5 czerwca 2017
Sukces studentów Wydziału Budownictwa na konkursie mostów drukowanych drukarką 3D

Sukces studentów Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej na konkursie mostów drukowanych za pomocą drukarki 3D w Gdańsku

W dniach 24-25 maja 2017r. na Politechnice Gdańskiej odbył się ogólnopolski konkurs Most 3D Wanted. Jest to druga edycja konkursu organizowana przez Koło Naukowe "Most Wanted". Konkurs polegał na zaprojektowaniu w Etapie Wstępnym mostu z elementów drukowanych za pomocą drukarki 3D, a następnie połączeniu ich w trakcie trzech godzin podczas Etapu Finałowego za pomocą kleju. Wynik końcowy zależał od przelicznika siły przyłożonej w środku rozpiętości mostu, przy osiągnięciu przez przęsło ugięcia wynoszącego 20 mm albo zniszczeniu konstrukcji podzielonej przez całkowitą masę konstrukcji po złożeniu. Zwycięstwo zostało przyznane drużynie o największym współczynniku m, który był określony następującym wzorem:

m = N / g

N - siła w momencie ugięcia konstrukcji o wartości 20mm albo zniszczenia konstrukcji
g - całkowita masa konstrukcji po sklejeniu

Politechnikę Śląską reprezentowały 2 z 12 drużyn biorących udział w konkursie. "Janusze Printoutu" oraz "CAG", w składy których wchodzili studenci Wydziału Budownictwa Dawid Brzezowski i Dawid Dyrcz oraz Grzegorz Kaczorowski i Michał Sikora, członkowie kół naukowych "Pylon" pod opieką dr hab. inż., prof. Pol. Śl. Marka Salamaka oraz "Future Structural Analyses" pod opieką dr hab. inż., prof. Pol. Śl. Ryszarda Walentyńskiego odniosły sukces zajmując odpowiednio II oraz IV miejsce!

Zwycięski most drużyny z Politechniki Gdańskiej o masie 344,0g zniszczył się pod obciążeniem odpowiadającym 2670N, uzyskując współczynnik m na poziomie 7,76. Konstrukcja naszej drużyny, uplasowanej na drugim miejscu przeniosła siłę 2400N, przy masie 342,0g, uzyskując współczynnik m na poziomie 7,02. Druga drużyna reprezentująca naszą Politechnikę, która uplasowała się na IV miejscu uzyskała współczynnik m na poziomie 5,42, znajdując się poza podium o jedyne 0,03 punktu.

JANUSZE PRINTOUTU – Dawid Dyrcz, Dawid Brzezowski

CAG – Grzegorz Kaczorowski, Michał Sikora

Most drużyny JANUSZE PRINTOUTU

Most drużyny CAG