Zdjęcie łąki kwietnej
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 24.08.2021

Łąka kwietna na Osiedlu Akademickim

Kolorowe kwiaty, krzewy i trawy ozdobne od wiosny na terenie kampusu Politechniki Śląskiej można podziwiać prawdziwą łąkę kwietną. Powstała ona na granicy Osiedla Studenckiego przy ulicy Kujawskiej.    

Zdjęcie łąki kwietnej

Łąki kwietne stały się w ostatnich paru latach bardzo popularne ze względu na walory ekologiczne, łatwość utrzymania, bogactwo barw kwitnących kwiatów i zdolność roślin do oczyszczania powietrza. Przykładowo założenie 1m2 antysmogowej łąki kwietnej oczyszcza powietrze równie wydajnie co pięcioletnie drzewo. Pozostawienie obszaru bez koszenia sprzyja zwiększaniu populacji owadów i tworzeniu naturalnego biosystemu.

Projekt łąki na terenie kampusu, przy południowo-wschodniej elewacji Domu Studenckiego "Karlik" przy ul. Kujawskiej 10 powstał już w roku 2019, ale realizację opóźniła m.in. pandemia. Autorem pomysłu i projektu był prof. Politechniki Śląskiej Tomasz Wagner, pracownik katedry projektowania Architektury Mieszkaniowej i Użyteczności Publicznej Wydziału Architektury.

Zdjęcie łąki kwietnej

Projekt zakładał usunięcie popękanych resztek asfaltowych chodników i zastąpienie ich przyjazną dla retencji aleją z tłucznia kamiennego. Wokół alejki, na wąskich pasach otaczającego terenu, zagościła kora, którą co kilka metrów urozmaicają kępy sucholubnych traw, takich jak rozplenica japońska, kostrzewa i mieszanka traw pampasowych.

W słonecznych miejscach pojawiły się drzewka morelowe, agrest, porzeczka oraz przyciągający wczesną jesienią pszczoły rozchodnik olbrzymi. Teren skweru oddziela od terenów nie należących do Politechniki ozdobny żywopłot. Łąka kwietna ma wymiary 12x45m. Wśród traw i kwiatów znajdują się drewniane podesty, na których można się położyć w słoneczny dzień lub urządzić piknik.

Zdjęcie łąki kwietnej

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie