
ERASMUS+: nowy program edukacyjny na lata 2014-2020
W połowie grudnia 2013 Parlament Europejski zatwierdził zasady nowego programu edukacyjnego ERASMUS+. Tym samym od początku tego roku wchodzimy w nową erę współpracy międzynarodowej w szeroko rozumianej edukacji. Na siedmioletnią realizację programu w latach 2014-2020 przewidziano łączny budżet w wysokości 14,7 miliarda euro.
Na sfinansowanie działań realizowanych przez sektor szkolnictwa wyższego, Program przeznaczy w całej swojej siedmiolatce 33,3% swojego budżetu (~4,9 mld euro). 63% z tej kwoty (~3,1 mld euro) przeznaczone zostanie na stypendia indywidualne studentów i pracowników uczestniczących w wymianie akademickiej realizowanej w ramach Akcji 1 (odpowiednik dotychczasowych stypendiów erasmusowych programu LifelongLearning/Erasmus).
Nowy program ma wspierać edukację, szkolenia, inicjatywy młodzieżowe oraz sportowe w całej Europie. Skonsoliduje i skoordynuje działania realizowane autonomicznie w ramach siedmiu programów realizowanych wcześniej niezależnie od siebie.
Dodatkowo ze środków ERASMUS+ finansowane będą komponenty dotyczące sportu i wolontariatu. Program wesprze również współpracę ponad 100 tys. instytucji i organizacji działających we wszystkich sektorach edukacji. Struktura nowego programu ERASMUS+ obejmuje:
W SPRAWIE PROGRAMU PROSIMY ZGŁASZAĆ SIĘ DO:

Biuro Międzynarodowej Wymiany Akademickiej Politechniki Śląskiej (RW4)
podlega bezpośrednio Prorektorowi ds. Współpracy Międzynarodowej i koncentruje się na ciągłym rozwijaniu współpracy międzynarodowej w zakresie mobilności akademickiej zarówno studentów jak i pracowników Uczelni.
Do podstawowych zadań wykonywanych przez pracowników Biura Międzynarodowej Wymiany Akademickiej należy:
- Prowadzenie spraw związanych z polityką i strategią uczelni w zakresie współpracy z zagranicą w zakresie mobilności akademickiej
- Poszukiwanie partnerów do wspólnych projektów edukacyjnych obejmujących mobilność akademicką
- Aplikowanie do instytucji krajowych i zagranicznych z wnioskami projektowymi jw.
- Koordynacja i realizacja wyjazdów studentów i pracowników PŚ do uczelni partnerskich oraz przedsiębiorstw w ramach programów LLP- ERASMUS, FSS, inne (w zależności od realizowanych projektów)
- Koordynacja i realizacja przyjazdów studentów i pracowników z uczelni partnerskich w ramach programów LLP-ERASMUS, FSS, inne (w zależności od realizowanych projektów)
UWAGA: Przyjazdy studentów zagranicznych na studia pełnopłatne w celu uzyskania dyplomu prowadzone są przez Dział Nauczania i Spraw Studenckich (RD1) w pionie Prorektora ds. Dydaktyki
- Przygotowanie i udostępnianie informacji o stypendiach, stażach, studiach zagranicznych, itp.
- Nadzór nad realizacją mobilnością studentów, doktorantów, i pracowników wyjeżdżających na studia, staże, itp. (wyjazdy długoterminowe ze skierowaniem)
- Przygotowywanie umów międzyuczelnianych dot. mobilności akademickiej oraz prowadzenie ich ewidencji; obsługa administracyjna współpracy z partnerskimi uczelniami zagranicznymi
- Właściwe wykorzystanie projektowych środków finansowych związanych z wyjazdami zagranicznymi pracowników uczelni
- Tworzenie sprawozdań, raportów dot. projektów realizowanych przez RW4
- Promocja programów mobilności akademickiej wśród studentów i pracowników PŚ
- Współpraca z pozostałymi jednostkami zajmującymi się współpracą z zagranicą

Adres Biura: Biuro Międzynarodowej Wymiany Akademickiej
Politechnika Śląska 44-100 Gliwice ul. Akademicka 2A
tel.: +48 32 237 13 29
fax: +48 32 231 80 85
Biuro czynne: pon-pt 7.00-15.00 pokój nr 48 - I piętro (wejście od Wydziału Górnictwa i Geologii lub Biura Podróży INT TRAVEL). Godziny przyjęć studentów: pon-pt 9.00 - 13.30