Relacja z Nocy Naukowców, 8.10.2106

Pierwsza Noc Naukowców w Kolegium Pedagogicznym już za nami!
W tym roku po raz pierwszy nasze Kolegium uczestniczyło w organizowanej na Politechnice Śląskiej Nocy Naukowców. Wspólnie z innymi wydziałami staraliśmy się stworzyć przestrzeń do przyjaznego spotkania z Nauką i jej różnymi obliczami.

Sobotnie popołudnie, deszcz. Raczej chłodno, prawdziwie jesiennie. To wszystko jednak nie powstrzymało uczestników wyprawy „Terra Incognita” zorganizowanej w ramach Nocy Naukowców Kolegium Pedagogicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W jakim stopniu skutki „pomieszania języków” budowniczych wieży Babel są dzisiaj widoczne? Czy na pewno jedynie języki obce utrudniają współczesną komunikację???

Uczestnicy warsztatów mieli możliwość przekonania się, jak trudno jest funkcjonować z ograniczoną komunikacją.
Jak porozumiewa się na przykład osoba głuchoniewidoma, czy łatwo jest odczytać informację jedynie z dotyku dłoni? A „miganie” osób niesłyszących? Czy naprawdę zdajemy sobie sprawę, jak dużej wymaga koncentracji i treningu? Co wiemy o możliwościach porozumiewania się osób niewidomych przy pomocy alfabetu Brailla, albo o systemie komunikacji symbolicznej Blissa wykorzystywanym przez osoby z dysfunkcją ruchu? A inne sposoby komunikacji: Makaton, PCS, Piktogramy? Profesjonaliści dysponują również specjalistyczną aparaturą ułatwiającą osobom potrzebującym porozumiewanie się.
Wszystkiego można było doświadczyć, dotknąć i przekonać się „na własnej skórze”. Skorzystali z tego uczestnicy wyprawy. Z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem rozwiązywali poszczególne zadania. Jak widać na zdjęciach wszyscy bawili się doskonale. Miejmy nadzieję, że nieznany ląd (Terra Incognita) stał się im bliższy i bardziej zrozumiały.

Do zobaczenia za rok!

 

 
Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono.
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
Noc Naukowców, 8.10.2106