DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA
Katedra posiada dobrze wykwalifikowaną kadrę naukową oraz nowoczesne laboratoria badawcze wyposażone w aparaturę nowej generacji zapewniające wysoki poziom prowadzonych zajęć oraz badań naukowych. Prowadzona jest aktywna wspópraca naukowo-badawcza i wdrożeniowa z przemysłem wyrobów medycznych oraz wiodącymi jednostkami ochrony zdrowia w kraju. Rozwijana jest także współpraca w obszarze inżynierii biomedycznej z licznymi ośrodkami krajowymi i zagranicznymi, która umożliwia rozwój innowacyjnych technologii i wyrobów oraz zapewnia wysoki poziom prac naukowo-badawczych i procesu dydaktycznego.
Kierunki badań naukowych:
-
Transfer innowacji w zakresie nowych wyrobów i technik wytwarzania biomateriałów, materiałów i wyrobów medycznych oraz doskonalenie systemu i metod oceny ich jakości.
-
Rozwijanie i stosowanie metod mechaniki doświadczalnej do badań stanów i naprężeń w obeiktach biomechanicznych i mechanicznych w symulowanych warunkach laboratoryjnych, przedklinicznych i klinicznych.
-
Optymalizacja kształtu, własności mechanicznych i fizykochemicznych oraz użytkowych implantów i instrumentarium do protetyki stomatologicznej, chirurgii rekonstrukcyjnej i zabiegowej.
-
Badania fizykochemiczne i biokompatybilności biomateriałów oraz jakości użytkowej materiałów i wyrobów medycznych.
-
Badanie odporności na korozję lub biodegradację biomateriałów metalowych, polimerowych, ceramicznych i kompozytowych.
-
Badania nad nową generacją sprzętu rehabilitacyjnego z wykorzystaniem sterowania i nadzoru rehabilitacji - projekotwanie, wytwarzanie, badania techniczne i kliniczne.
POBLEMATYKA PRAC NAUKOWO-BADAWCZYCH:
Implanty w chirurgii kostnej


Stymulacja zrostu, regeneracja tkanek i terapia przeciwbólowa

Implanty w chirurgii szczękowo - twarzowej i protetyce stomatologicznej

Implanty w chirurgii małoinwazyjnej (stenty)

Zrobotyzowane urządzenia do rehabilitacyjne do prowadzenia wielopłaszczyznowego ruchu biernego i czynnego kończyn górnych z wykorzystaniem metod neurofizjologicznych

Urządzenie mechatroniczne do prowadzenia wielopłaszczyznowego ruchu biernego i czynnego kończyn dolnych z wykorzystaniem metod naurofizjologicznych

System do interaktywnej rehabilitacji neurofizjologicznej i diagnostyki dysfunkcji kończyn dolnych