Na zdjęciu widzimy panel dyskusyjny podczas kongresu. Na Sali na scenie siedzi kilka osób i dyskutuje
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 26.04.2022     Aktualizacja: 27.04.2022

Eksperci Politechniki Śląskiej w drugim dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego

O znaczeniu magazynowania energii w kontekście bezpieczeństwa energetycznego, a także o przyszłościowych kompetencjach na rynku pracy – dyskutowali dzisiejsi paneliści z Politechniki Śląskiej podczas drugiego dnia XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym prof. dr hab. inż. Janusz Kotowicz uczestniczył w panelu: Magazyny energii. W trakcie tej sesji eksperci debatowali m.in. o znaczeniu magazynowania energii dla stabilności dostaw i bezpieczeństwa energetycznego.

Prof. Kotowicz wskazał, że istnieje duża potrzeba nowych rozwiązań w zakresie rozproszonej energetyki odnawialnej. 

Profesor pytany był również o potencjał polskiej nauki w tym zakresie. – Potencjał mamy na pewno. To widać po publikacjach z tego zakresu w najlepszych na świecie czasopismach energetycznych, w tzw. grupie TOP1 (…). Tam wyraźnie widać polskie publikacje, co oznacza, że ten potencjał naukowy jest w tym zakresie. Nasza uczelnia, Politechnika Śląska, jest tam również widoczna. (…) Jest element naukowy, jest instalacja naukowa, instalacja badawcza, są osiągniecia, publikacje, patenty, ale później jest problem z komercjalizacją – powiedział prof. Kotowicz, jednocześnie podkreślając, że problem ten dotyczy całej polskiej nauki i nie ma tu jednego winnego.

Z kolei Prorektor ds. infrastruktury i promocji dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ był gościem sesji: Kompetencje przyszłości. Uczestnicy dyskutowali na temat systemu edukacji wobec dynamicznych zmian na rynku pracy i w dziedzinie technologii, edukacji permanentnej, a także o tym, jakie kompetencje są i będą najbardziej poszukiwane na rynku pracy.

– Politechnika Śląska bardzo intensywnie współpracuje z otoczeniem społeczno-gospodarczym, z przedsiębiorcami. Uczelnia ma odpowiednio ukształtowane programy studiów, każdy z nich musi przejść weryfikację u przedsiębiorców, czy jest potrzebny. Dzięki temu kształcimy bardzo dobrych specjalistów – mówił podczas panelu Prorektor dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ.

Podczas dyskusji poruszono także kwestie własności intelektualnej. – Szacunek do cudzej pracy i wysiłku jest bardzo ważny. W dzisiejszych czasach łatwość zdobywania informacji poprzez Internet powoduje, że można niechcący naruszyć czyjeś prawa. Trzeba zwracać uwagę młodzieży na te kwestie. Dlatego Politechnika Śląska jako element kształcenia w zakresie kompetencji społecznych wprowadza zajęcia z ochrony własności intelektualnej – mówi Prorektor Trawiński.

Jutro kolejny i zarazem ostatni dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Tego dnia podczas eksperckich sesji Politechnikę Śląską reprezentować będą: Dyrektor Centrum Inkubacji i Transferu Technologii dr inż. Magdalena Letun-Łątka; Kierownik Katedry Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów prof. Krzysztof Pikoń; Prorektor ds. Nauki i Rozwoju prof. Marek Pawełczyk; Prodziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego ds. Współpracy i Rozwoju dr hab. inż. Damian Gąsiorek, prof. PŚ.

Ponadto przez cały czas trwania Kongresu w budynku Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach obecne jest stoisko Politechniki Śląskiej. Uczestnicy imprezy mogą przyjść i m.in. zobaczyć bolid w całości zaprojektowany i skonstruowany przez studentów z koła naukowego POLSL Racing. Można tam także otrzymać najnowszy numer Biuletynu Politechniki Śląskiej.

Pełna Agenda EKG na stronie: AGENDA - Europejski Kongres Gospodarczy (eecpoland.eu)

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie