SMALOG - Master in SMArt transport and LOGistics for cities

 

Wykładowcy Żytomierskiego Państwowego Uniwersytetu Technologicznego na stażu w Katowicach w ramach projektu SmaLog

W dniach 5–17 listopada 2018 r. na Wydziale Transportu Politechniki Śląskiej przebywali wykładowcy Żytomierskiego Państwowego Uniwersytetu Technologicznego: Andrii Ilchenko, Vasyl Mamrai i Volodymyr Shumliakivskyi. Naukowcy przybyli w ramach projektu SmaLog realizowanego zgodnie z programem Erasmus. Podczas dwutygodniowego stażu ukraińscy koledzy mogli zapoznać się z procesem kształcenia na Wydziale Transportu, uczestniczyć w wykładach, ćwiczeniach laboratoryjnych i projektowych na kilku katedrach, omówić kwestie jakości procesu edukacyjnego, wygłosić własne wykłady dla studentów wydziału, odwiedzić szereg przedsiębiorstw transportowych śląskiego regionu przemysłowego.

 

 
Ukraińscy koledzy biorą udział w wykładzie prof. A. Sładkowskiego z wytrzymałości materiałów

 
Zwiedzanie Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach. Od lewej: dr Andrii Ilchenko, prof. Aleksander Sładkowski, prof. Wiesław Pamuła, dr Volodymyr Shumliakivskyi, Vasyl Mamrai, kierownik działu ds. kontaktów międzynarodowych

 
Zwiedzanie Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu

 

Spotkanie koordynacyjne SmaLog we Lwowie

W dniach 22–25 października 2018 r. we Lwowie odbyło się spotkanie koordynacyjne w ramach projektu SmaLog, który jest realizowany zgodnie z programem Erasmus. W spotkaniu wzięli udział wszyscy partnerzy, którzy reprezentowali uniwersytety z Włoch, Niemiec, Polski, Ukrainy i Gruzji. Lider drugiego pakietu roboczego prof. Aleksander Sładkowski przedstawił stan przygotowań wspólnego programu nauczania studentów 2. poziomu studiów (magisterskich). Omówiono też inne problemy związane z realizacją projektu. Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać uniwersytet Politechnika Lwowska oraz odwiedzić centrum zarządzania ruchem drogowym miasta.

 

Dyskusja uczestników spotkania


 
Uczestnicy spotkania zwiedzają aulę Politechniki Lwowskiej


 
Spotkanie w pracownikami Katedry Technologii Transportu Politechniki Lwowskiej


 
Zwiedzanie centrum sterowania ruchem drogowym miasta Lwów

 

Seminarium w Batumi w ramach projektu SmaLog  

W dniach 12–14 września 2018 r. w Batumi odbyły się seminaria dla nauczycieli i studentów Państwowej Akademii Morskiej w Batumi. Zostały przeprowadzone w ramach projektu SmaLog realizowanego zgodnie z programem Erasmus. Prof. Aleksander Sładkowski przedstawił prezentacje poświęcone nowoczesnym metodom logistycznym, m.in. dotyczące wpływu odpłatności za przejazdy europejskimi autostradami na procesy logistyczne w firmach transportowych, i problemom dostaw towarów na trasach Wschód-Zachód oraz możliwościom wymiany informacji o badaniach logistycznych.
 

 

Drugie spotkanie koordynacyjne w ramach projektu SmaLog

28.05–1.06.2018 r. odbyło się drugie spotkanie koordynacyjne na Uniwersytecie degli Studi di Roma „Tor Vergata”. Uczestnicy omówili następujące zagadnienia: wspólny program magisterski UE-UA-GE w ramach projektu SmaLog (obecny status, bieżący rozwój, możliwość podwójnego dyplomowania, definicje programu nauczania – części specjalne i wspólne, istniejące potrzeby i ograniczenia na Ukrainie i w Gruzji); system szkoleń dla nauczycieli uniwersytetów ukraińskich i gruzińskich; międzynarodowy system zapewnienia jakości; kwestie kontroli jakości i monitorowania w projekcie. Omówiono także kwestie finansowania, specjalnej mobilności, upowszechniania informacji o projekcie, monitorowania wizyt itp.

 
Dyskusje podczas spotkania

 

 
Uczestnicy spotkania w pobliżu Wydziału Inżynierii Lądowej Uniwersytetu Tor Vergata

 

 
Wycieczka po Rzymie (Largo di Torre Argentina)

 

Spotkanie robocze w Katowicach

W dniach 19–24 marca 2018 r. na Wydziale Transportu Politechniki Śląskiej odbyło się spotkanie robocze uczestników projektu SmaLog, który jest prowadzony w ramach programu Erasmus+ KA2. Przedmiotem spotkania były: opracowanie nowego programu szkoleniowego dla studentów ukraińskich i gruzińskich uniwersytetów na drugim poziomie szkolenia, inwestycje finansowe związane z projektem i zabezpieczenie europejskiego poziomu jakości kształcenia studentów. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Politechniki Śląskiej, Narodowej Politechniki Lwowskiej, Państwowego Uniwersytetu Technologicznego w Żytomierzu, Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Gospodarki Miejskiej im. A.N. Beketova, Gruzińskiego Uniwersytetu Technicznego (Tbilisi). Uzupełnieniem dyskusji podczas spotkania było zapoznanie uczestników z systemem kształcenia studentów i doktorantów na Wydziale Transportu, odwiedzenie zakładów naprawczych spółki Linetech Aircraft Maintenance na lotnisku Katowice (Pyrzowice), zapoznanie z kulturą i historią regionu podczas zwiedzania zamku w Pieskowej Skale i słuchanie na żywo muzyki polskich kompozytorów w Studiu Koncertowym Polskiego Radia.

 
Zwiedzanie laboratoriów Wydziału Transportu przez uczestników spotkania

 
Uczestnicy spotkania w hangarze Linetech Aircraft Maintenance na lotnisku Katowice (Pyrzowice)

 
Uczestnicy spotkania przy zamku w Pieskowej Skale

 
Po koncercie muzyki polskich kompozytorów w Studiu Koncertowym Polskiego Radia (Polish Radio Concert Studio)

 

Pierwsze spotkanie w ramach projektu SmaLog

4-8 grudnia w Rzymie miało miejsce pierwsze spotkanie koordynacyjne uczestników projektu SmaLog, który jest prowadzony w ramach Programu ERASMUS+ KA2. W spotkaniu, które odbyło się na terenie rzymskiego uniwersytetu „Universita degli Studi di Roma Tor Vergata” (koordynator projektu), wzięli udział przedstawiciele uczelni z Unii Europejskiej (Uniwersytetu "La Sapienza" w Rzymie, Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Wismarze oraz Politechniki Śląskiej). Uczestniczyli również przedstawiciele uniwersytetów z miast Ukrainy (Charków, Kijów, Lwów i Żytomierz) i Gruzji (Tbilisi i Batumi). Ponadto w spotkaniu uczestniczył przedstawiciel Instytutu Problemów Rynku i Badań Ekonomicznych i Środowiskowych Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Uczestnicy spotkania omówili plany realizacji projektu.

 

Uczestnicy spotkania koordynacyjnego projektu SmaLog na uniwersytecie «Universita Degli Studi Di Roma Tor Vergata» (smalog-2017.uniroma2.it).

 
Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono.
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
SMALOG - Master in SMArt transport and LOGistics for cities