Oprogramowanie SolidWorks
SolidWorks to jeden z najpopularniejszych programów służących do modelowania 3D. Korzystając z tego oprogramowania użytkownik ma do dyspozycji praktycznie nieograniczone możliwości projektowania. Faza projektowania ulega znacznemu skróceniu, a produkt może szybciej dotrzeć do klienta. Wyrób może zostać zaprezentowany odbiorcy już jako gotowy detal, łącznie z realistycznym wyglądem, zanim jeszcze trafi na linię produkcyjną. Tworzenie dokumentacji technicznej nie stanowi żadnego problemu - jest już tylko wynikiem wcześniejszej pracy nad modelem.
SW_1
SolidWorks jest dedykowany do zastosowań mechanicznych, jednak nie ogranicza się tylko do tej dziedziny. Użyto w nim wiele znanych funkcji typu „drag-and-drop”, „point-and-click” oraz „cut-and-paste”, znanych z systemów Windows. Dzięki nim elementy modelowane w SolidWorks mogą być dowolnie edytowane, a sam proces realizacji projektu staje się o wiele prostszy. SolidWorks posiada przyjazny interfejs i  pełną gamę narzędzi, dzięki którym projektowanie staje się łatwe i przyjemne.
SW_2
SolidWorks Educational Edition
SolidWorks jest dostępny na Wydziale Inżynierii Materiałowej w pakiecie Educational Edition, którego możliwości są identyczne jak komercyjnego pakietu "Premium". Dzięki temu można korzystać ze wszystkich narzędzi i modułów jakie zostały przygotowane przez producenta.

Podstawowe możliwości SolidWorks Educational Edition
Projektowanie części
 • modelowanie bryłowe, powierzchniowe, bryłowo – powierzchniowe,
 • tworzenie elementów giętych z blach w uwzględnieniem współczynników wydłużania i skracania dla mróżnych materiałów,
 • tworzenie konstrukcji spawanych,
 • podstawowa analiza wytrzymałościowa, określanie naprężeń  – SimulationXpress (MES).
Projektowanie form wtryskowych
 • narzędzia do analizy pochylenia (analizuje ściany modelu sprawdzając czy posiadają dostateczne pochylenie, aby zapewnić jego poprawne wyjmowanie z formy),
 • wykrywanie podcięcia (identyfikuje obszary, które uniemożliwiają wyjęcie części),
 • linie neutralne (weryfikuje pochylenie na modelu, w oparciu o określony kąt oraz tworzy linię neutralną, z której tworzymy powierzchnię neutralną),
 • powierzchnie zamknięcia stykowego (tworzy łaty powierzchni, aby zamknąć otwory w modelu),
 • powierzchnie neutralne (powierzchnie są wyciągnięte z linii neutralnej, aby oddzielić rdzeń formy od jej gniazda),
 • modelowanie powierzchni umożliwiające tworzenie „suwaków”.
Tworzenie złożeń
 • dodawanie wiązań i symulacja ruchu – animacje 3D,
 • edycja części z poziomu złożenia,
 • detekcja kolizji,
 • oddziaływania fizyczne pomiędzy komponentami.
Tworzenie dokumentacji płaskiej
 • automatyczne wymiarowanie,
 • automatyczne generowanie listy materiałów z uwzględnieniem właściwości masowych,
 • automatyczne generowanie wariantów części i złożeń.
Możliwość odczytu i zapisu wielu formatów plików, m.in. ACIS (SAT), Autodesk Inventor, CADKEY, CGR, HCG, DXF/DWG, HOOPS, IDF, IGES, JPEG, Mechanical Desktop, Parasolid, Pro/ENGINEER, Solid Edge, STEP, STL (wydruk 3D), TIFF, Unigraphics, VDA-FS, PDF 3D
Specjalne narzędzia umożliwiające zamianę plików 2D (AutoCad, dxf, dwg) na parametryczne modele bryłowe 3D.

SolidWorks dla pracowników Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej
Zakupiona w ramach programu SolidWorks Student Access licencja pozwala zainstalować program na 200 komputerach. Instalacja ta może być dokonana zarówno na komputerze w miejscu pracy jak i na komputerze domowym pracowników Wydziału.

SolidWorks dla studentów Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej
Studenci Wydziału mają możliwość korzystania z dwóch wersji oprogramowania:

1. SolidWorks Student Design Kit (SDK). Jest to nieco okrojona wersja programu przeznaczona do nauki podstaw komputerowego wspomagania prac inżynierskich. Wersja 2009-2010, jaką obecnie dysponujemy, dostarcza funkcjonalność wersji SolidWorks 2009 wliczając SolidWorks Animator (narzędzia do tworzenia animacji), eDrawings (narzędzie współpracy wielu użytkowników), PhotoWorks (narzędzia do tworzenia fotorealistycznych renderingów) oraz SimulationXpress (narzędzie wstępnej analizy MES).
Z licencji Solidworks SDK może skorzystać każdy student Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej, w każdym momencie trwania studiów.
SDK SolidWorks można pobrać stąd. Do wypełnienia formularza konieczne są dane SchoolID (identyfikator uczelni) oraz VARname (nazwa dystrybutora). Można je uzyskać u dra inż. Marka Tkocza (patrz niżej).

2. SolidWorks Educational Edition.
Jest to pełna wersja programu SolidWorks. Ze względu na ograniczoną liczbę licencji jaką dysponuje Wydział, możliwość jej wykorzystania uzyskają tylko ci studenci, którzy przygotowują w ramach zajęć dydaktycznych skomplikowane projekty, wykażą chęć uczestniczenia w konkursach organizowanych m.in. przez CNS Solutions lub w oparciu o program SolidWorks będą przygotowywać pracę dyplomową.

Informacje dotyczące dostępu do oprogramowania
Wszelkie pytania dotyczące licencji oraz informacji potrzebnych do otrzymania oprogramowania prosimy kierować do osoby odpowiedzialnej za dystrybucję SolidWorks na Wydziale:

dr inż. Tomasz Maciąg
Katedra Metalurgii i Recyklingu, pokój 340B
Tel. (32) 603 4386
e-mail: tomasz.maciag@polsl.pl
 
Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono.
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
Oprogramowanie SolidWorks