11 maja 2018
Nasza studentka, p. Agata Juretko w gronie laureatów V edycji konkursu Seeds for the Future Polska!

Uroczystą Galą zakończyła się wczoraj (11.05.2018r.) V edycja konkursu Huawei - Seeds for the Future Polska. Miło nam poinformować, że w gronie laureatów V edycji konkursu Seeds for the Future firmy HUAWEI POLSKA znalazła się studentka naszego wydziału p. Agata Juretko. Pani Agata w obecności Dziekana Wydziału prof. Dr hab. inż. Adama Czornika odebrała wczoraj z rąk przedstawicieli firmy HUAWEI POLSKA nagrodę i już dziś wyjeżdża  do Chin, na warsztaty technologiczne w głównej siedzibie firmy w Shenzhen, gdzie wraz z innymi Laureatami konkursu będzie miała okazję zdobyć praktyczną wiedzę o nowych technologiach oraz zapoznać się z tradycją, kulturą i językiem chińskim.

 

 

Serdecznie gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów oraz  owocnego wyjazdu!

 

Pani Agata Juretko jest studentką  I roku makrokierunku (studia I stopnia). Napisała prace na temat: Internet of Things – potencjał nowych urządzeń w gromadzeniu i wysyłaniu danych, który był jednym z tematów ogłoszonych przez organizatora w konkursie.

Koordynatorem konkursu z naszej  uczelni  był Prodziekan ds. Organizacji i Rozwoju Wydziału AEI dr inż. Krzysztof Tokarz.

Celem konkursu „Seeds for the Future” jest wspieranie edukacji technologicznej, dostosowanie jej do aktualnych potrzeb rynku oraz wspieranie talentów wśród studentów uczelni technicznych.

„Seeds for the Future” to międzynarodowy konkurs firmy HUAWEI organizowany w Polsce już po razy piąty. Tegoroczna edycja konkursu została po raz kolejny doceniona przez Ministerstwo Cyfryzacji, które objęło patronat honorowy nad nim. Ponadto, do grona partnerów wspierających wydarzenie dołączył instytut badawczy NASK, który objął nad programem patronat merytoryczny.

 

Wydarzenie, wraz z finalistami, uświetnili swoją obecnością przedstawiciele uczelni wyższych, w tym reprezentujący Politechnikę Śląską, Dziekan Wydziału AEI, prof. Dr hab. inż. Adam Czornik. Galę zaszczycili swoją obecnością również goście honorowi: Jacek Frankowski z Departamentu Kompetencji Cyfrowych w Ministerstwie Cyfryzacji, dr inż. Wojciech Kamieniecki – Dyrektor Instytutu Badawczego NASK, Marcin Bochenek – Dyrektor Pionu Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego NASK.

 

Wiadomość utworzona: 11 maja 2018 10:11, autor: Bogusława Kubosz
Ostatnia modyfikacja: 11 maja 2018 10:36, wykonana przez: Bogusława Kubosz
24 kwietnia 2018
Studenci Wydziału AEiI laureatami hackathonu kreatywnego "Smart City Katowice"!

Studenci Wydziału AEiI Zuzanna Rodak, Maciej Balas i Maciej Ciupka pod opieką mentorską dr. inż. Krzysztofa Tokarza zostali laureatami hackathonu kreatywnego "Smart City Katowice".

Wydarzenie odbyło się 20-21 kwietnia w Katowicach. Organizatorami byli: Strefa Innowacji Miasta Katowice i Ogrodyprzedsiebiorczosci.

 

Gratulujemy!

 

więcej: https://www.smartcitykatowice.eu/

 

Wiadomość utworzona: 23 kwietnia 2018 11:52, autor: Bogusława Kubosz
Ostatnia modyfikacja: 24 kwietnia 2018 12:51, wykonana przez: Bogusława Kubosz
20 kwietnia 2018
Zaproszenie na szkolenie Akademii GeCONiI - 9 maja 2018

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w drugiej części szkolenia „Analiza danych pochodzących z eksperymentów głębokiego sekwencjonowania” realizowanego w ramach Akademii GeCONiI. Druga część kursu będzie dotyczyła metod analizy oraz kolejnych kroków przetwarzania danych DNA-seq oraz RNA-seq.

 

Prowadzącymi będą mgr inż. Justyna Mika oraz mgr inż. Anna Papież. Szkolenie trwać będzie 7,5h i zaplanowane zostało na dzień 9 maja 2018. Tematyka zajęć obejmie m.in.:

 

- Identyfikacja wariantów w DNA-seq
- Analizę SNP
- Analizę danych pochodzących z RNA-seq
- Analizę poziomów ekspresji genów w NGS

 

Kurs będzie się składał z części wykładowej oraz ćwiczeń praktycznych. Wymagana jest podstawowa wiedza o technice głębokiego sekwencjonowania, znajomość podstawowych komend środowiska Bash w systemie Linux (operacje na plikach i katalogach) oraz środowiska R.

 

abstrakt kursu

 

Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu proszę o przesyłanie zgłoszeń na adres: anna.papiez@polsl.pl.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń. Doktoranci mają przy okazji udziału w tym kursie możliwość nadrobienia zaległości z przedmiotów fakultatywnych.

Wiadomość utworzona: 20 kwietnia 2018 12:46, autor: Bogusława Kubosz
20 kwietnia 2018
Studenckie Forum Programistów LabVIEW

W dniach 14 i 15 kwietnia na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej odbyło się III Studenckie Forum Programistów LabVIEW. W wydarzeniu uczestniczyli studenci i absolwenci związani z Kołami Naukowymi:
- Fusion – działającym przy Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej,
- LabVIEW Fan Group – działającym przy Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej,
- viFactory – działającym przy Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie,
- Decybel – działającym przy Wydziale Informatyki Politechniki Poznańskiej.

Wydarzenie obejmowało warsztaty z podstaw programowania w środowisku NI LabVIEW oraz NI TestStand, z wykorzystaniem platformy sprzętowej myDAQ. Zorganizowany został również konkurs drużynowy z nagrodami a także prezentacje profesjonalistów dotyczące dobrych praktyk tworzenia oprogramowania w LabVIEW oraz praktycznego wykorzystania tego środowiska w aparaturze kontrolno-pomiarowej.

Prezentacje wygłosili:
- dr hab. inż. Piotr Maj – profesor w Katedrze Metrologii i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie,
- mgr inż. Jarosław Rzepecki – doktorant w Instytucie Automatyki Politechniki Śląskiej,
- mgr inż. Anna Kozioł – doktorantka w Katedrze Metrologii i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie,
- mgr inż. Bartosz Czaban – właściciel firmy Software for Systems,
- Agata Machałek – prezes Studenckiego Koła Naukowego viFactory.

Od roku 2015 Instytut Automatyki Politechniki Śląskiej posiada certyfikat NI LabVIEW Academy School firmy National Instruments.

 

Wiadomość utworzona: 20 kwietnia 2018 11:54, autor: Bogusława Kubosz
17 kwietnia 2018
Nasz Kierunek Biotechnologia na III miejscu w rankingu studiów inżynierskich Perspektywy 2018!

Znamy wyniki rankingu studiów inżynierskich Perspektywy 2018! Biotechnologia realizowana na  naszym Wydziale zajęła trzecie miejsce  w rankingu studiów inżynierskich Perspektywy 2018! Oznacza to trzeci wynik w Polsce i obecność w ścisłej czołówce rankingu w swojej kategorii.

Miło nam również poinformować, że większość kierunków realizowanych na naszym Wydziale znalazła się w pierwszej dziesiątce zestawienia. Szósta lokata przypadła w udziale zarówno automatyce i robotyce jaki i elektronice i telekomunikacji, na 11. miejscu natomiast została sklasyfikowana informatyka. Należy uznać również za sukces to, że wszystkie  prowadzone  na naszym wydziale kierunki są najwyżej sklasyfikowane w swojej kategorii w zestawieniu tych kierunków z Politechniki Śląskiej.

 

Nasza uczelnia znalazła się w pierwszej czwórce najlepszych uczelni technicznych, a biorąc pod uwagę pierwsze pozycje w rankingach poszczególnych kierunków – na trzecim miejscu w Polsce. – W tegorocznej edycji najwięcej wydziałów w pierwszej trójce każdej z 21 rankingowanych dyscyplin studiów technicznych miały cztery uczelnie: Politechnika Warszawska (10 wydziałów na miejscu I, 7 - na II, 4 - na III), Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (odpowiednio: 8-7-2), Politechnika Śląska (2-1-2) i Politechnika Wrocławska (1-4-5) – czytamy na stronie Perspektyw.

W Rankingu Studiów Inżynierskich Perspektywy 2018  oceniono 21 dyscyplin studiów technicznych. Do ich oceny zostało zastosowanych 12 wskaźników pogrupowanych w sześć kryteriów. Pierwszym kryterium był prestiż, na który złożyło się badanie opinii kadry akademickiej. Drugie kryterium to absolwenci na rynku pracy na podstawie badania Ekonomicznych Losów Absolwentów, realizowanego przez MNiSW. Trzecim był potencjał akademicki liczony na podstawie oceny parametrycznej MNiSW, uprawnień do nadawania stopni naukowych oraz nadanych stopni. Czwarte kryterium to efektywność naukowa, w skład której wchodzą: publikacje, cytowania i Field-Weighted Citation Impact.  Przy kolejnym kryterium – potencjale dydaktycznym – liczyły się: jakość przyjętych na studia, dostępność kadr wysoko kwalifikowanych dla studentów oraz akredytacje. Ostatnim kryterium była innowacyjność, na którą złożyły się patenty i prawa ochronne oraz ewentualne wdrożenia.

