22 listopada 2016
Dominacja Politechniki Śląskiej na konkursie mostów drewnianych w Białymstoku

W dniach 16-18 listopada 2016r. na Politechnice Białostockiej odbył się Ogólnopolski Konkurs Mostów Drewnianych. Jest to już druga edycja konkursu organizowana przez Studenckie Koło Naukowe "Konstruktor". Konkurs polegał na zaprojektowaniu mostu z profili drewnianych łączonych płytkami kolczastymi w prefabrykowane części, a następnie złożeniu go trakcie Etapu Montażowego przy użyciu asortymentu płytek perforowanych, wkrętów i gwoździ. Na wynik końcowy składało się kilka czynników takich jak:

• czas montażu,
  • koszty wykonania konstrukcji zależne od ilości użytego materiału i łączników,
  • oraz wielkości obciążenia i przemieszczenia pionowego zanotowanych podczas próby obciążeniowej.

Politechnikę Śląską reprezentowały aż 4 z 12 drużyn biorących udział w konkursie. Dwie z nich - "Janusze Drewna" oraz "Pęknięcia i sęki", w składy których wchodzili studenci Wydziału Budownictwa Dawid Dyrcz, Dawid Brzezowski, Mateusz Duda, Piotr Komandera i Karol Szczotka oraz Szymon Grzesiak, Grzegorz Kaczorowski, Łukasz Lis, Piotr Pianowski i Maciej Wiśniowski, członkowie kół naukowych "Pylon" pod opieką dr hab. inż. Marka Salamaka oraz "Future Structural Analyses" pod opieką dr hab. inż., prof. nzw. Pol. Śl. Ryszarda Walentyńskiego odniosły sukces zajmując I oraz II miejsce!

Zwycięski most zniszczył się pod obciążeniem odpowiadające 71,0kN, natomiast konstrukcja drużyny uplasowanej na drugim miejscu przeniosła siłę aż 112,3kN (czyli ponad 11 ton)! O zwycięstwie zadecydował jednak aspekt ekonomiczny, czyli koszty wykonania oraz czas montażu mostu. Pozostałe drużyny z Politechniki Śląskiej zajęły miejsce V oraz VII. Jest to drugi taki sukces naszych studentów w tym konkursie, w poprzedniej edycji drużyny reprezentujące Politechnikę Śląską zajęły najwyższy i najniższy stopień podium.

Wiadomość utworzona: 22 listopada 2016 14:43, autor: Jacek Staszkiewicz

Aktualności Wydziału Budownictwa