A A+ A++

Współpraca z TUBITAK Marmara Research Center

Naukowcy z Politechniki Śląskiej będą pracować nad zidentyfikowaniem substancji, które mogą stanowić alternatywę dla antybiotyków. Międzynarodowe przedsięwzięcie MarBaccines współprowadzone przez badaczy z Uczelni otrzymało dofinansowanie w ramach 4. Konkursu NCBiR na wspólne polsko-tureckie projekty badawcze. 

Projekt MarBaccines dotyczy poszukiwania, identyfikacji i charakterystyki naturalnych związków (tj. bakteriocyn) produkowanych przez bakterie zamieszkujące środowisko morskie (Morze Marmara) i wykazujących działanie bakteriobójcze. Dzięki swoim unikalnym właściwościom mogą stać się środkiem alternatywnym wobec antybiotyków. Są bezpieczniejsze dla środowiska, a ich zastosowanie nie przyczyni się do powstawania zjawiska lekooporności wśród bakterii.
 
Z ramienia Politechniki Śląskiej w projekt zaangażowani są naukowcy z Centrum Biotechnologii – członek Tunneling Group dr hab. Artur Góra, pracownicy Katedry Biotechnologii Środowiskowej Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki pod kierunkiem dr hab. inż. Ewy Felis oraz pracownicy Wydziału Chemicznego. Badacze będą współpracować z TÜBİTAK Marmara Research Center w Gebze w Turcji.


Współpraca

Pokaż wszystkie

Brak wpisów

2 z 2

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie