16 maja 2017
1 miejsce studentów Wydziału Budownictwa na zawodach w Holandii

Już po raz szósty studenci z Koła Naukowego CONCRETE działającego przy Katedrze Inżynierii Materiałów i Procesów Budowlanych Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach wzięli udział w zawodach betonowych kajaków BETONKANORACE w Holandii.

W tym roku zawody odbywały się w miejscowości Enschede w dniach od 12 do 14 maja. Warunkiem udziału w konkursie jest zaprojektowanie oraz wykonanie kajaka z betonu na uczelni, przywiezienie go na miejsce zawodów oraz ukończenie chociaż jednego wyścigu. Nie raz okazuje się to nie lada wyczynem, ponieważ najczęściej pierwsze wodowanie odbywa się dopiero w Holandii. Podobnie jak w poprzednim roku reprezentanci Politechniki Śląskiej zdecydowali się na stworzenie kajaka w technologii płytowej. Tym razem skupili się na ulepszeniu składu mieszanki betonowej tak, aby znacząco obniżyć masę kajaka. Studenci postanowili wykorzystać granulowane szkło piankowe, które pozwoliło zejść z wagi ze 105 kg na 60kg. Wybrane osoby z 9 osobowej grupy wzięły udział w zawodach na najszybszy kajak. Załogi ścigały się na dystansach 100, 200 i 400 metrów. Studenci musieli się wykazać nie tylko wiedzą technologiczną, ale również siłą podczas zawodów, wyobraźnią, a przede wszystkim dużym poczuciem humoru. W zawodach wzięło udział ponad 40 załóg (ok. 200 osób) z Holandii, Niemiec i Belgii, łącznie z 11 uczelni. Drużyna z Politechniki Śląskiej w tym roku jako jedyna reprezentowała nasz kraj podczas Betonkanorace w Holandii. Mimo sporej konkurencji udało się dotrzeć do półfinału. Członkowie KN „Concrete” postanowili, podobnie jak w zeszłym roku, wyróżniać się oprawą graficzną. Kajak reprezentujący Politechnikę Śląską o nazwie „Stellar patrol” (Gwiezdny patrol) z wyglądu przypominał rakietę kosmiczną, a sama drużyna podczas zawodów przebrała się za kosmonautów. Kajak wykonany przez studentów Politechniki Śląskiej był jako jedyny wykonany w technologii płytowej i to właśnie ta metoda pozwoliła zdobyć po raz drugi raz z rzędu 1 miejsce w kategorii kreatywność. Dzięki udziałowi drużyny w tych zawodach, studenci mieli okazję po raz kolejny poszerzyć swoją wiedzę z zakresu technologii betonu i zastosować ją w życiu, a do tego wszystkiego dobrze się bawić oraz poznać przyszłą kadrę inżynierską z Europy.

Dużo zawdzięczamy sponsorom: Firmie P.W. Albud z Knurowa, Mapei oraz Górażdże Cement S.A. , bez których ten wyjazd nie mógłby się odbyć. Chcielibyśmy również bardzo podziękować za wsparcie i pomoc mgr inż. Grzegorzowi Cyganowi oraz opiekun koła, dr inż. Aleksandrze Kostrzanowskiej-Siedlarz.

Wiadomość utworzona: 16 maja 2017 12:02, autor: Jacek Staszkiewicz
Ostatnia modyfikacja: 16 maja 2017 12:05, wykonana przez: Jacek Staszkiewicz