5 kwietnia 2017
Zmarła dr inż. Ewa Łękawska

Z głębokim żalem zawiadamiamy, ze w dniu 3 kwietnia 2017 r. zmarła w wieku 76 lat dr inż. Ewa Łękawska, z domu Lorenz, emerytowany pracownik Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej. Uroczystości pogrzebowe odbędą się dnia 7 kwietnia 2017 o godz. 11.00 w kaplicy na cmentarzu Centralnym w Gliwicach przy ul. Kozielskiej. Dr inż. Łękawska urodziła się 27 lutego 1941 r. w Nowym Sączu. Od 1945 roku mieszkała w Gliwicach, gdzie w 1958 roku zdała maturę w Liceum nr 5 i rozpoczęła studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej. Studia ukończyła w 1963 r., zdobywając dyplom magistra inżyniera chemii ze specjalizacją ciężkiej syntezy organicznej. Po studiach rozpoczęła pracę na Politechnice Śląskiej w Katedrze Ciężkiej Syntezy Organicznej jako asystent, a po obronie pracy doktorskiej w 1970 r. kontynuowała ją w Instytucie Chemii i Technologii Organicznej na stanowisku adiunkta. Tematem Jej badań naukowych była synteza i zastosowanie środków powierzchniowo czynnych. Jednak Jej priorytetem zawsze była dydaktyka, praca ze studentami i opieka nad nimi. Była niezapomnianą organizatorką Balów Chemika i rajdów studenckich. Odznaczona między innymi Brązowym Krzyżem Zasługi, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Współautorka licznych publikacji oraz referatów naukowych. W 2006 roku przeszła na emeryturę, którą spędzała bardzo aktywnie, organizując wycieczki turystyczne po całej Europie, spełniając tym samym swoje marzenia. Była też zapaloną turystką górską, biorącą udział w licznych niedzielnych wycieczkach pracowników Politechniki.
Zapisała się w naszej pamięci jako osoba niezwykle życzliwa i serdeczna oraz jako wychowawczyni wielu pokoleń studentów.

Wiadomość utworzona: 5 kwietnia 2017 11:33, autor: Jacek Kocurek

Aktualności Wydziału Chemicznego