Na zdjęciu widzimy uczestników wystawy, oglądających prace studentów
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 27.05.2022     Aktualizacja: 30.05.2022

Mieszkać w Bytomiu. Wystawa prac studentów Wydziału Architektury

23 maja 2022 roku w Agorze Bytom odbył się wernisaż wystawy prac studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Wystawa „M3 M4 MBYTOM. Mieszkać w Bytomiu” jest efektem współpracy Uczelni z miastem Bytom. W ramach współpracy studenci mieli zaprojektować nową, wielorodzinną zabudowę mieszkaniową we wskazanych przez władze Bytomia fragmentach miasta.

Wystawę otworzył prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, a w uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele Politechniki Śląskiej: prodziekan Wydziału Architektury dr hab. inż. arch. Katarzyna Ujma-Wąsowicz, prof. PŚ; dr hab. inż. arch. Grzegorz Nawrot, prof. PŚ oraz dr inż. arch. Jan Kubec.

Na zdjęciu widzimy prezydenta Bytomia

Prezentowane na wystawie projekty studentów realizowane były w latach 2020-2022 na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w ramach przedmiotu: projektowanie architektoniczne – projektowanie wielorodzinnych zespołów i budynków mieszkalnych. Prowadzącymi przedmiot są dr hab. inż. arch. Grzegorz Nawrot, prof. PŚ. i dr inż. arch. Jan Kubec. – Koncepty wykonano pod kuratelą 13 doświadczonych architektów, pracowników Katedry Projektowania Architektury Mieszkaniowej i Użyteczności Publicznej. W sumie powstało ponad 300 projektów, wystawa prezentuje 50 z nich, uznanych za najbardziej inspirujące – powiedział dr hab. inż. arch. Grzegorz Nawrot, prof. PŚ. Oprócz budynków mieszkalnych studenci zaprojektowali Eksploratorium na Rynku w Bytomiu oraz Ośrodek Kultury Żydowskiej na Placu Grunwaldzkim.

Wystawę oglądać można do 20 czerwca 2022 roku w Agorze Bytom - Galeria „Na Poziomie”, Bytom, pl. T. Kościuszki 1.

Na zdjęciu widzimy dr hab. inż. arch. Grzegorza Nawrota, prof. PŚ.

Patroni honorowi: JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk; prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Patroni: Izba Architektów RP (w osobach pani prezes Rady Krajowej Małgorzaty Pilinkiewicz oraz Przewodniczącego Śląskiej Rady Okręgowej Piotra Średniawy), Wydział Architektury Politechniki Śląskiej (w osobie dziekana wydziału dr. hab. inż. arch. Klaudiusza Frossa, prof. PŚ), Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP (w osobie prezesa Oddziału Śląskiego Mikołaja Machulika). Patronat Medialny objęło czasopismo A&B.

Kuratorzy wystawy: dr hab. inż. arch. Grzegorz Nawrot, prof. PŚ; dr inż. arch. Jan Kubec, dr hab. inż. arch. Tomasz Wagner, prof. PŚ; dr inż. arch. Jerzy Wojewódka, prof. PŚ. Kurator studencki: stud. Julia Giżewska.

Więcej zdjęć z wydarzenia na stronie: Politechnika Śląska | „Mieszkać w Bytomiu” -  wystawa projektów studentów Wydziału Architektury PŚ w Agorze Bytom (polsl.pl)