młodzi uśmiechnięci ludzie
Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 05.12.2022     Aktualizacja: 02.01.2023

6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

Wykłady, warsztaty, pokazy naukowe, wystawy, koncerty, rozmowy, debaty, konkursy i spotkania z gośćmi specjalnymi – w sumie to kilkaset aktywności. Do tego 2000 naukowców i popularyzatorów nauki, 17 scen, 6 stref wiedzy. Liczby mówią same za siebie – 6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to wielkie święto nauki.

Wydarzenie jest organizowane przez dziewięć śląskich uczelni. Rozpoczęło się 3 grudnia – galą otwarcia w Planetarium – Śląskim Parku Nauki w Chorzowie. Zasadnicza część festiwalu obejmuje dwa dni atrakcji w gmachu katowickiego Międzynarodowego Centrum Kongresowego, gdzie odbywają się wszystkie wspomniane wyżej aktywności (4-5 grudnia).

widok na halę expo podczas wydarzenia

Dla każdego coś miłego – uczestnicy festiwalu mogli wybrać to, co ich interesuje. Była strefa nauk humanistyczno-społecznych, medycyna i zdrowie, nauki ścisłe, technika, sztuka, przyroda. Na stanowiskach można było nie tylko zgłębić tajniki nauki, ale też m.in. skorzystać z masażu, zagrać w szachy, nauczyć się podstaw z pierwszej pomocy lub spróbować swoich sił w projektowaniu gier komputerowych.

widok na scenę podczas wydarzenia

Jak co roku, naukowcy Politechniki Śląskiej włączają się w organizację festiwalu i popularyzację nauki. Kilkudziesięciu przedstawicieli naszej Uczelni poprowadziło wykłady, warsztaty i pokazy - z różnych dziedzin nauki. 

Politechnika Śląska szczególnie była widoczna w strefie techniki, gdzie naukowcy i studenci prezentowali takie zagadnienia jak: świat spawania, inżynieria materiałowa, robotyka i programowanie w pigułce, sztuczna inteligencja. Zwiedzający mogli także zobaczyć bolidy studenckie oraz wsiąść do symulatora szybowcowego.

W poniedziałek przez cały dzień nasze Uczelnia jest obecna w Strefie Kandydata.

W ramach wydarzenia, 4 grudnia, przedstawiciele śląskich uczelni i miasta Katowice podpisali porozumienie o współpracy na rzecz wspierania śląskich innowacji poprzez Program Erasmus+. W imieniu Politechniki Śląskiej dokument podpisał prorektor ds. nauki i rozwoju prof. Marek Pawełczyk.

- Profesor Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego i dyrektor generalny Śląskiego Festiwalu Nauki, w swoim wystąpieniu wspomniał o tym, że my, jako region, możemy przebić się do Europy przede wszystkim uczestnicząc w różnego rodzaju programach. Do tych programów potrzebne jest nam partnerstwo, a żeby było ono skuteczne i nie ograniczało się tylko do samego faktu podpisania dokumentów, potrzebne jest konkretne finansowanie. Dzięki wsparciu z Programu Erasmus+, którego pula jest teraz dwukrotnie wyższa niż w poprzedniej perspektywie finansowej i który znacznie rozszerzył zakres swoich aktywności, mamy szansę otworzyć się na taką współpracę. Liczymy, że da nam to nową siłę do działania – powiedział prof. Marek Pawełczyk.

rektorzy śląskich uczelni

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to jedno z najważniejszych wydarzeń w ramach przygotowań do pełnienia funkcji Europejskiego Miasta Nauki 2024 przez Katowice. Głównym organizatorem jest Uniwersytet Śląski. Współpracują: miasto Katowice, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki, katowicka Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. J. Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach i Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej.

Link do galerii zdjęć (po kliknięciu w ostatnią ikonę pojawia się więcej zdjęć): Politechnika Śląska | Śląski Festiwal Nauki 2022 (polsl.pl)

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie