na zdjęciu centrum sterowania ruchem, monitory i kilka osób
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 20.06.2024

Dzień Inżynierii Ruchu i Mobilności Miasta Przyszłości

Zajęcia na symulatorach oraz pokazy robotów i pracowni związanych z inżynierią ruchu, wirtualne warsztaty z organizacji publicznego transportu zbiorowego oraz debata pt. Katowice - miasto nowoczesnego systemu transportowego – tak zapowiada się kolejny dzień w ramach Tygodnia Transportu Przyszłości, imprezy odbywającej się podczas obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej trwa Dzień Inżynierii Ruchu i Mobilności Miasta Przyszłości. W ramach wydarzenia zaplanowano szereg aktywności od zajęć na symulatorach, poprzez wirtualne warsztaty, po targi pracy i konkursy.

- Transport jest jednym z istotniejszych obszarów badań. Trudno wyobrazić sobie miasto, w którym nie ma potrzeb przemieszczania się czy przewozu ładunków. Specyfika infrastruktury, transportu a także coraz częściej powstające centra sterowania ruchem, inteligentne systemy transportowe, wideodetekcja i zaawansowane systemy ze znakami zmiennej treści – powodują stały wzrost zainteresowania rynku inżynierami ruchu. Cieszy nas to, ponieważ na wydziale od wielu lat realizujemy proces dydaktyczny w tym zakresie – powiedział dr hab. inż. Grzegorz Sierpiński, prof. PŚ, kierownik Katedry Systemów Transportowych, Inżynierii Ruchu i Logistyki na Politechnice Śląskiej.

Odwiedzjący dziś Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej, będą mogli dowiedzieć się czym jest inżynieria ruchu a na zainteresowanych czekają symulatory.

na zdjęciu samochód na podnośniku

- Będzie można wypróbować symulator ruchu drogowego, w którym można nie tylko poczuć się jak kierowca przemierzający miasto, ale także dowiedzieć jakie mamy umiejętności za kierownicą i sprawdzić nasz czas reakcji – dodał dr inż. Adam Mańka z Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej.

Po południu, na wydziale odbędzie się debata pt. Katowice miasto nowoczesnego systemu transportowego, którą poprowadzi dr hab. inż. Grzegorz Sierpiński, prof. PŚ. – W debacie udział wezmą przedstawiciele katowickiego Urzędu Miasta, Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Zarządu Transportu Metropolitalnego oraz Politechniki Śląskiej. Będziemy dyskutować, o tym jak Katowice zmieniły się w ostatnich latach, jeśli chodzi o transport, jakie są plany rozwojowe miasta, chcemy również zwrócić uwagę na zmiany nie tylko w zakresie nowych form przemieszczania się i elementów infrastruktury, ale też zwrócić uwagę na zmiany związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego – mówił dr hab. inż. Grzegorz Sierpiński, prof. PŚ.

Podczas Dnia Inżynierii Ruchu i Mobilności Miasta Przyszłości odbędzie się Finał Konkursu Nowoczesna Inżynieria Ruchu oraz targi pracy.

Więcej informacji na stronie: https://program.miastonauki.pl/tydzien-transportu-przyszlosci.

baner emnk