różowe logo GZM na białym tle
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 02.06.2023     Aktualizacja: 21.06.2023

Nabór wniosków w ramach programu Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki

1 czerwca rozpoczął się nabór wniosków o udzielenie dotacji z Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki, prowadzonego przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię na rzecz uczelni działających na terenie GZM. Wnioski można przesyłać do 30 czerwca.

Dofinansowaniu z Funduszu podlegają zadania realizowane przez uczelnie w pięciu obszarach tematycznych, tj.:

• Światowej klasy naukowcy w Metropolii,
  • Wsparcie badań,
  • Nowatorskie metody kształcenia,
  • Konkursy i wydarzenia naukowe,
  • Studiuj w Metropolii.

O dofinansowanie na realizację projektów, które zakończą się do 31 grudnia 2023 r. można się ubiegać w obszarach 1 (Światowej klasy naukowcy), 3 (Nowatorskie metody kształcenia) oraz w 5 (Studiuj w Metropolii) natomiast w przypadku inicjatyw zaplanowanych do realizacji w 2024 roku we wszystkich wymienionych obszarach.

Dofinansowaniem w wysokości do 90% kosztów kwalifikowanych mogą zostać objęte m.in. działania podejmowane w celu zachęcenia młodzieży do studiów na uczelniach z terenu GZM poprzez stworzenie atrakcyjnej oferty programów współpracy naukowej, kształcenia patronackiego czy programów mentorskich, a także aktywności dotyczące udziału w konferencjach naukowych w charakterze prelegenta prezentującego wyniki badań, publikacje w czasopismach znajdujących się w aktualnym na dzień składania wniosku wykazie Ministra Edukacji Nauki, a także udział studentów oraz kół naukowych funkcjonujących  w Uczelni w krajowych i międzynarodowych wydarzeniach o charakterze współzawodnictwa naukowego lub organizacja takich wydarzeń na obszarze GZM. W obszarze tematycznym 1., związanym z zaproszeniem na Uczelnię wybitnego naukowca – laureata prestiżowych nagród, grantu ERC lub posiadacza statusu Highly Cited Researcher, możliwe jest objęcie dotacją nawet do 99% kosztów kwalifikowalnych.

Szczegółowy opis programu – harmonogram naborów, obszarów tematycznych i zadań kwalifikujących się do finansowania, a także wzór wniosku oraz regulamin udzielania dotacji w ramach Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki są dostępne tutaj.

Wnioski można składać za pośrednictwem Centrum Zarządzania Projektami, w systemie e-CZP do 23 czerwca.