10 listopada 2020
Zmarła Dr inż. Ewa KAJRUNAJTYS (1937 – 2020)

Urodziła się 23.08.1937r. w Chorzowie – zmarła 27.10.2020r. w Gliwicach.

Studiowała na Wydziale Budownictwa Przemysłowego i Ogólnego PŚl. na specjalności Konstrukcje Budowlane i Inżynierskie, który ukończyła w styczniu 1961 roku

Po studiach zaczęła pracę w dniu 10.02.1961r. w Katedra Mechaniki Teoretycznej i Wytrzymałości Materiałów, z późniejszymi zmianami w Instytut Konstrukcji Budowlanych, zatrudniona kolejno na stanowiskach: asystenta adiunkta, na koniec starszego wykładowcy.

Prowadziła zajęcia dydaktyczne z przedmiotów: mechanika teoretyczna, mechanika techniczna i stosowana, wytrzymałość materiałów.

Doktorat którego promotorem był prof. Marian Janusz pt. Metoda przegubowa badania układów prętowych na modelach, obroniła w roku 1969 i uzyskała stopień doktora nt.

Dorobek naukowy dotyczył zagadnień statyki układów prętowych, i obejmuje szereg pozycji opublikowanych, skryptów uczelnianych i prac naukowo – badawczych z tej problematyki.

Pełniła funkcje opiekuna grup i roku; pracowała w komisji przygotowania planów i programów nauczania dla studiów wieczorowych i zaocznych.

Studenci, których uczyła pamiętają Ją z "krzesełek", czyli charakterystycznych schematów statycznych, na których uczyła wykresów odręcznych. C ieszyła się uznaniem i szacunkiem młodzieży i środowiska.

Na emeryturę przeszła 30.09.1992 roku.

Od połowy lat 70tych przez jakieś 25 lat pracowała dodatkowo jako pilot wycieczek zagranicznych w Orbisie.

Odznaczona: Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Zasłużonego dla Politechniki Śląskiej.

Pogrzeb odbył się 31.10.2020 r.. na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach, (sektor KG5, rząd A, grób nr 8).

Opracował: Andrzej MOKROSZ

Wiadomość utworzona: 10 listopada 2020 09:03, autor: Jacek Staszkiewicz