POB5.T9 Społeczno-kulturowe i metodologiczne wyzwania Przemysłu 4.0

POB5.T9 Społeczno-kulturowe i metodologiczne wyzwania Przemysłu 4.0

Przemysł 4.0 (społeczeństwo 5.0, społeczeństwo postcyfrowe) oznaczają jakościowo istotną zmianę, która można określić jako „grand innovation”,
co wiąże się w stosunku do nauki i techniki z określonymi wyzwaniami,
a mianowicie:

a)z koniecznością przyjęcia swoistej metodologii (transdyscyplinarnej - podejście top-down) jako narzędzia badania złożonych socjotechnicznych problemów;

b)ze zmianami w sposobie funkcjonowania nauki i techniki – prowadzenia badań, upowszechniania innowacji itp.

Brak właściwej odpowiedzi na te wyzwania ze strony nauki i techniki prowadzi w konsekwencji do ich  swoistej „ideologizacji” (podobnej do sytuacji dotyczącej „zrównoważonego rozwoju”)

Adekwatne do tych wyzwań odpowiedzi dotyczące  zarówno nauk społecznych (humanistycznych)  jak  i technicznych jako ich podmiotu i przedmiotu dotyczą:

1.wdrożenia  i rozwijania badań oraz kształcenia w zakresie STS (Science, Technology and Society) - programy międzynarodowe i  interdyscyplinarne o treściach technicznych i humanistycznych  Politechnika Śląska może być w tym obszarze aktualnie jedyną uczelnią techniczną w Polsce);

2.implementacji w różnych rodzajach nauk procedur badawczych tworzenia i sposobów upowszechniania ich rezultatów zgodnie z ideą RRI (Responsible Research and Innovations), czy też Reallabor.

Obydwa wymienione kierunki działań wymagają ścisłego współdziałania zarówno nauk technicznych jak i społecznych

co wiąże się w stosunku do nauki i techniki z określonymi wyzwaniami,
a mianowicie:

a)z koniecznością przyjęcia swoistej metodologii (transdyscyplinarnej – podejście top-down) jako narzędzia badania złożonych socjotechnicznych problemów;

1.wdrożenia  i rozwijania badań oraz kształcenia w zakresie STS (Science, Technology and Society) – programy międzynarodowe i  interdyscyplinarne o treściach technicznych i humanistycznych  Politechnika Śląska może być w tym obszarze aktualnie jedyną uczelnią techniczną w Polsce);

Koordynator podobszaru

z46