Start - Aktualności - Natura inspiruje naukę
Natura inspiruje naukę - I Ogólnopolska Konferencja Naukowa Kosmotrend
Przedstawiciele środowisk akademickich i przemysłu kosmetycznego dyskutowali na Politechnice Śląskiej o najnowszych trendach i wyzwaniach związanych z wykorzystaniem naturalnych składników w kosmetykach. Wydział Chemiczny zorganizował I Ogólnopolską Konferencję Naukową Kosmotrend – naturalne surowce kosmetyczne, która odbyła się 6 września w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Ideą konferencji było zintegrowanie obu środowisk - akademickiego i biznesowego, prezentacja najnowszych badań naukowych oraz możliwości ich zastosowań w praktyce. – Chcemy zainteresować przedstawicieli przemysłu tym, czym zajmujemy się na naszym wydziale – powiedział prof. dr hab. inż. Wojciech Simka, dziekan Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej. – Dialog pomiędzy partnerem przemysłowym a naukowcem jest potrzebny z tej prostej przyczyny, że często mówimy różnymi językami. Naukowcy koncentrują się na swoich rozwiązaniach i pomysłach, niejednokrotnie w oderwaniu od analizy ekonomicznej. Z kolei ta jest podstawą pracy w biznesie, poprzez dialog jesteśmy w stanie dojść do konsensusu i znaleźć takie rozwiązania, które pomogą doprowadzić do komercjalizacji badań – podreślił dziekan.
Tematyka konferencji koncentrowała się między innymi wokół źródeł i metod pozyskiwania naturalnych surowców kosmetycznych, ocen skuteczności działania kosmetyków, metod analizy substancji aktywnych czy regulacji prawnych dotyczących naturalnych surowców kosmetycznych.
– Współpraca między nauką a przemysłem w branży kosmetycznej jest absolutnie kluczowa. Coraz większy nacisk kładzie się na przede wszystkim na skuteczność składników kosmetycznych i produktów. Dzięki nauce my jako producenci składników aktywnych jesteśmy w stanie coraz lepiej badać te substancje coraz lepiej potwierdzać ich skuteczność – powiedział Marcin Siekierski, z firmy Provital Polska.
Uczestnicy konferencji podkreślali także kwestie związane z dbałością o środowisko.
– Trend naturalności był zawsze, ale w tej chwili rozwija się także ze względu na zrównoważony rozwój, musimy być odpowiedzialni za planetę a wiele metod, ale nie wszystkie, pozyskiwania substancji naturalnych są metodami bezpieczniejszymi dla środowiska niż na przykład klasyczna synteza organiczna, nie mówiąc już o procesach katalitycznych, po których zostaje odpad w postaci katalizatora – tłumaczyła dr n. med. inż. Katarzyna Pytkowska, prof. Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie.
– Podczas konferencji poruszyliśmy wiele wątków dotyczących wykorzystania składników pochodzenia naturalnego w produkcji kosmetyków. Efekty swoich badań zaprezentowali również doktoranci i studenci. Niezmiernie miło było spotkać się w takim towarzystwie i nawiązać interesujące kontakty – podsumowała dr inż. Mirosława Grymel z Wydziału Chemicznego, organizatorka konferencji. – Mam nadzieję, że konferencja będzie inspiracją dla nowych pomysłów, które przekształcą się w ciekawe projekty, czego życzę wszystkim uczestnikom. Przemysł kosmetyczny to branża niezwykle dynamiczna, więc na pewno warto kontynuować taką formę spotkań i dyskusji przedstawicieli nauki i branży kosmetycznej, aby podążać za trendami – dodała.
Naukowcy z Wydziału Chemicznego mogą pochwalić się wieloma projektami, które zostały skomercjalizowane. O niektórych była mowa podczas konferencji - między innymi, o metodzie pozyskiwania spilantolu, substancji roślinnej określanej w branży kosmetycznej mianem naturalnego botoksu.
– Dzięki pomysłom naukowców z Politechniki Śląskiej - dr inż. Mirosławy Grymel oraz prof. Romana Mazurkiewicza - udało nam się opracować i opatentować metodę ekstrakcji spilantolu, substancji aktywnej z rośliny acmella oleracea, której działanie na dobrostan skóry zostało potwierdzone badaniami – mówił Jarosław Bilik, prezes gliwickiej firmy kosmetycznej Melaleuca Poland sp. z o.o.
– Największym sukcesem konferencji można uznać stworzenie platformy do wymiany poglądów między przedstawicielami nauki i biznesu. Z niezwykle ciekawych wykładów, komunikatów, posterów, a także panelu dyskusyjnego dowiedzieliśmy się co może inspirować chemię kosmetyków, dzięki ogromnemu doświadczeniu zaproszonych gości mogliśmy przebyć razem z uczestnikami drogę "od pomysłu do przemysłu", ale przede wszystkim nawiązaliśmy liczne relacje nauka-przemysł, które mam nadzieję, zostaną z nami na dłużej – podsumował dr hab. inż. Jakub Adamek, prof PŚ, organizator wydarzenia.