Noc Naukowców 21

Noc Naukowców 2021 na Politechnice Śląskiej

Co wspólnego mają ze sobą MINECRAFT, bałwan i dżdżownica czy powietrze może przewodzić prąd, jak zmierzyć otaczający nas świat, jak zachowuje się budynek podczas trzęsienia ziemi oraz czy można zobaczyć dźwięk - na te i wiele innych pytań odpowiadali naukowcy Politechniki Śląskiej. Na Uczelni odbyła się Noc Naukowców 2021.

Noc Naukowców rozpoczęła się w sobotę 9 października o godzinie 15.00 od oficjalnej inauguracji z udziałem min. JM Rektora Politechniki Śląskiej prof. dr. hab. inż. Arkadiusza Mężyka, Prorektora ds. Infrastruktury i Promocji dr. hab. inż. Tomasza Trawińskiego, prof. PŚ, oraz Dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki, dr hab. Aleksandry Ziembińskiej – Buczyńskiej, prof. PŚ.

nocnaukowcow3

– Nauka jest nie tylko pożyteczna, ale też ciekawa. Poprzez organizację Nocy Naukowców chcemy zachęcić wszystkich do bawienia się nauką i łączenia przyjemnego z pożytecznym. Nauka to spełnianie marzeń, to myślenie o przyszłości. Chcemy by najmłodsi, którzy uczestniczą w naszych warsztatach, zachęceni prezentacjami i ćwiczeniami w przyszłości podjęli studia na Politechnice Śląskiej lub jakiejkolwiek innej Uczelni i zapisali się do grona kreatorów przyszłości – mówił Rektor PŚ prof. Arkadiusz Mężyk.

– Już po raz 16. napędzani pasją, zachęcamy do odkrywania tajemnic nauki. Proszę wykorzystać tę wyjątkową okazję do zadawania pytań przede wszystkim w zakresie techniki. Życzę niesamowitych wrażeń dzisiejszego wieczoru – mówił podczas otwarcia Nocy Naukowców Prorektor ds. Infrastruktury i Promocji dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ.

– Chodzi nam o to by otworzyć naukowe drzwi, które wydają się bardzo mocno zamknięte. Nauka wydaje się schowana w laboratoriach a nam chodzi o to by te laboratoria otworzyć i zaprosić młodszych i starszych do wspólnego eksperymentowania – mówi dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ.

Noc Naukowców

Podczas uroczystego otwarcia wręczone zostały także dyplomy i nagrody laureatom konkursów realizowanych w ramach 16. edycji Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej.

Tegoroczna edycja odbywała się w formie hybrydowej. Uczestnicy mogli brać udział w warsztatach i eksperymentach stacjonarnie jak i odwiedzać wirtualne laboratoria oraz uczestniczyć w pokazach online. Organizatorem Nocy Naukowców jest Politechnika Śląska natomiast partnerami Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Miasto Gliwice.

Więcej informacji na  https://nocnaukowcow.com.pl

Noc Naukowców

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie