19 lipca 2019
Zespół PolSl Racing zajął pierwsze miejsce w konkurencji Acceleration oraz lokaty w czołowej dziesiątce kilku innych konkurencji prestiżowych zawodów Formula Students Netherlands 2019!

Zawody Formula Student Netherlands dobiegły końca. Pojazd skonstruowany przez członków koła naukowego PolSl Racing Politechniki Śląskiej okazał się najlepszy w konkurencji Acceleration. Co oznacza, że posiadał najlepsze przyspieszenie spośród wszystkich bolidów spalinowych zgłoszonych do zawodów.

 

Jednak Wielki sukces Zespołu PolSl Racing to nie tylko 1 miejsce w konkurencji Acceleration, ale również uplasowanie się w czołowej dziesiątce kilku innych konkurencji Formula Students Netherlands 2019. Dokładna klasyfikacja tych konkurencji wyglądała następująco:

 

·         7. miejsce w konkurencji Cost & Manufacturing, obejmujące zagadnienia związane z analizą kosztową oraz wytwarzaniem bolidu,

·         8. miejsce w konkurencji Engineering Design, w której poruszane są kwestię związane z oceną projektu bolidu,

·         9. miejsce w konkurencji Autocross, gdzie brany jest pod uwagę czas przejazdu bolidem trasą z punktu A do B.

W pozostałych konkurencjach osiągnęli następujące wyniki:

·         11. miejsce w SkidPad, czyli jeździe po tzw. 8,

·         15. miejsce w Business Plan Presentation, gdzie omawiany jest pomysł na potencjalną komercjalizację stworzonego pojazdu.

 

Całość powyższych wyników pozwoliła  na zajęcie 12 miejsca w klasyfikacji generalnej wśród 33 innych, w większości bardzo doświadczonych zespołów z prestiżowych uczelni technicznych z całego świata.

 

Zwycięski bolid SW-02 "Quarado" pokazał ogromny potencjał!

Quarado – to znacznie udoskonalona i lżejsza wersja poprzedniego bolidu SW-01 skonstruowana pod kątem przede wszystkim poprawy osiągów pojazdu. Udało się to osiągnąć poprzez redukcję jego masy, ale również dzięki modyfikacji jednostki napędowej i układu jezdnego.

Jesteśmy ogromnie dumni z naszych studentów, którzy tak dzielnie reprezentowali Politechnikę Śląską!

Serdecznie Gratujemy całemu Zespołowi PolSl Racing i życzymy powodzenia oraz dalszych sukcesów, szczególnie, że w najbliższym czasie drużyna  bierze jeszcze udział w zawodach Formula Student Andorra oraz Barcelona SmartMoto Challenge, trzymamy kciuki!

Formula Students Netherlands to coroczna międzynarodowa impreza, w której udział biorą studenci projektujący i budujący pojazdy wyścigowe. Konkurencja Acceleration polega na jak najszybszym pokonaniu przez samochód dystansu 75 metrów, przyspieszając z linii startu od 0 km/h.

Zapraszamy do odwiedzania strony Zespołu PolSl Racing, gdzie można znaleźć więcej informacji, zdjęć i relację na żywo, oraz do odwiedzania strony Formula Studen Netherlands.

 

Wiadomość utworzona: 15 lipca 2019 14:48, autor: Bogusława Kubosz
Ostatnia modyfikacja: 19 lipca 2019 10:02, wykonana przez: Bogusława Kubosz
15 lipca 2019
Sukces Zespołu PolSl Racing na międzynarodowych zawodach Formula Student Netherlands!

Studenci koła naukowego PolSl Racing Politechniki Śląskiej zajęli pierwsze miejsce w jednej z konkurencji prestiżowych zawodów Formula Students Netherlands 2019.

Pojazd skonstruowany przez członków tego koła naukowego okazał się najlepszy w konkurencji Acceleration. Posiada najlepsze przyspieszenie spośród wszystkich bolidów spalinowych zgłoszonych do zawodów.

 

 

 

Zwycięski bolid to Quarado –znacznie udoskonalona i lżejsza wersja poprzedniego bolidu SW-01 skonstruowana pod kątem przede wszystkim poprawy osiągów pojazdu. Udało się to osiągnąć poprzez redukcję jego masy, ale również dzięki modyfikacji jednostki napędowej i układu jezdnego.

 

Serdecznie Gratujemy całemu Zespołowi PolSl Racing i życzymy powodzenia oraz dalszych sukcesów w kolejnych konkurencjach i zawodach w najbliższym czasie.

 

Formula Students Netherlands to coroczna międzynarodowa impreza, w której udział biorą studenci projektujący i budujący pojazdy wyścigowe. Konkurencja Acceleration polega na jak najszybszym pokonaniu przez samochód dystansu 75 metrów, przyspieszając z linii startu od 0 km/h.

 

Zapraszamy do odwiedzania strony Zespołu PolSl Racing, gdzie można znaleźć więcej informacji, zdjęć i relację na żywo,  oraz do odwiedzania strony Formula Studen Netherlands

 

 

Wiadomość utworzona: 12 lipca 2019 09:54, autor: Bogusława Kubosz
Ostatnia modyfikacja: 15 lipca 2019 13:19, wykonana przez: Bogusława Kubosz
5 lipca 2019
Wybory do Rad Dyscyplin na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki.

Wybory do Rad Dyscyplin na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki odbędą się:

 

  • dla dyscypliny Automatyka, Elektronika i Elektrotechnika: 10 lipca 2019 roku (środa) o godz. 8.30 w Auli A Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki, ul. Akademicka 16, 44 -100 Gliwice.
  • dla dyscypliny Informatyka Techniczna i Telekomunikacja: 10 lipca 2019 roku (środa) o godz. 12.00 w Auli B Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki, ul. Akademicka 16, 44 -100 Gliwice.

W załączeniu komunikat Wydziałowej Komisji Wyborczej.

Wiadomość utworzona: 5 lipca 2019 14:07, autor: Bogusława Kubosz
Ostatnia modyfikacja: 5 lipca 2019 14:11, wykonana przez: Bogusława Kubosz
5 lipca 2019
Studenci z koła naukowego AI – METH zajęli 4 miejsce w zawodach Droniada zdobywając jeszcze dwie inne nagrody !

W dniach 5 - 8.06.2019 drużyna „Silesian Erne” („Śląski Bielik”) wywodząca się z Międzywydziałowego Studenckiego Koła Naukowego Zastosowania Metod Sztucznej Inteligencji AI-METH wzięła udział w zawodach dronów „Droniada 2019”

Miło nam poinformować, że w klasyfikacji generalnej zespół zajął czwarte miejsce w konkursie, zdobywając dodatkowo dwie nagrody, tj. Nagrodę Specjalną Open Link za najszybsze dostarczenie przesyłki w konkurencji „Most powietrzny” oraz Nagrodę Specjalną Instytutu Lotnictwa za najszybsze znalezienie samochodu na podstawie koloru karoserii w konkurencji „Auto na radio”.

Zespół, który tak dobrze zadebiutował na tegorocznej Droniadzie 2019 tworzą studenci Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz Wydziału Mechanicznego Technologicznego w składzie: Maciej Cholewa, Adrianna Malkusz, Jakub Raczek, Maciej Radek oraz Michał Rudzki.

Serdecznie gratulujmy całej drużynie i życzymy dalszych sukcesów, zarówno w pracy na rzecz SKN jak i w kolejnych zawodach!

SKN Zastosowania Metod Sztucznej Inteligencji (AI – METH) zrzesza Studentów Politechniki Śląskiej, będących pasjonatami robotyki mobilnej. Działają przy Instytucie Podstaw Konstrukcji Maszyn na Politechnice Śląskiej. Od strony merytorycznej opiekę sprawują prof. dr hab. Wojciech Moczulski, dr hab. inż. Piotr Przystałka oraz dr inż. Wawrzyniec Panfil.

AI - METH zajmuje się budową autonomicznych robotów mobilnych, które powstają z myślą o udziale w ogólnopolskich i zagranicznych zawodach robotów.

 

Zapraszamy do przeczytania krótkiej relacji z zawodów:

https://sknaimeth.polsl.pl/2019/06/09/droniada-2019-relacja/

 O zepole w mediach:

Polskie Radio Katowice 06.06.2019

Metropolia GZM 08.06.2019

 

Wiadomość utworzona: 5 lipca 2019 11:55, autor: Bogusława Kubosz
Ostatnia modyfikacja: 5 lipca 2019 12:00, wykonana przez: Bogusława Kubosz
1 lipca 2019
Certyfikat akredytacji

Z wielką przyjemnością informujemy, że 28 czerwca w siedzibie Politechniki Łódzkiej odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia certyfikatów nadawanej przez Komisję Akredytacyjną Uczelni Technicznych akredytacji EUR-ACE Label, ENAEE European Network for Accreditation of Engineering Education.

Cerfytikat akredytacji dla prowadzonego na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Makrokierunku: Automatyka i Robotyka, Elektronika i Telekomunikacja i Informatyka (w jęz. angielskim), z rąk Przewodniczącego prof. dr hab. inż. Bohdana Macukowa, odebrał prodziekan dr inż. Krzysztof Tokarz.

Akredytacja została przyznana dla I i II stopnia studiów na okres 5 lat, czyli na lata akademickie od 2018/2019 do 2022/2023.
 

Wiadomość utworzona: 1 lipca 2019 11:17, autor: Wojciech Wojtowicz
27 czerwca 2019
Otwarcie laboratorium APTIV

Uprzejmie informujemy, że w dniu 25 czerwca 2019r. na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki odbyło się uroczyste otwarcie laboratorium firmy Aptiv.


W uroczystości uczestniczyli Tomasz Miśniakiewicz – prezes Aptiv Services Poland, Gabriel Buchała – Dyrektor Centrum Technicznego Aptiv w Krakowie, Grzegorz Robakowski – Electrical Engineering Group Manager; Paweł Skruch – Advanced Engineering Manager w zespole Artificial Intelligence, Agnieszka Karpierz – Samodzielny koordynator ds. realizacji projektów badawczo-rozwojowych, Prorektor Politechniki Śląskiej Profesor Marek Pawełczyk oraz pracownicy i studenci wydziału AEI.

W laboratorium studenci będą pogłębiać swoją wiedzę realizując projekty zlecone przez firmę Aptiv.

Wiadomość utworzona: 27 czerwca 2019 14:18, autor: Wojciech Wojtowicz
18 czerwca 2019
Seeds for the Future rozstrzygnięty!!!
Seeds for the Future

Jak co roku studenci naszej uczelni zostali zaproszeni przez firmę Huawei do udziału w programie  Seeds for the Future organizowanym w Polsce od 2014 roku. Celem programu jest dzielenie się wiedzą ze studentami w zakresie najnowszych rozwiązań z obszaru technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz zdobycie przez laureatów programu doświadczenia w pracy w międzykulturowym zespole. Ten program jest wyjątkowy, ponieważ oferuje  możliwość uczenia się poprzez interakcje z ekspertami Huawei.
 
W 6 edycji konkursu startujący zmierzyli się z tematem „5G – szansa dla rozwoju technologicznego i gospodarczego”
 
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że laureatkami tej edycji zostały Natalia Łomnicka i Zuzanna Rodak, studentki Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki, które w nagrodę wyjadą na warsztaty do Chin, aby uczestniczyć m.in. w zajęciach prowadzonych przez doświadczonych ekspertów firmy Huawei w siedzibie firmy w Shenzhen.
Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy! Pozostałych zapraszamy na 7 edycję, która odbędzie się w 2020 roku.

Wiadomość utworzona: 18 czerwca 2019 08:58, autor: Wojciech Wojtowicz
10 czerwca 2019
Godziny Dziekańskie na Wydziale AEI w dniu 10 czerwca (poniedziałek) od godz. 15.00 do godz. 22.00

Na prośbę Samorządu Studenckiego Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki

 

 

Dziekan Wydziału

ogłasza godziny dziekańskie

 

 

w poniedziałek

10 czerwca 2019 roku

 

od godz. 15.00 do godz. 22.00

 

 

dla studentów wszystkich rodzajów i kierunków studiów realizowanych na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki

 

 

Ogłoszenie

 

Wiadomość utworzona: 10 czerwca 2019 10:23, autor: Bogusława Kubosz
Ostatnia modyfikacja: 10 czerwca 2019 10:25, wykonana przez: Bogusława Kubosz
10 czerwca 2019
Grill Wydziału AEI "Chill & BBQ" już w najbliższy poniedziałek 10.06.2019r. Zachęcamy do udziału!

Rada Samorządu Wydziału AEI zaprasza studentów, doktorantów i pracowników Wydziału na grill wydziałowy, który odbędzie się już w najbliższy poniedziałek 10.06.2019r o godzinie 15:00 na Łące Igrowej.

 

W trakcie wydarzenia przewidzianych jest  wiele atrakcji takich jak np.  łucznictwo czy przeciąganie liny oraz darmowy poczęstunek z grilla.

 

 


 

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i spędzania wspólnie czasu na Igrowej Łące już w najbliższy poniedziałek, zaraz po zajęciach o godz. 15.00 !

 

 

Tymczasem tak było w zeszłym roku, podczas pierwszej edycji Grill AEI l Chill & BBQ  2018.

 

Pan Dziekan przystąpił do rozpalania grilla i smażenia kiełbasek, w czym pomagała brać studencka. Tymczasem kolejka po kiełbaski własnoręcznie wysmażone przez p. Dziekana stawała się coraz dłuższa….

Przez cały czas trwania imprezy można było zagrać w discgolfa, darta, lub spróbować sił w przeciąganiu liny. Ochotników nie brakowało…Samorząd przygotował  konkursy, w których do wygrania były koszulki wydziałowe, oraz zestawy gadżetów od i-systems, oraz HAM.

Wiadomość utworzona: 7 czerwca 2019 11:50, autor: Bogusława Kubosz
Ostatnia modyfikacja: 10 czerwca 2019 08:44, wykonana przez: Bogusława Kubosz
4 czerwca 2019
AI Meetup – Skytalks #3 na naszym Wydziale już w najbliższy poniedziałek 10.06.2019r.

AI Meetup – Skytalks  to cykl anglojęzycznych spotkań poświęconych sztucznej inteligencji, które odbędzie się  na naszym Wydziale już w najbliższy poniedziałek - 10.06.2019r.

Wydarzenie jest organizowane przez Międzywydziałowe Studenckie Koło Naukowe EESTEC LC GLIWICE  

 

Tematyka: Range is very wide, from computer vision, through NLP ending up in tools & platforms (like TensorFlow, Google Cloud etc.) + case studies

Prelegenci:

Nikolaos Aletras, Lecturer in Natural Language Processing in the Computer Science Department at the University of Sheffield
"NLP in social media"

Oleksandr Zakharchuk
, Google Developer Expert in Machine Learning
Advising startups on applying deep learning for RecSys and NLP
"Interpretability of deep learning models"

Serdecznie Zapraszamy!

Więcej informacji oraz rejestracja na wydarzenie: https://www.meetup.com/pl-PL/skyevents/events/261505315/

 

Wiadomość utworzona: 4 czerwca 2019 12:38, autor: Bogusława Kubosz
Ostatnia modyfikacja: 4 czerwca 2019 12:53, wykonana przez: Bogusława Kubosz
3 czerwca 2019
Drużyna z Politechniki Śląskiej wygrała w kategorii Team Design w Finale konkursu EBEC POLAND 2019, który odbywał się na naszym Wydziale w dniach 22-25 maja

W dniach 22 - 25 maja na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki odbywał się Finał Ogólnopolskiego konkursu EBEC POLAND 2019, skierowanego do studentów uczelni technicznych.

Konkurs rozgrywany jest w dwóch kategoriach i brały w nim udział drużyny z 6 największych uczelni technicznych w Polsce. Miło nam poinformować, że drużyna z Politechniki Śląskiej wygrała w kategorii Team Design i będzie reprezentować nasz kraj na finale Europejskim w Turynie.

 

Serdecznie Gratulujemy całej Drużynie i życzymy dalszych sukcesów w Turynie!

 

 

EBEC (European BEST Engineering Competition) to międzynarodowy konkurs inżynierski organizowany w 30 europejskich krajach. Wydarzenie jest przygotowywane przez sześć grup lokalnych BEST-u działających na wiodących, polskich uczelniach technicznych, tj. AGH Kraków, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Politechnika Śląska, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska oraz Politechnika Wrocławska.

 

Więcej szczegółów znajduje się  na stronie http://ebec.pl/pl/home/

 

 

Wiadomość utworzona: 3 czerwca 2019 14:57, autor: Bogusława Kubosz
Ostatnia modyfikacja: 3 czerwca 2019 15:01, wykonana przez: Bogusława Kubosz
31 maja 2019
Ostatni moment na zgłoszenie się do „Seeds for the Future” - 31 maj 2019r.

Jeszcze tylko do dzisiaj (do 31 maja br.) można zgłaszać prace do 6. polskiej edycji konkursu Seeds for the Future, organizowanego przez firmę Huawei. Każdy z uczestników ma możliwość zmierzenia się wyzwaniami z obszaru ICT, a autorzy najlepszych prac wyjadą na praktyki do siedziby głównej Huawei w Shenzhen w Chinach.

 

Pisemne prace konkursowe o objętości od 4 do 7 stron podejmujące poniższe zagadnienia należy nadsyłać do 31 maja br. do koordynatora z danej uczelni (dr inż. Krzysztof Tokarz krzysztof.tokarz@polsl.pl).  Nagrodzone prace zostaną zaprezentowane podczas uroczystej gali, która odbędzie się w czerwcu w Warszawie. Dziesięciu laureatów zostanie zaproszonych na warsztaty technologiczne w siedzibie głównej Huawei w Shenzhen w Chinach, które zorganizowane będą na przełomie sierpnia i września 2019 r.

