sesję Zgromadzenia Plenarnego KRASP 

Główne obchody poprzedziło odsłonięcie tablicy upamiętniającej spotkanie założycielskie Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz trójstronne spotkanie konferencji rektorów z Polski, Francji i Niemiec, którzy wchodzą w skład: KRASP, France Universités i Hochschulrektorenkonferenz (HRK). 

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich wyrosła z potrzeby środowiska – potrzeby istnienia instytucji reprezentującej wspólne interesy uczelni akademickich. Choć początki były burzliwe i nie zawsze łatwe, dziś KRASP jest podmiotem umocowanym prawnie w ramach ustawy – Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce, a głos rektorów jest słyszalny nie tylko w sprawach szkolnictwa wyższego, ale również nauki i edukacji. 

W ciągu ćwierćwiecza funkcjonowania KRASP udało się skonsolidować środowisko rektorów, a sama konferencja liczy dziś już 109 członków i 8 członków stowarzyszonych, którzy razem odpowiadają za kształcenie około 70% studentów w Polsce. Od momentu powołania KRASP, Konferencja stoi na straży wartości akademickich, w tym zasad etyki zawodowej, odpowiedzialności i konstytucyjnej zasady autonomii uczelni akademickich. 

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie