Na zdjęciu widzimy panelistów rozmawiających na scenie podczas katowickiej konferencji
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 18.07.2022     Aktualizacja: 20.07.2022

Katowice oficjalnie Europejskim Miastem Nauki 2024

W sobotę 16 lipca 2022 roku Katowice oficjalnie otrzymały tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024. Uroczystość z udziałem władz Katowic, przedstawicieli śląskich uczelni oraz samorządowców odbyła się w trakcie konferencji EuroScience Open Forum 2022 w holenderskiej Lejdzie. Podczas uroczystości prezydent Katowic Marcin Krupa otrzymał symboliczne klucze Europejskiego Miasta Nauki 2024 z rąk burmistrza Lejdy Henriego Lenferinka. 

Dzień wcześniej 15 lipca 2022 roku w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2022 odbyła się Regionalna Konferencja w Katowicach, która była częścią wydarzenia w Lejdzie. ESOF 2022 Regional Site miała miejsce w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Udział w niej wzięli naukowcy Politechniki Śląskiej na czele z prorektorem ds. nauki i rozwoju prof. dr. hab. inż. Markiem Pawełczykiem a także doktoranci naszej Uczelni.  

– Politechnika Śląska jest obecna na tym wydarzeniu, ponieważ jest częścią środowiska akademickiego, skupionego w regionie śląskim. Katowice uzyskały tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024 również przy naszym udziale ze względu na to, że stworzono konsorcjum siedmiu uczelni uzupełniających się profilowo i posiadających aprobatę EuroSciences. Jest to dla nas olbrzymia szansa na promocję – powiedział prorektor ds. nauki i rozwoju prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk.

Na zdjęciu widzimy prorektora Pawełczyka przemawiającego na konferencji w Katowicach

Podczas Regionalnej Konferencji ESOF2022 w Katowicach odbywały się także sesje naukowe. Politechnika brała udział w sesji otwierającej wydarzenie, która była transmitowana do Lejdy. – Dzięki temu mogliśmy zaprezentować się z naszym potencjałem, który jest wielki, a uzupełniony przez możliwości pozostałych uczelni otwiera szerokie perspektywy – dodaje prorektor Pawełczyk. 

Moderatorem dyskusji dotyczącej Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ był prof. Sebastian Werle, kierownik POB6 - Klimat i Ochrona Środowiska, Nowoczesna Energia - na Politechnice Śląskiej.

– Dzisiejszy panel dyskusyjny dotyczył bardzo istotnych aspektów zrównoważonego rozwoju w związku z tym zaprosiliśmy wyśmienitych gości. Wśród panelistów był m.in. przewodniczący EuroScience prof. Michael Matlosz czy były premier RP profesor Jerzy Buzek.  Dyskutowaliśmy o tym czy jesteśmy w stanie sprostać tym celom ONZ i ta dyskusja chyba się nie skończyła. Zgodziliśmy się co do tego, że mamy bardzo wiele wyzwań przed sobą. Są one związane m.in. z dostępnością do czystej energii ze źródeł odnawialnych czy tzw. czystą i bezpieczną produkcją. Dyskutowaliśmy również o roli uniwersytetów, w tym Politechniki Śląskiej, w spełnianiu tych celów – mówił prof. Sebastian Werle.

Decyzja o przyznaniu Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 została ogłoszona w grudniu 2021 roku, jednak oficjalne wręczenie tytułu odbyło się 16 lipca 2022 roku w holenderskiej Lejdzie w trakcie konferencji EuroScience Open Forum 2022. Podczas uroczystości prezydent Katowic Marcin Krupa otrzymał symboliczne klucze Europejskiego Miasta Nauki 2024 z rąk burmistrza Lejdy Henriego Lenferinka.

Wydarzeniem towarzyszącym EuroScience Open Forum 2022 była konferencja regionalna ESOF 2022 Regional Site. Organizatorem tego wydarzenia było konsorcjum uczelni „Katowice – Miasto Nauki” wraz z EuroScience oraz Miastem Katowice. W skład konsorcjum uczelni wchodzą: Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski, Akademia Muzyczna w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. W trakcie ESOF 2022 Regional Site oprócz sesji naukowych odbyła się także Konferencja Szkół Doktorskich, w której wzięli udział doktoranci Politechniki Śląskiej.

 

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie