21 maja 2018
BetonKanoRace się zbliża - dziewczyny i chłopaki z SKN Concrete gotowi do startu!

Studentki i studenci z Wydziału Budownictwa, zrzeszeni w Kole Naukowym „Concrete” po wielotygodniowych przygotowaniach są gotowi do startu w BetonKanuRace. Trzymamy za nich kciuki! 25 maja 2018 r., w holenderskim Eindhoven, rozpoczną się coroczne uniwersyteckie regaty wioślarskie. W tegorocznych regatach BetonKanuRace weźmie udział 17 załóg z wyższych uczelni technicznych z Holandii, Niemiec i Polski, w tym reprezentanci Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej. Drużyna SKN „Concrete”, w składzie: Krzysztof Bryłka, Szymon Domin, Sylwia Garcarzyk, Przemysław Głąbek, Michał Golonka, Agnieszka Kocur, Kamil Kubat, Paweł Kurzaj, Anna Kwiatkowska, Łukasz Lempart, Kacper Lewiński, Mateusz Piętak, Jan Sobczak, Aleksander Sokal, Anna Szmak, Patryk Szwan, Alicja Wojciechowska, Jan Zimoch, Krzysztof Żymełka, wystartuje w betonowej „Pięści Prezesa”.
Wyjątkowość zawodów BetonKanuRace polega na tym, że startujące w wyścigu drużyny płyną w samodzielnie zaprojektowanych i skonstruowanych kajakach wykonanych z betonu. Zawody nawiązują w prostej linii do amerykańskich Concrete Canoe Races, czyli uczelnianych wyścigów łodzi zbudowanych z betonu. Uczestnicy amerykańskich, jaki i europejskich regat muszą wykazać się nie tylko inżynierską wiedzą technologiczną, ale również siłą fizyczną, wyobraźnią, a przy okazji poczuciem humoru. Dwuosobowe zespoły (męskie, żeńskie i mieszane) będą rywalizować na dystansach 100, 200 i 400 metrów.
Drużyna SKN Concrete już po raz siódmy startuje w regatach BetonKanuRace. W ostatnich dwóch występach, w 2016 r. i 2017 r. drużyna z Wydziału Budownictwa zwyciężyła w kategorii „Najbardziej kreatywny projekt”. Studenckie Koło Naukowe „CONCRETE” działające na Wydziale Budownictwa powstało w 2009 r. z inicjatywy studentów specjalności Inżynieria Procesów Budowlanych. Opiekę naukową nad Kołem sprawuje pani dr inż. Aleksandra Kostrzanowska-Siedlarz. Działalność Koła związana jest z technologią betonu. Dlatego przygotowanie do startu w zawodach BetonKanuRace polegające na zaprojektowaniu modelu kajaka, odpowiedniej mieszanki betonowej do jego wykonania oraz fizyczne wykonanie przyszłej jednostki pływającej to prawdziwa gratka dla młodych miłośników technologii betonu.
Kibicując wioślarzom z SKN Concrete i życząc im samych zwycięstw, czekamy na relację z przebiegu sportowej rywalizacji.
Na zdjęciu widoczna część drużyny, stoją od lewej: Michał Golonka, Krzysztof Bryłka, Przemysław Głąbek, Szymon Domin, Alicja Wojciechowska, Agnieszka Kocur
Wodowanie kajaka w wersji „roboczej” na śląskich wodach.

Monika Sroka-Bizoń
Pełnomocnik Dziekana ds. Promocji