Abstrakty Seminarium
„Człowiek we współczesnej nauce”

 

Jerzy Wolny

 

Bioenergia

Streszczenie wystąpienia w dniu 4 listopada 2015

 

Streszczenie

Wilchelm Reich uważany jest za ojca chrzestnego psychologii somatycznej, wszystkich współczesnych technik zajmujących się emocjonalnym życiem ciała. Analiza bioenergetyczna została opracowana w roku 1956 przez Aleksandra Lowena i Johna Pierrakosa, dwóch lekarzy wyszkolonych przez Reicha. Dzisiejsza psychologia somatyczna wyrasta z wielu różnych korzeni. Praca Reicha i jego uczniów i następców kontynuowana jest obecnie na całym świecie.

Co to jest Bioenergetyka?

Życie jednostki jest życiem jej ciała. A ponieważ żyjące ciało zawiera umysł, ducha i duszę, to na pełnię składa się życie umysłowe i duchowe oraz życie duszy. Jeżeli w tych aspektach istnienia czegoś nam brakuje, to dzieje się tak dlatego, że nie w pełni jesteśmy w naszych ciałach czy też z nimi. Otwarcie się na życie i miłość leży w pierwotnej naturze każdego człowieka, Osłanianie się, opancerzanie, nieufność i zamykanie się w sobie - to druga natura człowieka w naszej kulturze. To sposób, do jakiego się uciekamy żeby osłonić się przed ciosem, cierpieniem. Ale gdy takie postawy stają się cechą charakter, czy wpisują się w strukturę osobowości-wówczas stają się przyczyną o wiele większych cierpień i cięższego kalectwa, niż to, przed którym miały początkowo bronić. Bioenergetyka ma pomóc człowiekowi otworzyć serce na życie i miłość. Nie jest to łatwe. Serce jest starannie chronione przez swoją kostną klatkę, dojścia do niego są dobrze strzeżone i psychicznie i fizycznie. Obrony te trzeba zrozumieć i przepracować, jeżeli mamy osiągnąć nasz cel. Jeżeli tego nie zrobimy rezultaty będą tragiczne. Iść przez życie z zamkniętym sercem to jak płynąć przez ocean spędzając całą podróż w ładowni statku. Sens życia, jego bogactwo, pasja i piękno są wtedy poza zasięgiem wzroku człowieka, są dla niego nieosiągalne.

Bibliografia

  1. Aleksander Lowen - Duchowość ciała (Jacek Santorski &CO. W-wa 1992)
  2. Aleksander Lowen - Wstęp do bioenergetyki (Jacek Santorski &CO. W-wa 1992)
  3. Dawid Boadella - Przepływy życia. Wprowadzenie do biosyntezy (Jacek Santorski &CO. W-wa 1992)
  4. Jacek Santorski - Organizm i orgazm (Jacek Santorski &CO. W-wa 1992)
  5. Dorota Kędzior Technika Aleksandra (Jacek Santorski &CO. W-wa 1993)
  6. J.I. Kepner - Ciało w procesie psychoterapii Gestalt
  7. Jacek Santorski - Rezonanas, dialog i zakłócenia kontaktu w pomaganiu, antologie dla psychoterapeutów cz.1. i 4. (Jacek Santorski &CO. W-wa 1992)
  8. M. Siems - Ciało zna odpowiedź podręcznik fokusingu
  9. Aleksander Lowen - Miłość, seks i serce (Jacek Santorski &CO. W-wa 1992)
  10. Stanisław Siek - Relaks i autosugestia - (W-wa 1986)

 

  

Dr Jerzy Wolny
Kolegium Pedagogiczne, Politechnika Śląska.

Zainteresowania naukowe: pedagogika specjalna, autonomia i niezależność osób niepełnosprawnych, technologie w edukacji, badania nad mózgiem.

  

 Tekst abstraktu w pliku pdf

 

 

 
Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono.
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
III Seminarium - Jerzy Wolny