18 czerwca 2019

Katedra Geotechniki i Dróg zaprasza Pracowników i Studentów Wydziału Budownictwa na Seminarium geotechniczne, które odbędzie sie w dniu 19 czerwca br. (środa) o godz. 10:15 w s. 110. Prelegentem będzie Pan prof. Wojciech SOŁOWSKI.

Tematyka Seminarium:

Material Point Method: overview, challenges and the road ahead

Abstract: The Material Point Method is a method for numerical calculations where very large displacements and deformations are present. The initial formulation of the method has been gradually improved leading to greater stability and better accuracy.
However, typical formulations of material point method are still technically first order accurate, which means that achieving accurate results require great many material point and is hence very time consuming. Therefore, the talk shows how to achieve second order convergence.
Later, the talk will concentrate on most recent developments in Material Point Method algorithms increasing the stability and accuracy, as well as convergence rate as well as identifying the challenges ahead. Subsequently, the talk will speculate on Material Point Method future applications and will suggest areas in which the method may become the method of choice in research and engineering practice.

Thermo-Hydro-Mechanically coupled modelling of unsaturated soils

Abstract: The talk will briefly describe the behaviour of bentonite and the challenges related to modelling of that expansive material, chosen to be used as buffer in geological nuclear waste repositories. The presentation will shortly discuss the modelling options related to water transport, air transport, heat transport and the constitutive models for the mechanical behaviour of the material. The seminar will show some Finite Element Method simulations aiming to replicate the experimental data, including simulations of bentonite homogenisation. Finally, the talk will close with discussion of microstructural features of the material, and how the bonded water affect the water retention properties of the unsaturated clays.

Wiadomość utworzona: 18 czerwca 2019 10:07, autor: Jacek Staszkiewicz

Aktualności Wydziału Budownictwa