A A+ A++

STYCZEŃ 2018

  • 8 stycznia rozpoczęła się termomodernizacja nieocieplonych ścian Budynku Głównego CKI. Prace remontowe mają potrwać do września br. Obecnie budynek nie spełniał obowiązujących norm w zakresie termoizolacji oraz posiadał wiele ubytków tynku i zacieki na ścianach zewnętrznych. Taka inwestycja wpłynie na zmniejszenie kosztów ogrzewania oraz poprawi estetykę elewacji.
  • 23 stycznia zmarł nasz pracownik naukowo – dydaktyczny dr hab. inż. Eugeniusz Baron, prof. PŚ. Studia wyższe ukończył w 1976 roku na wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Śląskiej, studiując indywidualnie od roku 1974. Rozpoczął pracę w Katedrze Mechaniki Teoretycznej i Wytrzymałości Materiałów macierzystego Wydziału. Od 1979 roku związał swoją działalność dydaktyczną z ośrodkiem Politechniki Śląskiej w Rybniku, późniejszym Centrum Kształcenia Inżynierów. Pracował jako asystent w Instytucie Inżynierii Miejskiej, a po reorganizacji Wydziału w Zakładzie Inżynierii Miejskiej i Wytrzymałości Materiałów. Dr hab. inż. Eugeniusz Baron, profesor Politechniki Śląskiej, stopień doktora nauk technicznych uzyskał 27.06.1994r. Stopień doktora habilitowanego nauk technicznych uzyskał 06.06.2007r. Należał do zespołu opracowującego założenia oraz plany i program studiów specjalności budowlano-architektonicznej. Pracował w biurze projektów oraz przedsiębiorstwie budowlanym. Posiadał projektowe uprawnienia budowlane. Pełnił wiele funkcji w Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku m.in. Pełnomocnika dziekana i Kierownika studiów. Otrzymał wiele nagród za swoją działalność naukowo-dydaktyczną. Odszedł wzorowy pracownik, a także niezwykle życzliwy, pomocny człowiek, wesoły, szanowany i lubiany przez współpracowników.

LUTY 2018

  • W dniu 1 lutego w auli Budynku Głównego Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku przy ul. T. Kościuszki 54 odbyła się publiczna prezentacja i obrona praktyk 33 studentów studiów stacjonarnych Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego Wydziału Budownictwa w Rybniku na specjalności „budowlano-architektonicznej”. W obronach udział wziął dr inż. Mirosław KOTASIŃSKI – Wydziałowy Opiekun Praktyk Studenckich.
  • 14 lutego w budynku Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej przy ul. Rudzkiej 13 w Rybniku odbyła się konferencja popularno-naukowa pt. „W drodze ku przyszłości. Nauka jako inwestycja w jakość”, związania z promocją liceów akademickich, które od nowego roku szkolnego Politechnika Śląska uruchomi w Gliwicach i Rybniku. Konferencję rozpoczął dyrektor CKI dr Zygmunt Łukaszczyk wystąpieniem “Szkoły akademickie na świecie i w Polsce”. Następnie głoś zabrał JM Rektor Politechniki Śl. prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk. Podczas konferencji została przedstawiona koncepcja utworzenia liceów akademickich pod patronatem gliwickiej uczelni. Zostały także zaprezentowane przykładowe modele funkcjonowania szkół akademickich w Polsce i na świecie. Obecni na konferencji uczniowie mieli szansę wziąć udział w pokazowych zajęciach z fizyki, chemii, matematyki i informatyki, prowadzonych przez pracowników Politechniki Śląskiej, którzy już od września będą nauczycielami w rybnickim Akademickim Liceum Ogólnokształcącym.
  • 26 lutego w Budynku Głównym Centrum Kształcenia Inżynierów odbyła się konferencja pt. „Niska emisja – węgiel tak, smog nie”, zorganizowaną przez Urząd Miasta Rybnik, Politechnikę Śląską – CKI Rybnik, Główny Instytut Górnictwa, Uniwersytet Śląski oraz Sekcję Ekonomiki i Organizacji Górnictwa Komitetu Górnictwa PAN. Prelekcję pt. „Gaz składowiskowy kolejnym źródłem zanieczyszczenia powietrza” wygłosił Dyrektor CKI dr Zygmunt Łukaszczyk. Na parkingu przed budynkiem CKI odbył się pokaz Eko-patrolu GIG – mobilnego laboratorium, które umożliwia prowadzenie pomiarów jakości powietrza w zakresie imisji i emisji zanieczyszczeń.

MARZEC 2018

  • 12 marca odbyła się obrona ostatnich studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego Wydziału Organizacji i Zarządzania w Rybniku.
  • 15 marca – Zespół Szkolno-Przedszkolny z Klasami Gimnazjalnymi w Lyskach w ramach Targów Edukacji zaprosił do przedstawienia oferty edukacyjnej na rok szkolny 2018/2019 Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Rybniku, które reprezentował Pan mgr Krzysztof Lazaj.
  • Centrum Popularyzacji Nauki w ramach zajęć Politechniki Juniora i Seniora zorganizowało zajęcia laboratoryjne 17 marca w Rybniku przy ul. Rudzkiej 13 budynek E. Zajęcia te dedykowane były dzieciom w wieku 6-12 lat, które przyszły na zajęcia z rodzicami lub dziadkami. Warsztaty laboratoryjne z chemii pt. „Ciekawostki chemiczne” miały rozbudzić zainteresowanie, ciekawość, kreatywność oraz chęć pogłębiania wiedzy przez dzieci. Atrakcyjna forma zajęć laboratoryjnych polegała na samodzielnym wykonaniu szeregu ciekawych doświadczeń chemicznych pod nadzorem prowadzącego zajęcia. Wykonywanym eksperymentom towarzyszyły efekty wizualne, a każdy uczestnik mógł poczuć atmosferę laboratorium chemicznego.
  • 20 marca w ramach cyklu spotkań pod hasłem „Korki we wtorki” Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej w Rybniku zorganizowało zajęcia z przedmiotu biologii, które poprowadziła dr Joanna Malara. Uczestnicy wysłuchali wykładu pt. „Inżynieria genetyczna – korzyści i zagrożenia”. Następnie przeprowadzili szereg obserwacji mikroskopowych własnoręcznie przygotowanych preparatów. Zajęcia te miały przybliżyć uczniom klas trzecich gimnazjum cele, formy pracy i specyfikę Szkoły.
  • 21 marca w Zespole Szkół Budowlanych w Rybniku odbyły XI Rybnickie Targi Edukacyjne, gdzie swoją ofertę edukacyjną na rok szkolny 2018/2019 zaprezentowało Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej w Rybniku.
  • 27 marca w auli Budynku Głównego Centrum Kształcenia Inżynierów zorganizowano IX Targi Pracy i Przedsiębiorczości zorganizowane przez Punkty Pośrednictwa Pracy Ochotniczych Hufców Pracy w Rybniku. Do udziału w targach zostali zaproszeni specjaliści z dziedziny przedsiębiorczości, urzędu pracy, agencje pracy i lokalni pracodawcy. Tragi skierowane były dla osób poszukujących zatrudnienia stałego i czasowego. Oprócz zapoznania się z ofertami pracy, zainteresowani mogli zasięgnąć porad z zakresu zakładania własnej działalności gospodarczej i pozyskiwania środków na tę działalność.
  • Kolejne spotkanie z cyklu „Korki we wtorki” odbyło się 28 marca w budynku Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Rudzkiej 13. Tym razem uczestnicy poznali zagadnienia z chemii. Pierwsza część spotkania, którą poprowadziła dr Joanna Malara, obejmowała rozwiązywanie zadań i testów. Druga część to samodzielnie wykonywane doświadczenia w laboratorium, poprowadzone pod czujnym okiem mgr Tomasza Gmerka.

KWIECIEŃ 2018

  • 10 kwietnia w kolejnych zajęciach z cyklu „Korki we wtorki” królowała matematyka. Zajęcia poprowadził dr Lech Bartłomiejczyk. Tematem zajęć były wzory Herona, Brahmagupty i Eulera.
  • 14 kwietnia odbył się Dzień Otwarty Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego, podczas którego przedstawiono ofertę edukacyjną, zaprezentowano profile nauczania – politechniczny i architektoniczny oraz pokazano laboratoria i pracownie.
  • 19 kwietnia Śląskie Centrum Przedsiębiorczości wspólnie z Centrum Kształcenia Inżynierów zorganizowało w auli Budynku Głównego spotkanie informacyjne dla Przedsiębiorców oraz Jednostek Naukowo-Badawczych w związku z konkursem w ramach Działania 1.2 Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach. Tematyka spotkania poświęcona była zasadom pozyskiwania wsparcia na prowadzenie prac B+R.
  • 20 kwietnia w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku odbył się międzyszkolny konkurs pt. „Festiwal Młodych Naukowców”. Pan mgr inż. Tomasz Gmerek, pracownik naukowo-techniczny CKI, pełnił funkcję jurora w/w konkursu.
  • 24 kwietnia w ramach cyklu spotkań „Korki we wtorki” odbyły się zajęcia z języka polskiego. Prowadząca zajęcia Pani mgr Krystyna Hoła zapoznała zgromadzonych z tajnikami języka polskiego w liceum. Uczniowie zmierzyli się z arkuszem maturalnym z języka polskiego, a także zostały ukazane sylwetki polskich noblistów z dziedziny literatury z zupełnie innej strony, poprzez nieznane ciekawostki z ich biografii.

MAJ 2018

  • 8 maja odbyły się cykliczne „Korki we wtorki”. Tym razem słuchacze uczestniczyli w zajęciach z fizyki, które poprowadził dr inż. Roman Bukowski. Uczestnicy mogli poznać odpowiedzi na takie pytania: co to jest prąd elektryczny?, jak wymusić ruch elektronów?, czym jest pole elektryczne? Ponadto udało się wyznaczyć charakterystyki prądowo-napięciowe żarówki i zobaczyć, jak opracować wyniki doświadczeń w arkuszu kalkulacyjnym.
  • W dniach 08-09.05.2018 r. w Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku przy Kościuszki 54 odbyła się IV Konferencja naukowo-techniczna pt. „Górnictwo – perspektywy i zagrożenia”, zorganizowana przez Stowarzyszenie Wychowanków Politechniki Śląskiej Oddział CKI Rybnik oraz Dyrekcję CKI. Przewodni podtytuł konferencji brzmiał „Węgiel, tania czysta energia i miejsca pracy”. Była to kontynuacja konferencji pod tym samym tytułem, której poprzednie edycje zostały bardzo wysoko ocenione w środowisku górniczym i w instytucjach samorządowych. Podczas sesji przedstawiono obecne i perspektywiczne możliwości rozwoju górnictwa we współpracy z lokalnymi społecznościami.
  • W dniach 10 – 11 maja odbyły się w Rybniku JUWENALIA zorganizowane przez samorząd studencki rybnickiego Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, przy wsparciu Duszpasterstwa Akademickiego. Organizatorzy tym razem zrezygnowali z korowodu studentów, z uwagi na malejącą z roku na rok liczbę osób biorących udział w tym wydarzeniu. W otwarciu imprezy uczestniczył były premier prof. Jerzy Buzek. Święto rybnickich studentów rozpoczęło się od „sportowych rozgrywek o Puchar Dziekana” Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji UE. Później nastąpiło oficjalne odebranie kluczy do bram Miasta z rąk prezydenta Piotra Kuczery. W kolejnym dniu z żakami cieszyło się już całe miasto na akademickim koncercie plenerowym. Wystąpili m.in. Chemical Garage, DPSA, Bas Tajpan & Bob One oraz gwiazda wieczoru – TEDE.
  • 12 maja słuchacze Rybnickiego Uniwersytetu Dziecięcego wzięli udział w warsztatach laboratoryjnych pt. „Ciekawostki chemiczne”, zorganizowanych w pracowni chemii Budynku „E” Politechniki Śląskiej w Rybniku przy ul. Rudzkiej 13. Zajęcia poprowadził mgr inż. Tomasz Gmerek.
  • 15 maja odbyły się „Korki we wtorki” z języka angielskiego poprowadzone przez Panią mgr Adelajdę Patyk. Uczestnicy udoskonalali umiejętność słuchania i mówienia w języku angielskim, poznawali platformy internetowe oraz aplikacje pozwalające w łatwy sposób uczyć się języka obcego.
  • Od 18 maja ruszyła rekrutacja do Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Rybniku (do 30.05 zarejestrowanych było już 30 uczniów).
  • 22 maja w ramach cyklu spotkań „Korki we wtorki” uczestnicy mieli okazję wziąć udział w zajęciach z języka hiszpańskiego, które poprowadziła mgr Agnieszka Kostrzak-Kirylak. Podczas tych ostatnich zajęć słuchacze poznali kulturę hiszpańską, podstawowe zwroty oraz czy warto uczyć się języków obcych.

CZERWIEC 2018

  • 9 czerwca w auli Budynku Głównego Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku przy ul. Kościuszki 54 odbyło się uroczyste zakończenie roku akademickiego 2017/2018 Rybnickiego Uniwersytetu Dziecięcego, w którym uczestniczył mgr inż. Stefan Makosz – Zastępca Dyrektora Centrum Kształcenia Inżynierów, Piotr Masłowski – Zastępca Prezydenta Miasta Rybnika oraz Małgorzata Piaskowy – Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Rybnika. Spotkanie uświetnił koncert Jacentego Ignatowicza połączony z prelekcją pn. „Muzyka góralska na tle muzyki europejskiej- w Roku Dziedzictwa Kulturowego”.
  • 18 czerwca zakończył się I etap postępowania rekrutacyjnego oraz przyjmowanie wniosków o przyjęcie do Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku. W systemie naboru elektronicznego zarejestrowało się 46 kandydatów: 26 – na profil architektoniczny i 20 na politechniczny, którzy na pierwszym miejscu w hierarchii wyboru szkoły wybrali Akademickie Liceum
  • 21 czerwca w auli Budynku Głównego CKI w Rybniku odbyła się uroczystość zakończenia roku akademickiego 2017/2018 Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Rybnika. W uroczystości wziął udział mgr inż. Stefan Makosz – Zastępca Dyrektora Centrum Kształcenia Inżynierów oraz zaproszeni goście, m. in. Wojciech Świerkosz – zastępca prezydenta Miasta Rybnika, Jolanta Groborz – przewodnicząca Rybnickiej Rady Seniorów, Danuta Mrozek – pierwszy prezes UTW Rybnik, a także przedstawiciele uniwersytetów z Wodzisławia Śląskiego oraz liczne grono studentów UTW Rybnik.

SIERPIEŃ 2018

  • 17 sierpnia zakończono prace termomodernizacyjne Budynku Głównego Politechniki Śląskiej przy ul. Kościuszki 54 w Rybniku, przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

WRZESIEŃ 2018

  • 3 września odbyła się Inauguracja I roku szkolnego 2018/2019 Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Rybniku. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele akademickim przy ul. Gliwickiej w Rybniku, a następnie wszyscy udali się do auli Centrum Kształcenia Inżynierów.
  • 27 września w auli Budynku Głównego Centrum Kształcenia w Rybniku odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018/2019 Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

PAŹDZIERNIK 2018

  • 11 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyło się tradycyjne spotkanie kierownictwa Centrum Kształcenia Inżynierów z emerytami Ośrodka Politechniki Śląskiej w Rybniku.
  • 13 października w auli Budynku Głównego Centrum Kształcenia w Rybniku odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018/2019 Rybnickiego Uniwersytetu Dziecięcego. Wykład inauguracyjny pt. „Odnaleźć piękno w matematyce – geometria fraktalna” wygłosił dr hab. inż. Andriy Katunin, profesor nadzwyczajny Politechniki Śląskiej.

LISTOPAD 2018

  • Politechnika Śląska wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach sfinansowała zakup mobilnego laboratorium pomiarów imisji zanieczyszczeń powietrza. Pojazd ten ma służyć do celów dydaktycznych, naukowych oraz wykorzystania uzyskanych pomiarów przez jednostki samorządu terytorialnego. Pozyskanie środków na zakup mobilnego laboratorium udało się uzyskać dzięki zaangażowaniu Prorektora ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym prof. Janusza Kotowicza, kierownika Katedry Ochrony Powietrza Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki dr hab. inż. Elwiry Zajusz-Zubek, prof. Józefa Pastuszki oraz dyrektora CKI w Rybniku dr. Zygmunta Łukaszczyka.

GRUDZIEŃ 2018

  • 15 grudnia odbyła się XI Biesiada Barbórkowa w auli Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku, zorganizowana przez Stowarzyszenie Wychowanków Politechniki Śląskiej Oddział Rybnik wraz z Dyrekcją CKI. W imprezie uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia, zaproszeni goście, absolwenci Rybnickiego Ośrodka Politechniki Śląskiej oraz pracownicy CKI. Uroczystość uświetnili swoim występem artyści śląskich scen: Sabina Olbrich-Szafraniec i Mieczysław Błaszczyk, przy akompaniamencie Grażyny Griner. Biesiadę poprowadził zespół „KONTRAST” z Brennej.
  • W dniu 27 grudnia przeszedł na emeryturę mgr inż. Stefan Makosz – Zastępca Dyrektora Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku. Zatrudniony na Politechnice Śląskiej od 01.10.1974 r. jako pracownik dydaktyczny, a w latach 1996-2008 Dyrektor Administracyjny CKI. Od 01.09.2008 r. pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Centrum.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie