Oprogramowanie

Na stronie zebrano odpowiedzi na często zadawane pytania o dostępność różnych programów.

Microsoft Azure Dev Tools for Teaching (dawniej Microsoft Imagine, DreamSpark, MSDN AA)
Oprogramowanie pobierało się z wydziałowej strony OnTheHub. Do zalogowania się (sign in) było potrzebne konto, które zakładane było na zasadach przestawionych na osobnej stronie. Od 11 lutego 2019 r. powinno się dać pobierać oprogramowanie z platformy Azure…

Autodesk
Programy Autodesk Inventor, AutoCAD itd. są udostępniane w portalu Autodesk Education Community (students.autodesk.com/). W czasie rejestracji należy podać adres e-mail z domeny POLSL.PL. Wersje do instalowania w laboratoriach są udostępniane na innych zasadach (www.autodesk.com/education/free-software/academic-resource-center).

FreeCAD
Parametryczne modelowanie 3D (wersja przenośna nie wymaga instalacji) – www.freecadweb.org/, sourceforge.net/projects/free-cad/.

HiCAD
www.isdgroup.com/en/products/student_editions.html.

Statistica
Oprogramowanie Statistica (StatSoft) jest udostępnione na stronie www.polsl.pl/pomoc/STATISTICA.

LabVIEW
Na stronie Centrum Informatycznego www.polsl.pl/pomoc/LabVIEW.

Pascal
Do programowania w Pascalu polecamy CodeTyphon (otwartoźródłowy odpowiednik Delphi Borlanda).

Microsoft Visual Studio
Darmowe wersje Visual Studio Express można pobrać ze strony www.microsoft.com/express/Downloads. Mogą służyć m.in. do nauki języków programowania Visual Basic, C++ i C#. Pełne wersje Visual Studio są dostępne w DreamSparku.

GanttProject
Program można pobrać ze strony www.ganttproject.biz/download. Do jego działania jest potrzebne Java Runtime Environment (java.com/pl/download/manual.jsp).

Scilab
Ze strony www.scilab.org/products/scilab/download można pobrać darmowy odpowiednik Matlaba. Dodatkowe moduły do programu – www.scilab.org/products/modules/other_modules.

Pakiety biurowe
Do komputerów służbowych można kupować MS Office z umowy MPSA (formularz zamówienia http://www.polsl.pl/Jednostki/RN4-CI/MPSA/Strony/witamy.aspx). Wszyscy mogą używać LibreOffice (pl.libreoffice.org/pobieranie/). Prezentacje można przygotowywać w formacie Impress i domagać się zainstalowania darmowego pakietu, jeżeli w którymś z komputerów jeszcze go nie ma.

Program antywirusowy
Na stronie www.polsl.pl/Wydzialy/RM/Strony/Oprogramowanie_Symantec.aspx administrator sieci RM+RT przedstawia sposób dystrybucji oprogramowania Symantec Endpoint Protection. Na stronie www.polsl.pl/pomoc/antywirus  Centrum Informatyczne PŚ odpowiada na pytania dotyczące programu antywirusowego.
Poza programami komercyjnymi, których licencje kupiono, na uczelni mogą być wykorzystywane darmowe programy, które nie mają ograniczenia „do użytku domowego”, np.:
Comodo Internet Security – www.comodo.com/home/internet-security/free-internet-security.php (antywirus z firewallem),
ClamAV – www.clamav.net/lang/pl/download/win32/,
ClamWin – sourceforge.net/projects/clamwin/ (tylko skanowanie na żądanie).

Archiwizator
Do tworzenia archiwów można użyć np. programu 7-Zip (do pobrania ze strony www.7-zip.org/download.html). WinZip i WinRAR nie są programami darmowymi.

 
Poza Windows istnieje wiele innych systemów operacyjnych – zestawienie np. na stronie pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Systemy_operacyjne. ;)

 
Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono.
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
Oprogramowanie