zdjęcie z planu filmowego
Autor: Anna Świderska     Publikacja: 17.03.2023     Aktualizacja: 21.03.2023

Jak w domu! – czyli Uczelnia przyjazna cudzoziemcom

Tysiące kilometrów od domu, w nowym środowisku, w obcym kraju, w nieznanej kulturze – często nie zdajemy sobie sprawy, że osoby z zagranicy podejmujące studia na naszej Uczelni muszą mierzyć się z nie lada wyzwaniem. To właśnie z myślą o nich, a także o pracownikach administracji obsługujących osoby z zagranicy, powstaje cykl filmów w ramach projektu „Welcome to Poland”, który jest realizowany w Centrum Promocji i Komunikacji. Dziś premiera pierwszego odcinka.

Głównym celem projektu realizowanego od maja 2022 r. do kwietnia br., a dotyczącego umiędzynarodowienia uczelni, jest podniesienie kwalifikacji kadr oraz uświadomienie istnienia różnic międzykulturowych wpływających na problemy z komunikacją, a tym samym wypracowanie postaw otwartości i tolerancji na różnorodność wśród całej społeczności akademickiej. Wiedza, empatia i zrozumienie sprzyjają tworzeniu miejsca przyjaznego cudzoziemcom – a takim właśnie chce być Politechnika Śląska. Świadczy o tym między innymi Strategia Rozwoju Uczelni na lata 2021-2026, w której wzrost umiędzynarodowienia nauki i kształcenia określono jako jeden z głównych celów strategicznych Uczelni.

Osią projektu realizowanego w ramach programu „Welcome to Poland” Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej pn. „Jak w domu! Kampania podnosząca kwalifikacje kadry administracyjnej obsługującej studentów i naukowców z zagranicy” jest seria pięciu fabularyzowanych filmów, prezentujących różne sytuacje z życia rodziny, której członkowie związani są z Uczelnią. Scenariusz obfituje w zabawne, z życia wzięte sytuacje, czasem prezentujące uczelnianą rzeczywistość w krzywym zwierciadle i z przymrużeniem oka, a czasem pozwalające z dystansem spojrzeć na utarte schematy działania.

zdjęcie z planu zdjęciowego przed akademikiem

- Mamy nadzieję, że odbiór filmów będzie pozytywny, mimo że nie brakuje w nich przerysowanych czy wyolbrzymionych sytuacji. Zależało nam bardzo na refleksji w duchu: z czego się śmiejecie? Sami z siebie się śmiejecie. Wyszłyśmy bowiem z założenia, że nawet najtrudniejsze tematy i problemy można pokazać z dystansem, życzliwością i... marginesem pozwalającym na popełnianie błędów, z których trzeba wyciągać wnioski - mówi kierownik projektu, Iwona Flanczewska-Rogalska, zastępca dyrektora Centrum Promocji i Komunikacji. 

jak w domu 7

Producentem wykonawczym filmów jest AG Studio, znany dom produkcyjny z Górnego Śląska. Realizatorzy mają w swoim dorobku wiele sukcesów w produkcji teledysków czołowych wykonawców polskiej sceny muzycznej, a z Politechniką Śląską zdobyli w kolejnych latach 2019 i 2020 dwa pierwsze miejsca w kategorii „Video online” w ogólnopolskim konkursie marketingowym Genius Universitatis organizowanym przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”.

plan filmowy, scena na uczelni

Poza fabularyzowaną serią, projekt przewidywał również szkolenia z języka angielskiego wraz z elementami komunikacji interkulturowej dla pracowników kadry administracyjnej. Beneficjentami byli pracownicy Akademickiego Osiedla Studenckiego, którzy na co dzień stykają się ze studentami zagranicznymi i muszę odnaleźć się w różnych, czasem trudnych sytuacjach. Tematy zajęć opracowano w oparciu o wyniki ponad stu ankiet przeprowadzonych w ramach projektu ze studentami i doktorantami z zagranicy, które wskazały główne bariery komunikacyjne. Szkolenia cieszyły się dużym zainteresowaniem, chętnych było o wiele więcej niż miejsc dostępnych w projekcie. Dlatego działania projektowe przewidują również opublikowanie swoistego kodeksu dobrych praktyk, który w codziennych sytuacjach pomoże obu stronom: studentom i pracownikom z zagranicy oraz kadrze administracyjnej uczelni. Wszystko po to, by każdy członek wspólnoty akademickiej Politechniki Śląskiej czuł się na uczelni jak u siebie.

jak w domu 5

Projekt pn. „Jak w domu! Kampania podnosząca kwalifikacje kadry administracyjnej obsługującej studentów i naukowców z zagranicy” jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu „Welcome to Poland” Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

POWER logotypy (EFS-RP-NAWA-UE) PL

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie