Na zdjęciu widać budynek z napisem: Politechnika Śląska.
Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 24.05.2022

Politechnika Śląska kończy 77 lat

We wtorek mija 77 lat, od kiedy utworzono Politechnikę Śląską. 24 maja 1945 roku w Gliwicach powstała pierwsza uczelnia techniczna na Śląsku.

Wtedy powołano do życia cztery wydziały: chemiczny, elektryczny, mechaniczny oraz inżynieryjno-budowlany. Wówczas studia na Politechnice Śląskiej rozpoczęło 2750 studentów, a kadrę dydaktyczną stanowiło prawie 200 pracowników.

– Dzisiaj, 77 lat później, Politechnika Śląska należy do grona największych i najlepszych uczelni technicznych w Polsce i jako jedyna na Górnym Śląsku znalazła się w gronie laureatów konkursu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”. Obecnie, na 13 wydziałach i w 1 instytucie, kształcimy ok. 17 tys. studentów, a naszą kadrę naukową stanowi ponad 1,6 tys. nauczycieli akademickich. Uczelnia konsekwentnie realizuje przyjętą przez Senat Strategię rozwoju, systematycznie zwiększając dorobek naukowy i rozpoznawalność międzynarodową – powiedział rektor prof. Arkadiusz Mężyk.

Od początku swego istnienia Politechnika Śląska aktywnie reagowała na realne potrzeby otoczenia społeczno-gospodarczego. – Politechnika Śląska prowadzi działalność badawczą w odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne i gospodarcze. Nasza główna siedziba mieści się z Gliwicach – mieście położonym w sercu Śląska, który kiedyś kojarzono głównie z przemysłem ciężkim, a dziś – z nowoczesnymi technologiami. Do tej transformacji swój wkład wniosła również Politechnika Śląska m.in. poprzez kształcenie ekspertów, którzy przyczyniają się do dynamicznego rozwoju miasta, regionu i kraju – podkreślił rektor.

Z okazji urodzin Politechniki Śląskiej Jego Magnificencja Rektor prof. Arkadiusz Mężyk zaprasza społeczność akademicką na doroczny Koncert Wiosenny Politechniki Śląskiej, który odbędzie się 25 maja o godz. 18 w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Wystąpi Andrzej Piaseczny.

Koniec maja to także czas organizacji jednego z najważniejszych wydarzeń dla całej wspólnoty akademickiej, jakim są uroczystości wręczenia dyplomów doktora i doktora habilitowanego. Tegoroczne wydarzenie odbyło się w sobotę 21 maja.