na zdjęciu studenci przy symulatorze
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 19.06.2024     Aktualizacja: 20.06.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Dzień Transportu Lotniczego

Za nami kolejny dzień w ramach Tygodnia Transportu Przyszłości na Politechnice Śląskiej. W środę na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej odbył się Dzień Transportu Lotniczego. Podczas wydarzenia zaplanowano zajęcia na symulatorach lotniczych, pokaz tunelu aerodynamicznego oraz pracowni związanych z transportem lotniczym. W imprezie udział wzięli naukowcy, eksperci, studenci oraz uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych oraz średnich.

Tydzień Transportu Przyszłości odbywa się ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Podczas wydarzenia na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej, prezentowane były te branże transportu, w jakich mogą kształcić się studenci Politechniki Śląskiej. Czyli od transportu samochodowego poprzez kolejowy do lotniczego. Środa była dniem poświęconym lotnictwu.

- Województwo śląskie i Politechnika Śląska powoli stają się liderem, jeśli chodzi o kształcenie na rzecz lotnictwa - pilotów, mechaników a już niedługo także kontrolerów ruchu lotniczego. Poprzez takie wydarzenia jak Tydzień Transportu Przyszłości chcemy dotrzeć do świadomości społecznej, z informacją, że posiadamy taką ofertę, kształcąc w bardzo elitarnych i prestiżowych zawodach, które dają gwarancję młodym ludziom na znalezienie dobrej pracy – powiedział prof. Bogusław Łazarz, prorektor ds. ogólnych.

na zdjęciu uczeń w symulatorze lotu szybowcem

Podczas Dnia Transportu Lotniczego prezentowane były wszystkie tematy i zagadnienia związane z lotnictwem – mówił dr inż. Adam Mańka.  - Mamy symulatory dronów i szybowca, będziemy uruchamiać też silnik turboodrzutowy. Równolegle odbywa się Droniada Junior i międzynarodowa konferencja naukowa Transport Problems – dodał naukowiec.

Największą popularnością wśród młodzieży odwiedzającej Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej, cieszył się symulator szybowca, skonstruowany przez studentów wydziału.  

- Nasz symulator zbudowany jest na bazie prawdziwego szybowca, który wykupiliśmy po zdarzeniu lotniczym. Zaadoptowaliśmy go do roli symulatora, mamy tutaj wbudowany specjalny program. Wsiadając do naszego szybowca, zakładamy google VR i dzięki temu możemy poczuć się jak prawdziwy pilot – mówi Michał Sujkowski student III roku.

dzien transportu lotniczego 4

Dzień Transportu Lotniczego zakończyła debata ekspertów na tematy związane z lotnictwem.

-  Podczas debaty wystąpiło trzech prelegentów. Dr Małgorzata Żmigrodzka z Lotniczej Akademii Wojskowej, która poruszyła kwestie związane z organizacją transportu lotniczego w odniesieniu do aliansów lotniczych. Kolejnym prelegentem była dr inż. Natalia Drop z Politechniki Morskiej w Szczecinie. Ten wykład może być zaskoczeniem, ale należy pamiętać, że transport lotniczy sam nie może funkcjonować, dlatego mówimy tutaj o integralności z innymi branżami transportu. Naukowczyni mówiła na temat strategii rozwoju europejskich przewoźników lotniczych w aspekcie unijnej polityki zrównoważonego rozwoju. Ostatnim prelegentem był prof. Piotr Niedzielski z Uniwersytetu Szczecińskiego, który poruszył zagadnienia związane z wpływem cyfryzacji na sektor transportu lotniczego – powiedział dr inż. Robert Wieszała z Katedry Transportu Lotniczego.

W trakcie wtorkowych wydarzeń prezentowane były również symulatory bezzałogowych systemów powietrznych, dostosowane dla potrzeb szkolenia lotniczego na Politechnice Śląskiej. Symulatory przygotowało koło naukowe Unmanned, prowadzone przez prof. Marka Marcisza z Katedry Transportu Lotniczego. Odbył się także finał Konkursu Wiedzy o Transporcie Lotniczym.

na zdjęciu uczen przy monitorze komputera
baner emnk

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie