A A+ A++

STYCZEŃ 2017

  • W dniu 9 stycznia został podpisany list intencyjny dotyczący współpracy pomiędzy Politechniką Śląską (Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku)
    a Związkiem Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku. Politechnikę Śląską reprezentują: prof. dr hab. inż. Arkadiusz MĘŻYK, rektor Politechniki Śląskiej oraz dr Zygmunt ŁUKASZCZYK, dyrektor Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku. Z ramienia Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku porozumienie podpisali: mgr inż. Mieczysław KIECA, przewodniczący Zarządu Związku oraz mgr Piotr Kuczera, członek Zarządu Związku. Zawarcie porozumienia ma na celu promocję i popularyzację nauki, uwzględniających dobro społeczności lokalnej, wzrost atrakcyjności regionu jako ośrodka akademickiego oraz wykorzystanie potencjału i doświadczenia każdego
    z partnerów w tym zakresie.
  • 9 stycznia w auli Budynku Głównego Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku przy ul. Kościuszki 54 odbył się pierwszy w tym roku wykład otwarty, z cyklu „Poniedziałki z Politechniką Śląską…bo warto zostać inżynierem!!!”, zorganizowany przez dr hab. inż. Andrzeja DYMARKA, pracownika naukowo-dydaktycznego Wydziału Mechanicznego Technologicznego. Tematem wykładu wygłoszonego przez dr inż. Jana RUBINA, pracownika naukowo-dydaktycznego Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej były „Grzyby pleśniowe w środowisku mieszkalnym człowieka”. W prelekcji uczestniczyli uczniowie rybnickich szkół średnich o profilu technicznym.
  • W dniu 19 stycznia w auli Budynku Głównego Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku przy ul. T. Kościuszki 54 odbyła się publiczna prezentacja i obrona praktyk 34 studentów studiów stacjonarnych Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego Wydziału Budownictwa w Rybniku na specjalności „budowlano-architektonicznej”. W obronach udział wzięli: dr inż. Mirosław KOTASIŃSKI – Wydziałowy Opiekun Praktyk Studenckich oraz dr inż. Andrzej MOKROSZ, emerytowany pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Budownictwa.
 

LUTY 2017

  • „Rynek edukacyjny – nowe wyzwania, bariery i trendy” to temat seminarium adresowanego do dyrektorów i nauczycieli szkół średnich Subregionu Zachodniego. Celem spotkania, które odbyło się w dniu 9 lutego w Budynku Głównym Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku przy ul. Kościuszki 54 była wymiana doświadczeń na temat edukacji oraz próba wypracowania metod współpracy pomiędzy podmiotami rynku edukacyjnego w regionie. Jednym z tematów wystąpień był wykład pt. „Sytuacja demograficzna Subregionu Zachodniego na tle województwa śląskiego” wygłoszony przez dr. Zygmunta ŁUKASZCZYKA, dyrektora Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku. Organizatorami seminarium było Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku.
  • 13 lutego w auli Budynku Głównego Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku przy ul. Kościuszki 54 odbył się kolejny wykład otwarty z cyklu „Poniedziałki
    z Politechniką Śląską…bo warto zostać inżynierem!!!”, adresowany do uczniów rybnickich szkół średnich. Prelekcję pt. „Człowiek i architektura” wygłosił dr inż. arch. Grzegorz RENDCHEN, pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.
  • 17 lutego w Budynku Głównym Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku przy ul. Kościuszki 54 odbyła się pierwsza edycja Rybnickiej Nocy Maturzystów. W wydarzeniu, zorganizowanym przez Centrum Kształcenia Inżynierów, pod patronatem JM Rektora Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusza MĘŻYKA oraz Prezydenta Miasta Rybnika Piotra KUCZERY, wzięło udział około 200 tegorocznych maturzystów. Młodzież skorzystała z możliwości sprawdzenia swojej wiedzy z przedmiotów obowiązkowych na maturze tj. matematyki, języka polskiego i angielskiego. Zajęcia, poprowadzone przez doświadczonych ekspertów współpracujących z Okręgową i Centralną Komisją Egzaminacyjną, były transmitowane na żywo w serwisie Facebook.
  • Od dnia 20 lutego miejscem prowadzenia zajęć dydaktycznych w Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku jest Budynek Główny CKI, usytuowany przy ul. Kościuszki 54.
 
MARZEC 2017
 
  • „Wrażliwy inżynier na rzecz starzejącego się społeczeństwa” to tytuł wykładu dr inż. arch. Agnieszki LABUS z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, wygłoszonego w ramach cyklu „Poniedziałki z Politechniką Śląską…bo warto zostać inżynierem!!!”. Prelekcja skierowana do uczniów szkół średnich i wszystkich zainteresowanych techniką odbyła się w dniu 6 marca w auli Budynku Głównego Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku.
  • W dniu 8 marca w Rektoracie odbyło się spotkanie w sprawie utworzenia podstawowej jednostki organizacyjnej Politechniki Śląskiej w Rybniku. Przewodniczącym spotkania był Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk. W skład Zespołu weszli: prof. dr hab. inż. Janusz KOTOWICZ – prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym, dr hab. inż. Tomasz TRAWIŃSKI – prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, prof. dr hab. inż. Adam CZORNIK – dziekan Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki, dr hab. inż. Joanna BZÓWKA, prof. nzw. w Pol. Śl. – dziekan Wydziału Budownictwa, prof. dr hab. inż. Andrzej SZLĘK – dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, mgr Ewa BROŃKA – koordynator Biura ds. Obsługi Prawnej, mgr Urszula BIERNAT – kierownik Biura ds. Organizacji, dr Zygmunt ŁUKASZCZYK – dyrektor Centrum Kształcenia Inżynierów oraz mgr inż. Stefan MAKOSZ – zastępca dyrektora Centrum Kształcenia Inżynierów.
  • 15 marca w auli Budynku Głównego Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku przy ul. Kościuszki 54 odbyły się VIII Targi Pracy i Przedsiębiorczości, zorganizowane przez Punkty Pośrednictwa Pracy Ochotniczego Hufca Pracy w Rybniku oraz Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Rybniku. W Targach, skierowanych głównie do uczniów rybnickich szkół ponadgimnazjalnych, wzięli udział specjaliści z dziedziny przedsiębiorczości, urzędy pracy, agencje pracy i lokalni pracodawcy. Poszukujący pracy mogli zapoznać z ofertami pracy, zasięgnąć porad z zakresu zakładania własnej działalności gospodarczej i pozyskiwania środków na jej funkcjonowanie oraz skorzystać z bezpłatnych szkoleń. Dla studentów Politechniki Śląskiej przeprowadzono bezpłatne konsultacje z zakresu poradnictwa zawodowego.
  • Z dniem 31 marca nastąpiło rozwiązanie umowy użyczenia Budynku Dydaktycznego „C” usytuowanego w Rybniku przy ul. Rudzkiej 13 (kampus), zawartej w dniu 11 września 2013 r. przez Politechnikę Śląską z Urzędem Miasta Rybnika. 
 
KWIECIEŃ 2017 
 
  • 11 kwietnia w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku odbyły się II Edukacyjne Targi Pracy, będące okazją do nawiązania bezpośredniego kontaktu absolwentów i uczniów klas IV ZST z przedstawicielami uczelni wyższych oraz potencjalnymi  pracodawcami. Ofertę edukacyjną Politechniki Śląskiej na rok akademicki 2017/2018 zaprezentowała na Targach mgr Barbara MASARCZYK, pracownik Działu Dydaktycznego Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku.
  • 24 kwietnia w auli Budynku Głównego Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku odbył się wykład otwarty dla uczniów rybnickich szkół średnich nt. „Nowoczesnych technologii na stacjach paliw płynnych”. Prelegentem był mgr inż. Jarosław LEWANDOWSKI z Centrum Serwisowego ORLEN w Katowicach.
 
MAJ 2017
 
  • W dniach 4-5 maja odbyły się w Rybniku kolejne Juwenalia, zorganizowane przez samorząd studencki Rybnickiego Ośrodka Naukowo-Dydaktycznego Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Studenci w tradycyjnym korowodzie w towarzystwie orkiestry górniczej i mażoretek udali się do rybnickiego Urzędu Miasta, aby z rąk prezydenta Piotra KUCZERY odebrać symboliczne klucze do bram miasta. Następnie impreza przeniosła się na rybnicki rynek, gdzie dla studentów przygotowano wiele atrakcji m. in.: grę terenową, pokaz fitness, zabawę zdalnie sterowanymi samochodzikami i dronami, pokazy taneczne oraz turniej bowlingowy. Akademicki Koncert Plenerowy z udziałem grupy punkowej FARBEN LEHRE – gwiazdy tegorocznych Juwenaliów, zamknął drugi dzień studenckiej imprezy, zorganizowany na scenie rybnickiego kampusu.
  • 19 maja w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku odbył się V międzyszkolny konkurs pt. „Festiwal Młodych Naukowców”. Funkcję jednego z jurorów konkursu pełnił mgr inż. Tomasz GMEREK, pracownik inżynieryjno-techniczny Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku.
  • 25 maja na terenie rybnickiego kampusu odbył się, z inicjatywy Miasta Rybnika, III Rybnicki Festiwal Nauki, którego celem była promocja nauk matematyczno-przyrodniczych wśród uczniów klas IV rybnickich szkół podstawowych. Dla uczestników Festiwalu Nauki Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku przygotowało prezentację doświadczeń chemicznych, przeprowadzonych w Pracowni Chemii Laboratorium Nowoczesnych Technologii Przemysłowych przez  mgr inż. Tomasza GMERKA, pracownika inżynieryjno-technicznego CKI. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach dla zainteresowanych zagadnieniami ekonomicznymi zaprezentował „Ekonomię na wesoło”.
  • 27 maja w hotelu Arche w Częstochowie po raz pierwszy wręczono statuetki “Osobowość Śląska roku 2017” i “Sukces Śląska Roku 2017” osobom, firmom i instytucjom, związanym z regionem śląskim. Wśród nagrodzonych statuetką  jest dr Zygmunt ŁUKASZCZYK, dyrektor Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku.
  • W dniu 29 maja Uchwałą Nr IX/89/16/17 Senat Politechniki Śląskiej wyraził zgodę na uruchomienie, począwszy od roku szkolnego 2018/2019, Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego, z siedzibą w Rybniku przy ul. Rudzkiej 13.
 
CZERWIEC 2017
 
  • 10 czerwca w auli Budynku Głównego Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku przy ul. Kościuszki 54 odbyło się uroczyste zakończenie roku akademickiego 2016/2017 Rybnickiego Uniwersytetu Dziecięcego. Wykład inauguracyjny pt. “Od małego do wielkiego uczonego” wygłosił dr Zygmunt ŁUKASZCZYK, dyrektor Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku. Uroczystość została połączona z podpisaniem listu intencyjnego o współpracy pomiędzy Politechniką Śląską, a Uniwersytetem Dziecięcym. List intencyjny podpisali: dr hab. inż. Tomasz TRAWIŃSKI, prorektor ds. Studenckich i Kształcenia Politechniki Śląskiej, dr Zygmunt ŁUKASZCZYK, dyrektor Centrum Kształcenia Inżynierów oraz prezes Rybnickiego Uniwersytetu Dziecięcego mgr Janina WYSTUB.

WRZESIEŃ 2017

  • 19 września decyzją prezydenta Miasta Rybnika Piotra Kuczery zostało udzielone zezwolenie na założenie publicznego liceum ogólnokształcącego. Trzyletnie Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej z siedzibą w Rybniku przy ul. Rudzkiej 13 rozpocznie działalność 1 września 2018 r. Utworzenie szkoły stanowi korzystne uzupełnienie sieci szkół ponadgimnazjalnych na terenie Rybnika.

PAŹDZIERNIK 2017

  • 13 października ogłoszono wyniki głosowania w plebiscycie na „Rybnickiego wykładowcę akademickiego roku 2017”. Laureatem konkursu został dr inż. Jan Antoni RUBIN, pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej. Mecenasem konkursu oraz fundatorem wysokiej klasy sprzętu elektronicznego dla laureata oraz pakietu artykułów chemicznych dla uczelni, była firma POLITAN, czołowy polski producent artykułów do przechowywania żywności, akcesoriów do sprzątania oraz chemii gospodarczej. Współorganizatorem konkursu był portal internetowy www.rybnik.com.pl oraz Samorząd Studencki Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji Uniwersytetu Ekonomicznego w Rybniku.
  • 14 października w auli Budynku Głównego Centrum Kształcenia w Rybniku odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018 Rybnickiego Uniwersytetu Dziecięcego.
  • 14 października w Gliwicach, Zabrzu, Katowicach i Rybniku odbyła się dwunasta edycja Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej, skierowana do miłośników odkrywania tajemnic nauki. W pracowni chemii Laboratorium Nowoczesnych Technologii Przemysłowych przy ul. Rudzkiej 13, każdy z uczestników warsztatów laboratoryjnych pt. „Eksperymentuj z nami”, miał możliwość samodzielnego wykonania interesujących wizualnie doświadczeń chemicznych. Warsztaty poprowadził mgr inż. Tomasz GMEREK – pracownik inżynieryjno-techniczny Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku.
  • 19 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyło się tradycyjne spotkanie kierownictwa Centrum Kształcenia Inżynierów z emerytami Ośrodka Politechniki Śląskiej w Rybniku.
  • 19 października w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim obchodzono Śląski Dzień Budowlanych, podczas którego dr Zygmunt ŁUKASZCZYK – Dyrektor Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku, otrzymał Medal z Dyplomem 20-lecia Śląskiej Izby Budownictwa za wspieranie działalności samorządu gospodarczego budownictwa oraz rozwoju przedsiębiorczości.

LISTOPAD 2017

  • 21 listopada w Hotelu „Przy Młynie” w Rybniku odbyła się konferencja pt. „PRACOWNIK W CENTRUM UWAGI”, organizowana pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Rybnika, zaś współorganizatorami byli Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku oraz Centrum Kształcenia Inżynierów. Umożliwiła ona spotkanie władz samorządowych, przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu, przedsiębiorców i świata nauki. W konferencji uczestniczyli mgr inż. Stefan MAKOSZ – zastępca Dyrektora Centrum Kształcenia Inżynierów, mgr inż. Renata SOSNA – kierownik Działu Administracyjno – Technicznego CKI, mgr Anna PIETRECZEK – kierownik Działu Dydaktycznego CKI, mgr Krzysztof LAZAJ – administrator sieci komputerowej CKI. Wykład okolicznościowy wygłosił dr inż. Wawrzyniec Panfil, adiunkt z Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej pt.: „Gdzie człowiek nie może tam robot pomoże”.

GRUDZIEŃ 2017

  • 16 grudnia – w auli Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku odbył się Zjazd Absolwentów połączony z X Jubileuszową Biesiadą Barbórkową, zorganizowaną przez Stowarzyszenie Wychowanków Politechniki Śląskiej Oddział CKI Rybnik wraz z Dyrekcją CKI, z okazji 55-lecia utworzenia Rybnickiego Ośrodka Politechniki Śląskiej, 45 lat ukończenia 1-go rocznika studiów dziennych oraz 10-lecia powstania Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Śląskiej Oddział CKI Rybnik. W imprezie uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia, zaproszeni goście oraz pracownicy Politechniki Śląskiej. Uroczystość uświetnił występ Piotrka GRUSZKI, wokalistów z ogniska pracy pozaszkolnej „Zespół Przygoda” przy akompaniamencie Pani Moniki SACHS-WAJNER. Gościliśmy również Bartosza Kalinowskiego, poetę, barda i humorystę. Oprawę muzyczną oraz prowadzenie biesiady wykonał zespół „KONTRAST”. Uczestnicy mogli wysłuchać wykonania instrumentalnego utworów Zbigniewa Wodeckiego w wykonaniu zespołu „KONTRASTBAND”.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie