A A+ A++
photo
Autor: Krzysztof Tomiczek Publikacja: 11.05.2022 Aktualizacja: 11.05.2022

POB6. Konferencja inaugurująca projekt DEsire. 12.05.2022r., godz.: 10:00-17:00

O ścieżce dekarbonizacji „Coal-to-Nuclear” na Politechnice Śląskiej - Konferencja inaugurująca projekt DEsire już 12. maja!

 

  Z dniem 1 kwietnia 2022 roku konsorcjum pięciu podmiotów rozpoczęło działania w ramach projektu DEsire: Plan dekarbonizacji krajowej energetyki zawodowej na drodze modernizacji z wykorzystaniem reaktorów jądrowych. Konsorcjum tworzą: Politechnika Śląska, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Biuro Studiów, Projektów i Realizacji „Energoprojekt-Katowice” Spółka Akcyjna w Katowicach, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej oraz Fundacja Instytut Sobieskiego. Projekt, na realizację którego Konsorcjum uzyskało dofinansowanie w ramach VI konkursu „Gospostrateg”, organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jest ukierunkowany na wypracowanie tytułowego „Planu dekarbonizacji”, za wdrożenie którego odpowiedzialne jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Lider projektu, którym jest Politechnika Śląska, jest odpowiedzialny z kolei za przeprowadzenie pilotażu Klastra Transformacji Energetyki Zawodowej, mającego stanowić zaplecze badawczo-doradcze wspierające krajowych interesariuszy procesów dekarbonizacyjnych.

 

  „Plan dekarbonizacji”, który ma zostać opracowany w efekcie realizacji siedmiu zaplanowanych zadań badawczych, ma stanowić mapę drogową dla organizacji potencjalnych procesów inwestycyjnych ukierunkowanych na dekarbonizację scentralizowanych systemów wytwórczych zgodnie z coraz wyraźniej promowanym na świecie kierunkiem transformacji Coal-to-Nuclear. Plan ma zostać opracowany w oparciu o efekty analiz, a w tym studia wykonalności, którymi mają być objęte potencjalne inwestycje w wybranych lokalizacjach, także tych które dotychczas nie zostały wskazane w dokumencie Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). Potrzeba aktualizacji listy 27 lokalizacji wynika w przekonaniu prof. Łukasza Barteli, kierownika projektu DEsire, z poczynionego rozwoju w obszarze technologii jądrowych, a w tym głównie rozwoju reaktorów modułowych, zarówno III, jak i IV generacji. – Działania zaplanowane przez nas we wniosku projektowym są zbieżne z aktywnościami takich spółek jak KGHM, Orlen, czy Synthos Green Energy i mają wspierać jądrowe przedsięwzięcia inwestycyjne, szczególnie na drodze wskazywania zagrożeń, kreowania legislacji, jak również tworzenia łańcucha krajowych dostawców usług oraz technologii. Naszym celem jest stworzenie komfortowych warunków dla prowadzenia debaty z udziałem szerokiego grona interesariuszy procesów dekarbonizacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem ścieżki transformacji Coal-to-Nuclear – mówi prof. Bartela.

 

  „Plan dekarbonizacji” będzie aktualizował wytyczne w zakresie kreowania polityki energetycznej w segmencie technologii jądrowych oraz w obszarze pożądanych procesów dekarbonizacyjnych, co jest wymagane w związku z dynamicznie postępującymi zmianami w zakresie ekonomiki pracy węglowych systemów wytwórczych. Plan będzie wskazywał ogólne kryteria oceny systemów w kontekście możliwości realizacji inwestycji dekarbonizacyjnych i będzie formułował procedury dla prowadzenia szczegółowych analiz w tym zakresie. Plan będzie mapą drogową dla potencjalnych inwestorów, szczególnie w obszarze regulacji prawnych, obowiązujących wytycznych odnośnie bezpieczeństwa budowy oraz eksploatacji, mechanizmów wsparcia legislacyjnego, źródeł finansowania, identyfikacji możliwości i ryzyk technologicznych, barier inwestycyjnych, wymaganych kompetencji dla prowadzenia procesu inwestycyjnego oraz eksploatacji i akceptowalności  społecznej.

 

  Konsorcjum posiada kompetencje dla sprawnego przeprowadzenia analiz dla oceny lokalizacji właściwych dla funkcjonujących obecnie elektrowni i bloków węglowych w kontekście ich wykorzystania w ramach budowy krajowej energetyki jądrowej, tak bardzo dziś potrzebnej dla wsparcia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Analizy prowadzone zgodnie z czterema kryteriami: środowiskowym, technicznym, ekonomicznym i społecznym, pozwolą na identyfikację barier dla przedmiotowych zabiegów dekarbonizacyjnych,  jak również sformułowanie potencjalnych sposobów dla ograniczenia ich oddziaływania w przyszłości.

 

  Projekt DEsire oficjalnie zostanie zainaugurowany podczas konferencji, która odbędzie się 12 maja br. w Gliwicach, w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej. Konferencja będzie miała na celu zapoznanie otoczenia społeczno-gospodarczego z założeniami projektu. Podczas konferencji w stronę podmiotów reprezentujących to otoczenie wystosowane zostanie zaproszenie do współtworzenia Klastra Transformacji Energetyki Zawodowej. Konferencja będzie miała charakter hybrydowy i będzie składała się z trzech części merytorycznych. Pierwsza sesja poświęcona zostanie zapoznaniu beneficjantów projektu z wyzwaniami badawczymi, jakie postawione zostały przed zespołami reprezentującymi poszczególne podmioty tworzące Konsorcjum. Druga sesja będzie sesją otwartą, w której swoimi doświadczeniami podzielą się podmioty aktywnie włączające się w obszar badań i kreowania działań inwestycyjnych w sektorze energetyki jądrowej. Konferencję zamknie panel dyskusyjny, w którym udział zapowiedzieli reprezentanci podmiotów obecnie mocno zainteresowanych zabiegami dekarbonizacyjnymi zgodnie ze ścieżką Coal-to-Nuclear.

 

  Konferencja odbędzie się 12. Maja 2022r. w godz. 10:00-17:00.

 

  Rejestracja udziału w Konferencji wymaga wypełnienia formularza dostępnego pod linkiem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdaSIOl7nYQLmEvcC0yxm5dvSsUpx4J1nxVkoi8_JA7VUFYtg/viewform

 

  Serdecznie zapraszamy!

Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Przestrzeganie obowiązkowych zasad podczas epidemii

Tomasz Haptas
2021-02-04 00:54:34
2021-03-02 13:05:30
04.02.2021
photo

Narodowy program publikacji naukowych Springer 2020

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:48:00
2023-07-14 09:42:19
13.08.2020
photo

Targi KOMPOZYT-EXPO w Krakowie

Wideo może być bardzo pomocne w przedstawieniu swojego punktu widzenia.

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:46:51
2021-02-04 00:49:58
13.08.2020

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie
Eureca-Pro logo

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie