26 czerwca 2020
Projekt CLIL 2019/2020

Piąta edycja projektu CLIL (Content and Language Integrated Learning) różniła się znacznie od poprzednich projektów z udziałem studentów II roku Wydziału Budownictwa, prowadzonych przy współpracy tego Wydziału oraz Studium Języków Obcych. Ze względu na duże zainteresowanie studentów udziałem w projekcie, po raz pierwszy obok grupy zaawansowanej (poziom angielskiego C1), wzięła w nim również udział grupa średniozaawansowana (poziom B2).

Z powodu pandemii oraz konieczności kontynuacji nauczania w sposób zdalny, praktyczna strona projektu (praca w laboratorium nad betonowymi obiektami) nie mogła niestety zostać zrealizowana, co na pewno obniżyło atrakcyjność całego przedsięwzięcia.

W tegorocznej edycji CLIL studenci stworzyli ciekawe i różnorodne projekty betonowych form dekoracyjno-użytkowych (między innymi lamp, donic, hantli, biżuterii i ramek obrazów), które po raz pierwszy miały być wykonane z kolorowego betonu.

Wartością dodaną projektu jest również nawiązanie współpracy z nowymi firmami, które przekazały materiały budowlane do realizacji zadań projektowych, takimi jak: BAUTECH Industry (zbrojenie rozproszone), ZWUKSO (pigmenty) oraz dużą hurtownią cementu.

Pomimo braku możliwości realizacji części technicznej, projekt został bardzo pozytywnie oceniony przez studentów w anonimowej ankiecie:

„Bardzo nam przykro, że nie udało się w tym roku zrealizować projektu CLIL jednak będąc jeszcze na uczelni przekonaliśmy się, że cała idea CLILu jest fantastyczna i pomaga nam rozwijać się w sposób, który nie jest zapewniony przez żaden inny przedmiot. Dziękujemy’.

‘Projekt jest bardzo ciekawy, uważam, że dużo więcej można się nauczyć w takiej formie zajęć, ponieważ nie uczymy się słówek z książek tylko z przydatnych bardziej praktycznych ćwiczeń’.

‘It was awesome! Pomimo braku zajęć na uczelni i związanego z tym brakiem zajęć projektowych, zajęcia zdalne były naprawdę super poprowadzone’.

Mamy nadzieję, że część niezrealizowanych pomysłów oraz materiałów, które otrzymaliśmy, zostanie wykorzystana w przyszłych edycjach projektu.

Nad stroną merytoryczną projektu czuwała jak zwykle dr Małgorzata Gołaszewska a koordynatorami językowymi byli mgr Iwona Seta-Dąbrowska oraz mgr Janusz Sroka.

Wiadomość utworzona: 26 czerwca 2020 13:48, autor: Jacek Staszkiewicz

Aktualności Wydziału Budownictwa