Start - Aktualności - Giełda Minerałów, debaty z ekspertami i robotyczny dinozaur na PŚ
Giełda Minerałów, debaty z ekspertami i robotyczny dinozaur na PŚ
To będzie weekend pełen atrakcji. Na Politechnice Śląskiej, od 30 listopada do 1 grudnia, odbędzie się Giełda Minerałów. Podczas wydarzenia zaplanowano także debaty, warsztaty i pokazy. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali animatroniczny pokaz dinozaura, czyli mechanicznej repliki dinozaura odtworzonej w skali 1:1, która w niedzielę będzie wędrować po Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej.
Giełda Minerałów, organizowana na Politechnice Śląskiej, to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć i nabyć unikalne okazy minerałów, kamieni szlachetnych i skamieniałości. Na stoiskach wystawców będzie można podziwiać, kupować i wymieniać się eksponatami. W programie przewidziano również wystawy specjalne prezentujące rzadkie i unikalne okazy. Będą również stoiska z biżuterią i wyrobami jubilerskimi. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali animatroniczny pokaz dinozaura, czyli mechanicznej repliki dinozaura odtworzonej w skali 1:1. Początek tego pokazu o godzinie 11.00, w niedzielę, 1 grudnia. Wstęp na wszystkie atrakcje Giełdy Minerałów jest bezpłatny.
Równolegle do Giełdy Minerałów, w auli Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej, odbędzie się panel dyskusyjny “POGADAJMY O KAMIENIACH”. Będzie on miał formę rozmów ekspertów z dziennikarkami Centrum Promocji i Komunikacji Politechniki Śląskiej. Publiczność będzie miała możliwość aktywnego uczestnictwa w dyskusji. Wśród ekspertów znajdą się m.in.:
- Jacek i Filip Ożdżeńscy, eksperci w dziedzinie gemmologii, którzy opowiedzą o inkluzjach w kryształach, czyli “mikrokosmosie w krysztale”.
- Dr Dorota Środek, naukowiec i kierownik Laboratorium Gemmologicznego w Instytucie Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, która przybliży słuchaczom sekrety diamentów. Czy można je wyhodować w laboratorium? Czy diamenty są wieczne? Tego dowiemy się już wkrótce!
- Piotr Zając, redaktor naczelny, administrator i założyciel najsłynniejszego bloga geologiczneo w Polsce - realgar.com, wraz z ekipą. Podzielą się oni swoją pasją do kolekcjonowania minerałów i opowiedzą o aplikacji “Daj kamienia”, która pomoże nam odnaleźć się w świecie kolekcjonowania minerałów.
- Kazimierz Mazurek, kolekcjoner meteorytów, który zaprezentuje “kamienie z kosmosu”.
- Dr hab. Tomasz Sulej, paleontolog, który opowie o dinozaurach i skamieniałościach, a także o odkryciu szczątków dinozaura na Śląsku.
- Dr inż. Jacek Nowak z Katedry Geologii Stosowanej na Politechnice Śląskiej, który poruszy temat “Energii z kamieni”, czyli pozyskiwania energii z surowców mineralnych, takich jak węgiel, ropa, gaz czy uran. Czy węgiel to zło? Czy przyszłość należy do odnawialnych źródeł energii?
Organizatorzy podkreślają, że wybór słowa “kamień” w tytule wydarzenia jest celowy i nieco prowokacyjny. W języku potocznym “kamień” to termin bardzo szeroki i wieloznaczny. W nauce natomiast specjaliści używają bardziej precyzyjnych terminów, takich jak minerały czy skały. Celem organizatorów jest jednak dotarcie do szerokiego grona odbiorców i pokazanie, że świat kamieni jest fascynujący i wart odkrycia.
Panel dyskusyjny i Giełda Minerałów to nie tylko okazja do zdobycia wiedzy, ale również do spotkania pasjonatów i ekspertów. To wydarzenie skierowane jest do wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o świecie, który nas otacza.
Pamiętajcie, “kamień” to tylko słowo! Nie dajcie się zwieść pozorom, bo za tym pozornie prostym terminem kryje się niesamowity świat, który tylko czeka, aby go odkryć!
Serdecznie zapraszamy na Giełdę Minerałów i panel dyskusyjny “POGADAJMY O KAMIENIACH”. Więcej informacji o wydarzeniach można znaleźć na stronie internetowej Politechniki Śląskiej oraz na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/950342933570794/?active_tab=discussion
https://www.facebook.com/events/1991601104594655/?active_tab=discussion.