Na zdjęciu widzimy gości ze Związku Piłki Ręcznej w Polsce w Europejskim Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia Politechniki Śląskiej.
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 19.01.2023

Piłkarze ręczni w EHTIC

Przedstawiciele Związku Piłki Ręcznej w Polsce już po raz drugi odwiedzili Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia PŚ. Poniedziałkowe spotkanie dotyczyło możliwości stworzenia przez naszych naukowców programu badań dla piłkarzy ręcznych.

W spotkaniu udział wziął dyrektor EHTIC prof. Marek Gzik oraz Henryk Szczepański prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce, a także Sławomir Szmal bramkarz z 20-letnim stażem w reprezentacji, wielokrotny medalista Mistrzostw Świata, oraz Mistrzostw Polski, odpowiedzialny za sprawy szkolenia sportowego, Damian Drobik - dyrektor Sportowy ZPRP oraz dr Mirosław Baum, przewodniczący Kolegium Sędziów Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

Podczas spotkania zaprezentowano możliwości badawcze zespołu naukowców Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej w zakresie inżynierskiego wsparcia sportu.

- Patrząc na zakres badań, możliwości jakie dają laboratoria EHTIC, jestem pod ogromnym wrażeniem. Myślę, że w przypadku piłki ręcznej, zakres prowadzonych tu badań można wykorzystać już na etapie selekcji młodych zawodników. Obszar pracy jest naprawdę bardzo szeroki. Cieszę się, że mogłem to wszystko zobaczyć i przekonać się o metodyce i praktycznym zastosowaniu tego typu laboratoriów – podkreślił prezes ZPRP Henryk Szczepański.

Prowadzone w EHTIC badania pozwalają nie tylko ocenić wpływ układu mięśniowego na układ ruchu, czy oszacować ryzyko urazów, ale także są w stanie określić wpływ bodźców akustycznych na zachowanie zawodnika na parkiecie.

- Talent i naturalne predyspozycje są na pewno podstawą do uprawiania sportu. Ale wykorzystanie nauki, oceny dzięki jej zastosowaniu swoich możliwości są gwarancją osiągnięcia sukcesu. Nasz ośrodek może mocno w tym pomóc i to w każdej dyscyplinie sportowej – zapewnia prof. Marek Gzik dyrektor EHTIC.

Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia Politechniki Śląskiej to nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy działający w Zabrzu przy Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. Prowadzona jest tam interdyscyplinarna działalność badawcza, usługowa, informacyjna, szkoleniowa i promocyjna w zakresie technologii dla zdrowia.

sportowcy w EHTIC2

Zdjęcia: mat. EHTIC