DSC_0322-min

Powstaje koszykarska drużyna

Na kanwie sukcesów naszych studentek w rozgrywkach akademickich, została utworzona drużyna koszykarek AZS-u Politechnika Śląska, która pod okiem trenera Patryka Niczke z Ośrodka Sportu, planuje zadebiutować i wystartować w rozgrywkach II ligi.

W ubiegłych latach reprezentantki Politechniki Śląskiej świetnie spisywały się zarówno na Akademickich Mistrzostwach Śląska, jak i Akademickich Mistrzostwach Polski w koszykówce, skąd przywiozły nawet brązowe medale. To duży sukces, który pokazał drzemiący w nich potencjał.
- Tak narodziła się inicjatywa utworzenia tej drużyny - komentuje Patryk Niczke, trener sekcji koszykówki, a także nauczyciel akademicki w Ośrodku Sportu PŚ. - Zdobycie medalu na Akademickich Mistrzostwach Polski nie należy do rzeczy łatwych. Kilka dziewczyn jest po szkoleniu w klubach. W związku z ich potencjałem, zaangażowaniem, a także wielkimi chęciami do gry w barwach naszej uczelni, postanowiłem, że spróbuję. Właściwie to ten pomysł wyszedł najpierw od dziewczyn, które mnie do tego namówiły. Podchwyciłem temat i postanowiłem wcielić tę inicjatywę w życie. Uważam nawet, że druga liga nie będzie szczytem naszych możliwości. Początek pewnie nie będzie należał do najłatwiejszych, ale wierzę, że przy regularnych treningach pojawią się zwycięstwa.
Teraz przed klubem szereg formalnych wymogów do spełnienia. Jeśli się uda, zawodniczki wystąpią w najbliższym sezonie II ligi Śląskiego Związku Koszykówki. To trzeci poziom rozgrywek w Polsce.
Nowo powstała drużyna ma już za sobą nawet pierwszy mecz sparingowy, w którym uległa wysoko 38:86 RMKS-owi Rybnik w hali OSiR-u przy ul. Akademickiej 26. Kilka dynamicznych i kombinacyjnych akcji naszego zespołu mogło jednak podobać się licznie zgromadzonej widowni.

DSC_0283-min

- Ekipa z Rybnika występuje w drugiej lidze kobiet – tłumaczy Patryk Niczke. - W jej składzie zagrało kilka reprezentantek Polski do lat siedemnastu, a także zawodniczki występujące na co dzień w pierwszej lidze. Nie był to łatwy rywal na początek, tym bardziej, że nie dysponowałem pełnym składem. To było jednak dobre przetarcie. Wiemy, nad czym mamy pracować. Dziewczyny zdecydowanie mają zapał do treningu.
Kadrę AZS-u Politechnika Śląska w tym meczu tworzyły: Natalia Krzymińska (kapitan), Wiktoria Chabierska, Olga Lizurej, Marta Szydło, Julia Płoszaj, Katarzyna Swoboda, Natalia Rusińska, Julia Adamczyk, Julia Smolińska i Michalina Grzybek.
- Jesteśmy otwarci na kolejne osoby, bowiem wiemy, że musimy się jeszcze wzmocnić  – mówi Patryk Niczke. - Trenujemy w tej chwili dwa razy w tygodniu. Z pełnymi przygotowaniami do  sezonu ligowego chcielibyśmy ruszyć pod koniec sierpnia. Wtedy zajęcia będziemy mieć trzy razy w tygodniu. Myślę, że będzie to fajna gratka dla fanów koszykówki i nie tylko. Będziemy liczyć na ich wsparcie. Chcielibyśmy związać tę drużynę z akademicką społecznością naszej Uczelni.

DSC_0239-min

Trener nie ukrywa, że klub nadal poszukuje sponsorów, których wsparcie finansowe pozwoliłoby na szybszy rozwój drużyny i pewny akces do rozgrywek ligowych.
- W tej chwili wspiera nas firma APE Group z Katowic z branży IT, której właściciel pojawił się na spotkaniu z Rybnikiem – mówi Patryk Niczke. - Chciałem także podziękować za poparcie tej inicjatywy i pomoc profesorowi Krzysztofowi Czapli, dyrektorowi naszego Ośrodka Sportu.
- Trzymam kciuki za trenera oraz zawodniczki, by udało im się zagrać w rozgrywkach ligowych – mówi prof. Krzysztof Czapla, dyrektor Ośrodka Sportu PŚ. - Jeszcze wyboista droga przed tą drużyną, zwłaszcza pod kątem organizacyjnym. Mogą jednak liczyć na moją pomoc.

Autor zdjęć Martin Huć
DSC_0263-min