13 czerwca 2017
Drugie miejsce studentów Wydziału Budownictwa na konkursie mostów stalowych

W dniach 29-31.05.2017r na Politechnice Wrocławskiej odbył się Studencki Konkurs Mostów Stalowych organizowany przez koło naukowe „Młodzi Mostowcy”. Była to druga edycja konkursu na nowych zasadach, sam konkurs odbywa się już od kilku lat i za każdym razem Politechnika Śląska zdobywała najwyższe miejsca.

Pierwszy etap polegał na zaprojektowaniu mostu oraz weryfikacji zgodności z regulaminem przez organizatorów oraz jury. W kolejnym etapie należało złożyć most oraz poddać go obciążeniu w wylosowanym miejscu. Mosty projektowane były z profili cienkościennych do g-k, blachy oraz płyty OSB. Wynik końcowy zależał od kilku kryteriów: SGN (nośność w stosunku do masy), SGU (wielkość ugięcia), inwestorskiego (oszczędność materiałów), wykonawczego (czas składania) oraz zapewnienia jakości (estetyka).

Każdą Politechnikę mogła reprezentować tylko jedna drużyna zgodnie z regulaminem. Politechnikę Śląską reprezentowała drużyna „Przeniesie Nawet Karola”, w której skład wchodzili: Izabela Böhm (kapitan), Dominik Gaweł, Kamil Korus, Wojtek Mazur oraz Marcin Mucha, członkowie koła naukowego „Future Structural Analyses” pod opieką dr hab. inż., prof. nzw. Pol. Śl. Ryszarda Walentyńskiego.

Drużyna zajęła II miejsce, tym samym podtrzymując tradycję sukcesów na owym konkursie.

Zdjęcie 1. Drużyna „Przeniesie nawet Karola” z mostem przed obciążeniem (bez Wojtka Mazura)

Nasi studenci jako jedyni zastosowali kratownicę z jazdą górą, pomimo mniejszej skrajni (większe siły). Pozwoliło to usztywnić ściskane elementy dźwigarów równocześnie wciągając do współpracy płytę OSB. Zmniejszając liczbę elementów ściskanych nieusztywnionych starano sie wyeliminować miejsca utraty stateczności profili cienkościennych, słupki usztywniono poprzecznicami, a miejsca możliwych niestateczności lokalnych wzmocniono kawałkami płyty. W rezultacie skonstruowano prosty, tani w wykonawstwie most, który złożono jako pierwszy (mimo faktu, że jako jedni z nielicznych nie składali wcześniej mostu oraz nie robili próbnego obciążenia).

Rysunek 1. Skrajnia mostu

Zdjęcie 2. Most w trakcie obciążania