 

Prace konkursowe należy nadsyłać do 31 maja 2019 roku do koordynatora ze swojej uczelni - dr inż. Krzysztof Tokarz (krzysztof.tokarz@polsl.pl)

 

Temat prac:

 

·         5G – szansa dla rozwoju technologicznego i gospodarczego

 

 

Więcej

https://www.polsl.pl/Wydzialy/RAu/Lists/AktualnosciWydzialuAEiI/PokazWiadomosc.aspx?WebPartTitle=ListaWiadomosci&Page=1&WebPartTitle2=Wiadomosc&Filter1Field2=Identyfikator&Filter1Value2=732

 

 

Wiadomość utworzona: 31 maja 2019 14:38, autor: Bogusława Kubosz
30 maja 2019
Kolejny sukces pracowników Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w ramach Konsorcjum z firmą Blees Sp. z o.o.

W ramach konkursu „Silesia pod błękitnym niebem”, dofinansowanie otrzymał projekt pt.: „Opracowanie systemu zarządzania flotą pojazdów wraz z aplikacją pasażerską w celu ograniczenia ruchu kołowego w miastach”, którego Liderem będzie Blees Sp. z o.o.  Ze strony Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki, kierownikiem projektu będzie pan dr inż. Jakub Nalepa.

Całkowita wartość projektu wynosi: 2 765 672,22 zł,

 

Pracownikom serdecznie gratulujemy, natomiast firmie życzymy sukcesu we wdrożeniu rozwiązania na rynek.

 

 

     

 

Wiadomość utworzona: 30 maja 2019 14:53, autor: Bogusława Kubosz
Ostatnia modyfikacja: 30 maja 2019 14:54, wykonana przez: Bogusława Kubosz
28 maja 2019
Meetup TECHbreakFast by Asseco już w najbliższą środę 29 maja na Wydziale AEI, ciągle można się zapisać.

Już w środę 29.05 zapraszamy wszystkich studentów zainteresowanych tematyką IT na meetup TechBreakFast by Asseco, który odbędzie się na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki, w Auli E. Podczas spotkania dowiesz się więcej o pracy w projektach prowadzonych Agilowo, poznasz specyfikację Swagger, a także zgłębisz podstawy Gita.

 

 A wszystko to przy pizzy i w luźnej atmosferze

 

 Szczegóły agendy znajdziesz na stronie: http://techbreakfast.asseco.com/gliwice.html

 

Każdy z uczestników otrzyma giftbag z gadżetami, certyfikat uczestnictwa, oraz będzie miał możliwość wzięcia udziału w konkursie. Liczba miejsc jest ograniczona, więc zachęcamy do rejestracji: http://techbreakfast.asseco.com/gliwice.html

 

 

PLAKAT

 

Wiadomość utworzona: 28 maja 2019 14:22, autor: Bogusława Kubosz
Ostatnia modyfikacja: 28 maja 2019 14:26, wykonana przez: Bogusława Kubosz
28 maja 2019
Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki złożył najlepszą ofertę na zapytanie ofertowe dotyczące przeprowadzenia prac badawczo-rozwojowych.

Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki złożył najlepszą ofertę na zapytanie ofertowe dotyczące przeprowadzenia prac badawczo-rozwojowych polegających na zaprojektowaniu oraz wykonaniu zintegrowanych urządzeń do pozyskiwania i gromadzenia energii z odnawialnych źródeł (OZE) wraz z inteligentnym zarządzaniem i dystrybucją energii. 

 

Głównym celem projektu jest opracowanie zeroemisyjnego systemu podnoszącego poziom bezpieczeństwa użytkowników ruchu na obszarach przejazdów kolejowo-drogowych.

 

Realizacji zadania podejmą się pracownicy Instytutu Elektroniki w składzie: dr hab. inż. Zbigniew Rymarski, dr inż. Grzegorz Wieczorek, dr inż. Wojciech Oliwa oraz mgr inż. Łukasz Dyga. Od strony formalno-prawnej zespół będzie wspierał mgr inż. Grzegorz Studziński

Wiadomość utworzona: 28 maja 2019 08:46, autor: Bogusława Kubosz
Ostatnia modyfikacja: 28 maja 2019 09:03, wykonana przez: Bogusława Kubosz
Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono.
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
Aktualności Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki