|
Program mentorski Politechniki Śląskiej – regulamin
REGULAMIN PROGRAMU MENTORSKIEGO REALIZOWANEGO NA POLITECHNICE ŚLĄSKIEJ Tekst ujednolicony na dzień 16 stycznia 2019 r.
Postanowienia ogólne § 1
- Niniejszy Regulamin określa zasady i tryb uczestnictwa w Programie mentorskim realizowanym na Politechnice Śląskiej począwszy od roku akademickiego 2017/2018.
- Organizatorem Programu jest Politechnika Śląska, a jego koordynatorem Dział Spraw Studenckich i Kształcenia (RD1).
- Celem Programu jest rozwijanie potencjału intelektualnego oraz wspieranie rozwoju osobistego najlepszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych podejmujących studia I stopnia na Politechnice Śląskiej, przy pomocy i udziale pracowników Politechniki Śląskiej pełniących rolę mentorów.
Pojęcia § 2
Użyte w Regulaminie określenia oznaczają:
- Program mentorski (inaczej „Program”) – autorski program Politechniki Śląskiej skierowany do najzdolniejszych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych oraz laureatów I stopnia konkursu „O złoty indeks Politechniki Śląskiej”, opierający się na stworzeniu indywidualnej relacji mentorskiej pomiędzy uczestnikiem a mentorem;
- koordynator programu – Dział Spraw Studenckich i Kształcenia (RD1) odpowiedzialny za bieżącą realizację Programu;
- mentor – nauczyciel akademicki Politechniki Śląskiej, który przeszedł odpowiednie szkolenie i został przypisany do tej roli;
- mentor z przemysłu – przedstawiciel kadry kierowniczej zatrudniony w jednym ze współpracujących z Politechniką Śląską przedsiębiorstw, który może pełnić rolę dodatkowego mentora dla uczestnika Programu po ukończeniu przez niego I roku studiów;
- uczestnik – osoba, która została zakwalifikowana do udziału w Programie i która złożyła oświadczenie o udziale w Programie.
Realizacja programu § 3
- Realizacja Programu rozpocznie się po ogłoszeniu list kandydatów przyjętych na studia I stopnia w danym roku akademickim i po zweryfikowaniu kandydatów spełniających warunki, o których mowa w § 4 ust. 1.
- Za proces weryfikacji kandydatów, o których mowa w ust. 1, odpowiada Dział Spraw Studenckich i Kształcenia. Nadzór nad organizacją oraz prawidłową realizacją Programu sprawuje prorektor ds. studenckich i kształcenia.
- Dziekan przygotowuje indywidualny program studiów dla każdego uczestnika oraz wskazuje mentora.
- Czas realizacji Programu dla każdego z uczestników przewidziany jest na okres pobierania nauki na studiach I stopnia, z zachowaniem warunków określonych w § 5 ust. 2 i § 5 ust. 4.
- Każdy z uczestników jest objęty indywidualną opieką mentora oraz może studiować w ramach indywidualnego programu studiów.
- W ramach udziału w Programie uczestnicy mogą korzystać z dodatkowych form wsparcia obejmujących uczestnictwo w aktywnościach przygotowanych przez Uczelnię, mających na celu nabywanie przez studentów nowych kompetencji i rozwijanie ich potencjału naukowego.
- Po ukończeniu I roku studiów uczestnik może zostać objęty dodatkowym wsparciem mentora z przemysłu. Decyzję w tej sprawie podejmuje mentor w uzgodnieniu z Działem Spraw Studenckich i Kształcenia (RD1) i po wcześniejszym złożeniu przez studenta wniosku stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu.
- Formy wsparcia, o których mowa w ust. 6, będą przygotowywane przez mentora corocznie do 30 czerwca roku poprzedzającego rok akademicki, którego dotyczą, przez wypełnienie formularza stanowiącego załącznik nr 3 do niniejszego Regulaminu oraz jego upublicznienie.
