Uczestnicy konferencji
Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 01.12.2022

Konferencja o bezpieczeństwie energetycznym Polski

O bezpieczeństwie energetycznym Polski rozmawiali uczestnicy konferencji naukowej, która odbyła się 1 grudnia na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.

Prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym prof. Janusz Kotowicz przywitał uczestników w imieniu JM Rektora prof. Arkadiusza Mężyka. Prof. Kotowicz przypomniał, że Politechnika Śląska od 77 lat tworzy zaplecze naukowe dla przemysłu w regionie, realizując tym samym swoją misję angażowania się w istotne procesy rozwoju regionu i kraju.

- Pod hasłem bezpieczeństwa energetycznego kryje się wiele wyzwań, szczególnie dzisiaj. Są one związane z transformacją energetyczną i sytuacją geopolityczną w Europie i na świecie. Naszym celem jest poszukiwanie rozwiązań w tym zakresie (…). Politechnika Śląska chce w tych działaniach uczestniczyć – powiedział prof. Janusz Kotowicz.

Pierwsze wystąpienie miał podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Piotr Pyzik, który mówił o bezpieczeństwie energetycznym i kwestii suwerenności energetycznej Polski. – Chcemy, aby Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, prestiżowej europejskiej uczelni badawczej, kreował rozwój naukowy i postęp techniczny (…) bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju – podsumował Piotr Pyzik.

W programie konferencji znalazły się także prelekcje zaproszonych gości: prof. Władysława Mielczarskiego z Politechniki Łódzkiej oraz prof. Stanisława Pruska z Głównego Instytutu Górnictwa.

Konferencja naukowa jest wpisuje się w Ogólnopolskie Barbórkowe Spotkanie Gwarków 2022. Główne obchody w piątek. Program tutaj: Politechnika Śląska | Barbórka 2022 (polsl.pl)

Politechnika Śląska