Start - Aktualności - O komunikowaniu nauki na Politechnice Śląskiej

O komunikowaniu nauki na Politechnice Śląskiej
Przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, środowiska akademickiego wraz z władzami uczelni oraz mediów zajmujących się popularyzacją nauki wzięli udział w sympozjum zorganizowanym przez Komitet Polityki Naukowej. Uczestnicy rozmawiali o komunikowaniu, promocji i popularyzacji nauki w Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej.
Komitet Polityki Naukowej to organ pomocniczy ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który opiniuje dokumenty a także przeprowadza ewaluację realizacji Polityki Naukowej Państwa.
– Polityka Naukowa Państwa to dokument rządowy, o niezwykłej randze, który obowiązuje od 2022 roku a w tej chwili podlega finalnemu etapowi oceny śródokresowej. Analizujemy zagadnienia, które obejmuje, po to, by ułatwić ministrowi dialog ze środowiskiem akademickim i europejskim – powiedział prof. dr hab. Tomasz Szapiro, przewodniczący Komitetu Polityki Naukowej.
Sympozjum otworzył JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, który w ubiegłych latach przewodniczył Komitetowi Polityki Naukowej. Rektor podkreślił jakie znaczenie dla komunikacji nauki w regionie ma Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej.
– Możemy być wzorem, w jaki sposób z nauką docierać do społeczeństwa, niezależnie od wieku, zarówno do młodszych osób jak i do seniorów – mówił prof. Pawełczyk. – Dzisiaj stajemy przed bardzo ważnym wyzwaniem jakim jest przyjrzenie się zapisom Polityki Naukowej Państwa i być może sformułowanie niektórych na nowo, to niezwykle istotne, ponieważ ten dokument jest pewnego rodzaju wyznacznikiem inwestycji państwa w naukę.

Ożywiona dyskusja toczyła się wokół zagadnień związanych z komunikacją i popularyzacją nauki.
– Przede wszystkim musimy przekonać społeczeństwo, że polska nauka, która jest niedoceniana, ma kluczowe znaczenie dla kraju w kontekście wspierania rozwoju gospodarki poprzez innowacje oraz rozwiązywania problemów społecznych – powiedział prof. dr hab. inż. Marek Gzik, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego podkreślając starania resortu o zwiększenie budżetu na rozwój nauki.
Sympozjum na Politechnice Śląskiej było drugim z zaplanowanych ośmiu spotkań, które będą dotyczyć między innymi kwestii związanych z finansowaniem, strategiami międzynarodowymi czy zmianami systemowymi. Debaty zostaną podsumowane rekomendacjami dla ministerstwa.