Warunki uczestnictwa § 4
- Program adresowany jest do dwóch grup odbiorców:
- studentów, którzy w roku rozpoczęcia studiów I stopnia otrzymali 100% punktów możliwych do zdobycia z części pisemnej egzaminu maturalnego z przedmiotu na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym (w tym laureatów olimpiad) bądź stanowili nie więcej niż 3% osób, które przystąpiły do części pisemnej egzaminu maturalnego z przedmiotu na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym i uzyskały co najmniej 85% punktów możliwych do zdobycia,
- laureatów I stopnia konkursu „O złoty indeks Politechniki Śląskiej”.
- Studenci, których podstawą przyjęcia do Programu jest wynik egzaminu maturalnego, mogą zostać objęci Programem tylko w roku uzyskania świadectwa dojrzałości.
- Studenci, których podstawą przyjęcia do Programu jest status laureata I stopnia konkursu „O złoty indeks Politechniki Śląskiej”, mogą przystąpić do Programu w roku uzyskania świadectwa dojrzałości lub w roku następnym.
- Warunkiem uczestnictwa w Programie jest coroczne złożenie oświadczenia przez studenta o uczestniczeniu w Programie w danym roku akademickim. Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.
Uczestnik § 5
- Uczestnik bierze udział w Programie na zasadach dobrowolności.
- W celu nawiązania relacji mentorskiej uczestnik utworzy swój profil zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 4 do niniejszego Regulaminu.
- Uczestnik ma prawo do:
- nieodpłatnego korzystania ze wszystkich form wsparcia zaproponowanych przez Uczelnię, o których mowa w § 3 ust. 7;
- ubiegania się o dodatkowe wsparcie mentora z przemysłu, zgodnie z § 3 ust. 8;
- uzyskania zaświadczenia o udziale w Programie;
- rezygnacji z udziału w Programie.
- Uczestnik jest zobowiązany do:
- bieżącego realizowania toku studiów;
- pozostawania w stałym kontakcie ze swoim mentorem oraz realizacji wspólnie określonych zadań;
- współpracy z koordynatorem Programu w zakresie wypełniania ankiet ewaluacyjnych oceniających proces mentorski oraz bieżącą realizację Programu.
Mentor § 6
- Mentorem może być nauczyciel akademicki, który przeszedł obowiązkowe szkolenie dla mentorów zorganizowane na Politechnice Śląskiej oraz którego dodatkowo charakteryzują: wysoka wiedza merytoryczna, zdolności dydaktyczne i wychowawcze, umiejętność przekazywania wiedzy oraz motywowania do pracy, a także umiejętność współpracy.
- Decyzję o włączeniu danego nauczyciela akademickiego do Programu mentorskiego podejmuje dziekan.
- O przypisaniu mentora do uczestnika decyduje dziekan na podstawie § 5 ust. 2 oraz rozmowy mentora z uczestnikiem.
- Mentor może także wspierać uczestnika w staraniach, które umożliwiają przystąpienie do programu „Diamentowy Grant”, oraz w ubieganiu się o dodatkowe formy wsparcia finansowego.
- Nauczyciel akademicki pełniący rolę mentora otrzymuje dodatek zadaniowy, a także może zaliczyć działania mentorskie do działalności dydaktycznej uwzględnionej w arkuszu oceny okresowej.
- Mentor w razie utrudnionego kontaktu z uczestnikiem i braku współpracy może wnioskować o rezygnację z udziału w Programie.
Mentor z przemysłu § 6
- Mentorem z przemysłu może być przedstawiciel kadry kierowniczej zatrudniony w jednym ze współpracujących z Politechniką Śląską przedsiębiorstw, którego dodatkowo charakteryzują: wysoka wiedza merytoryczna, umiejętność przekazywania wiedzy oraz motywowania do pracy, a także umiejętność współpracy.
- Decyzję o włączeniu danego przedsiębiorcy do Programu mentorskiego podejmuje mentor.
- O przypisaniu mentora do uczestnika decyduje dziekan na podstawie rozmowy z mentorem i uczestnikiem Programu.
- Mentor może także wspierać uczestnika w procesie podejmowania pierwszego zatrudnienia oraz ubiegania się o dodatkowe formy wsparcia finansowego.
- Przedsiębiorca pełniący rolę mentora z przemysłu podpisuje umowę z Politechniką Śląską w przedmiocie sprawowania opieki mentorskiej w ramach Programu.
Postanowienia końcowe § 7
W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem rozstrzyga rektor.
|
|
|