Na zdjęciu widzimy budynek Międzynaordowego centrum kongresowego z bannerem kongresu i napisem Katowice
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 25.04.2022     Aktualizacja: 26.04.2022

Naukowcy Politechniki Śląskiej prelegentami podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 

Międzynarodowa wymiana młodzieży, nowe technologie w sektorze medycznym, Przemysł 4.0 – to sesje, w których wzięli udział naukowcy Politechniki Śląskiej podczas pierwszego dnia  Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Trzydniowa impreza odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach już po raz 14. 

Prorektor ds. nauki i rozwoju prof. Marek Pawełczyk wziął udział w panelu pt. „Międzynarodowa wymiana młodzieży. 35 lat Erasmusa”. Punktem wyjścia w dyskusji była nowa perspektywa budżetowa Unii Europejskiej, w której Komisja Europejska znacząco zwiększyła środki na program Erasmus. Uczestnicy zgodnie przyznali, że to dobra wiadomość.  

Prof. Pawełczyk podkreślił, że wymiana studencka w ramach programu Erasmus – na wielu płaszczyznach – jest szansą nie tylko dla samych jej uczestników – młodych ludzi, ale też dla uczelni oraz dla całej Unii Europejskiej. 

 – Innym tematem jest to, że każda z uczelni ma pewną autonomię w zakresie proponowania swojego programu kształcenia, a możliwość przebywania na innych uczelniach zdecydowanie poszerza horyzonty, pozwala nam wyjść poza te ramy, które zostały przyjęte tutaj, regionalnie – mówił.  

 – W moim przekonaniu, umiędzynarodowienie kształcenia i badań naukowych jest jedyną drogą do tego, aby Europa stała się konkurencyjna wobec szybko rozwijającej się gospodarki czy to za oceanem, czy na Wschodzie – ocenił prof. Pawełczyk.  

Sesja była częścią Europejskiego Forum Młodych Liderów. Na jej zakończenie nastąpiło podpisanie porozumienia o powstaniu Centrum Innowacji Erasmus+ InnHUB w Katowicach, pomiędzy Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji a Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.

Na zdjęciu widzimy prof. Gzika wśród innych panelistów

Dyrektor Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia, Kierownik Katedry Biomechatroniki prof. Marek Gzik wziął udział w debacie na temat nowych technologii w sektorze medycznym. Jej uczestnicy m.in. zastanawiali się, czy jesteśmy przygotowani na rewolucję technologiczną w medycynie i czy sztuczna inteligencja może zastąpić człowieka. 

Prof. Gzik w swojej podsumowującej wypowiedzi podkreślił ponadto potrzebę edukacji kadr medycznych, by lekarze i personel medyczny potrafili wykorzystywać nowoczesną technologię i te coraz bardziej zaawansowane systemy m.in. systemy sztucznej inteligencji. 

- Musimy efektywniej wykorzystywać pracę lekarzy; wysokiej klasy specjaliści muszą mieć wsparcie inżynierów, personelu medycznego – wskazał prof. Gzik. 

Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ, wzięła udział w panelu Przemysł 4.0. Uczestnicy tej sesji dyskutowali m.in. o nowoczesnych technologiach w przemyśle, wdrożeniach, finansowaniu czy konkurencyjności.

– Na Politechnice Śląskiej działa Centrum Przemysłu 4.0, które świadczy usługi na rzecz przemysłu. Uczelnia od wielu lat realizuje badania i prace w tym zakresie, bo wiemy, że uczelnia techniczna bez przemysłu nie istnieje. Wszystko co robimy – robimy w pętli sprzężenia z przemysłem – podkreślała w swojej wypowiedzi dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ.

We wtorek drugi dzień kongresu, również z udziałem Politechniki Śląskiej. Z ramienia Uczelni udział w nim wezmą: Prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym prof. dr hab. inż. Janusz Kotowicz, który został zaproszony do dyskusji na temat magazynów energii, a także Prorektor ds. infrastruktury i promocji dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ, który mówić będzie o kompetencjach przyszłości.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie