POB5.T6 Diagnostyka techniczna, układy pomiarowe w przemyśle i ochronie środowiska, systemy utrzymania ruchu

układy pomiarowe w przemyśle i ochronie środowiska,

Naukowcy Politechniki Śląskiej (PŚ) od lat prowadzą badania nad nowymi metodami diagnostyki maszyn, urządzeń i procesów przemysłowych. Wiele z opracowanych w PŚ rozwiązań zostało skutecznie wdrożonych w warunkach przemysłowych. Warto nadmienić, że nowe technologie prezentowane obecnie w ramach koncepcji Przemysł 4.0 powstało o wiele wcześniej na uczelniach w tym i na PŚ, gdzie od lat rozwijane są m.in. metody automatycznego wnioskowania i predykcji stanu technicznego różnych klas obiektów.

Opracowane i wdrażane w przemyśle metody diagnostyki niejednokrotnie wykorzystują algorytmy szeroko pojętej sztucznej inteligencji. Celem prowadzonych badań jest również tworzenie i rozwój innowacyjnych rozwiązań w zakresie algorytmów analizy danych pomiarowych oraz szacowania niepewności pomiarowej. Problematyka obejmuje zagadnienia związane z analizą złożonych sygnałów chromatograficznych i spektrometrycznych, analizą sygnałów wibracyjnych maszyn, wykorzystaniem termowizji aktywnej i pasywnej, przetwarzaniem obrazów dla celów diagnostyki technicznej maszyn oraz algorytmami kalibracji przyrządów pomiarowych i urządzeń wraz z automatyzacją kalibracji. Opracowane rozwiązania są implementowane na platformach przemysłowych AGV i AMR oraz w systemach do testów komponentów na dowolnym etapie procesu produkcyjnego, testów końcowych produktów (In-Line oraz End of Line Testers). Akwizycja i przetwarzanie danych pomiarowych są realizowane z wykorzystaniem środowisk programistycznych tj. Visual C++/C#, MATLAB, Python, LabVIEW.

Rezultatem przeprowadzonych badań są liczne publikacje w renomowanych czasopismach z listy JCR. Prowadzone badania przemysłowe i prace rozwojowe odbywały się we współpracy z partnerami przemysłowymi  i były finansowane m.in. ze środków NCBiR. Publikacje w czasopismach naukowych i branżowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym a także książki potwierdzają zaangażowanie naszych naukowców w popularyzację nowoczesnych technologii w dziedzinie diagnostyki technicznej.

Koordynator podobszaru

z46