17 czerwca 2016
I miejsce dla studentów Politechniki Śląskiej na zawodach w Holandii

Już po raz piąty studenci z Koła Naukowego CONCRETE działającego przy Katedrze Inżynierii Materiałów i Procesów Budowlanych Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach wzięli udział w zawodach betonowych kajaków BETONKANORACE w Holandii.

Tegoroczna edycja zawodów odbyła się w dniach od 27 maja do 29 maja w holenderskiej miejscowości Arnhem. Warunkiem udziału w konkursie było skonstruowanie i wykonanie betonowego kajaka w Polsce, co wiąże się ze stworzeniem odpowiedniej mieszanki betonowej, opracowaniem odpowiedniego kształtu formy, rodzaju deskowania, a także wykonanie zbrojenia elementu. Wybrane osoby z 9 osobowej grupy wzięły udział w zawodach na najszybszy kajak. Załogi ścigały się na dystansach 50, 100 i 200 metrów w drużynach damskich, męskich i mieszanych. Studenci musieli się wykazać nie tylko wiedzą technologiczną, ale również siłą podczas zawodów, wyobraźnią, a przede wszystkim dobrym poczuciem humoru. W zawodach wzięło udział 30 załóg (ok. 200 osób). Mimo sporej konkurencji ze strony holenderskich i niemieckich zespołów oraz reprezentacji z Politechniki Łódzkiej i Politechniki Poznańskiej udało się naszej drużynie dotrzeć do półfinału. Kajak reprezentujący Politechnikę Śląską o nazwie „Hornet” (Szerszeń), który ostatecznie z wyglądu stał się rekinem przygotowany na tegoroczne zawody otrzymał 1 miejsce i puchar za najbardziej kreatywny projekt. To była jedyna konstrukcja zbudowana w technologii płyt w której liczyła się przede wszystkim jakość wykonania. Załoga zajęła szóste miejsce w wyścigu na 100 metrów. Dzięki wiedzy przyszłych inżynierów pływający, betonowy kajak dla nich nie jest czymś nieosiągalnym. Dużo zawdzięczamy sponsorom: Miastu Łaziska Górne oraz firmie Mapei, bez których ten wyjazd nie mógłby się odbyć.

W zawodach brali udział przedstawiciele KN CONCRETE Politechniki Śląskiej w Gliwicach w składzie: Monika Kupny, Sonia Pacha, Kamil Kubat, Paweł Wojtek, Aleksander Sokal, Łukasz Lempart, Patryk Szwan, Maciek Juśkiewicz, Łukasz Wojciuch. Zdobywcy pucharu już planują ponowny wyjazd w przyszłym roku.

Wiadomość utworzona: 1 czerwca 2016 08:58, autor: Jacek Staszkiewicz
Ostatnia modyfikacja: 17 czerwca 2016 11:39, wykonana przez: Jacek Staszkiewicz