8 czerwca 2017
Sukces studentów Wydziału Budownictwa w konkursie mostów z makaronu spaghetti FooDBriDge 2017

Konkurs zorganizowany przez studentów Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej.

Podczas VIII Ogólnopolskiej Konferencji Mostowców infraMOST w dniach 18-19 maja 2017r. w Wiśle, odbyła się pierwsza edycja konkursu mostów z makaronu spaghetti FooDBriDge.

Konkurs został zorganizowany przez studentów Koła Naukowego Pylon, działającego przy Katedrze Mechaniki i Mostów na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej.

Czteroosobowe drużyny miały za zadanie w czasie trzech godzin wykonać model konstrukcji przęsła mostowego, pracującego w schemacie belki swobodnie podpartej z makaronu spaghetti łączonego gorącym klejem.

W konkursie brało udział pięć drużyn:

• Rozgotowane Kluchy - Politechnika Warszawska
  • Bolognese Wanted - Politechnika Gdańska
  • Pylonetti - Politechnika Śląska
  • Carbonara Wanted - Politechnika Gdańska
  • Mostowiakowie - Politechnika Poznańska

Uczestnicy konkursu

Pierwszego dnia konferencji odbyło się sklejanie mostów. Po sklejeniu modele mostów zostały wystawione i wzięły udział w konkursie na najbardziej estetyczną konstrukcję.

W konkursie o Nagrodę Publiczności zwyciężyła drużyna Carbonara Wanted z Politechniki Gdańskiej.

Drużyna wyróżniona Nagrodą Publiczności – Carbonara Wanted z Politechniki Gdańskiej

Drugiego dnia odbyło się obciążanie mostów, które wyłoniło zwycięzcę w Konkursie Głównym na najbardziej wytrzymałą konstrukcję. Kryterium decydującym był wskaźnik wytrzymałościowy, zależny od masy konstrukcji oraz od maksymalnego obciążenia przeniesionego przez konstrukcję w trakcie próby wytrzymałościowej:

W = F / m

gdzie:
F – nośność konstrukcji wyrażona przeniesionym obciążeniem (masa wiaderka wraz z jego zawartością) [g],
m – masa konstrukcji [g].

Wyniki konkursu

Zwycięzcą pierwszej edycji konkursu FooDbriDge została drużyna Pylonetti z Politechniki Śląskiej. Makaronowa konstrukcja zwycięskiej drużyny przy masie 110g przeniosła obciążenie 4009g.

Zwycięska drużyna Pylonetti z Politechniki Śląskiej – Elżbieta Szuta, Patrycja Drobiczek, Aleksandra Sornek oraz Kacper Młocek

Drużyny konkursowe podczas sklejania oraz zespół organizatorów w tle

Zachęcamy do obejrzenia relacji video z konferencji infraMost. https://youtu.be/NqvSIUjv5i0

Wiadomość utworzona: 8 czerwca 2017 09:12, autor: Jacek Staszkiewicz