 

Ranking Studiów Inżynierskich Perspektywy 2018 to pierwszy w rankingowej historii Perspektyw wyspecjalizowany ranking, adresowany do precyzyjnie wybranej grupy odbiorców, którymi są ambitni kandydaci na studia techniczne, zainteresowani uzyskaniem tytułu inżyniera i magistra inżyniera na najbardziej renomowanych wydziałach polskich uczelni technicznych.

Więcej : http://engineering.perspektywy.pl/2018/

 

 

Wiadomość utworzona: 17 kwietnia 2018 15:25, autor: Bogusława Kubosz
Ostatnia modyfikacja: 17 kwietnia 2018 15:36, wykonana przez: Bogusława Kubosz
12 kwietnia 2018
Godziny Dziekańskie na Wydziale AEI w dniu 12 kwietnia 2018 roku (czwartek) od godz. 10.00 - 12.00

 

 

 

Przypominamy, że na prośbę Samorządu Studenckiego Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki

 

 

 

Dziekan Wydziału

ogłosił godziny dziekańskie

 

 

w czwartek 12 kwietnia 2018

od godz. 10.00 do godz. 12.00

 

dla studentów wszystkich rodzajów i kierunków studiów realizowanych na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki w Gliwicach oraz  CKI w Rybniku

 

 

 

 

 

Jednocześnie zachęcamy do udziału w FORUM PRACODAWCÓW 2018

 

Spotkanie pracodawców ze studentami Wydziału


9:00 – 15:00               Prezentacje Pracodawców na przygotowanych stanowiskach


Panel Dyskusyjny

 

12:00 – 14:00

 

Blok tematyczny 1:    Innowacyjność kształcenia

 

Blok tematyczny 2:    Wizyty studyjne, Nowe formy kształcenia, Wyzwania i trendy

           

Blok tematyczny 3:    Doktoraty wdrożeniowe

 

Więcej: http://www.forumpracodawcow.aei.polsl.pl/

 

 

 

 

 

Wiadomość utworzona: 12 kwietnia 2018 09:45, autor: Bogusława Kubosz
Ostatnia modyfikacja: 12 kwietnia 2018 09:58, wykonana przez: Bogusława Kubosz
10 kwietnia 2018
FORUM PRACODAWCÓW 2018 już w najbliższy czwartek!

Zapraszamy na coroczne spotkanie pracowników i studentów Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki z pracodawcami w ramach

“FORUM PRACODAWCÓW 2018”

12.04.2018r. (czwartek)

Wiadomość utworzona: 10 kwietnia 2018 15:06, autor: Bogusława Kubosz
10 kwietnia 2018
Zapraszamy na wykład: Antennas for 5G Communication System, Dr Muhammad Ramlee KAMARUDIN z Cranfield University - środa 11.04.2018, godz. 10.00-11.20, aula B Wydziału AEI

 

Antennas for 5G Communication System

Dr Muhammad Ramlee KAMARUDIN

Communications and Networks Group

Cranfield University, United Kingdom


Wykład odbędzie się w środę 11.04.2018 r. o godz. 10.00-11.20 w auli B Wydziału

Automatyki, Elektroniki i Informatyki.
Wstęp wolny  dla Studentów i Pracowników Wydziału AEiI.

ogłoszenie

Dr. Kamarudin (Senior Member IEEE 13', Member IEEE 08', Member IET 11') obtained his Ph.D. degree in Electrical Engineering in 2007 from the  the University of Birmingham under the supervision of Professor Peter Hall. Dr Kamarudin is currently working as a Senior Lecturer at Centre for Electronic Warfare, Information and Cyber (CEWIC), Cranfield Defence and Security, Cranfield University, UK since June 2017. His research interests include antenna design for 5G, wireless on‐body communications, in‐body communications (implantable antenna), RF and microwave communication systems, and antenna diversity.  Muhammad Ramlee Kamarudin (Senior Member IEEE 13', Member IEEE 08', Member IET 11') obtained his first degree from Universiti Teknologi Malaysia (UTM), Johor Bahru, Malaysia, with honours, majoring in electrical and telecommunication engineering and graduated in 2003. He received the M.S. degree in Communication Engineering in 2004 from the University of Birmingham, Birmingham, UK, and later he obtained his Ph.D. degree in Electrical Engineering in 2007 from the same university under the supervision of Professor Peter Hall. Dr Kamarudin is currently working as a Senior Lecturer at Centre for Electronic Warfare, Information and Cyber (CEWIC), Cranfield Defence and Security, Cranfield University, UK since June 2017. Prior to this appointment, he was an Associate Professor at Wireless Communication Centre (WCC), Universiti Teknologi Malaysia (UTM). He holds a H-Index of 20 (SCOPUS) and more than 1500 citations (SCOPUS). He is an author of a book chapter of a book entitled Antennas and Propagation for Body‐Centric Wireless Communications and has published more than 215 technical papers in journals and proceedings including IEEE Transaction on Antenna and Propagation (TAP), IEEE Antennas and Wireless Propagation Letter (AWPL), IEEE Antenna Magazine, IEEE Access, International Journal of Antennas and Propagation (IJAP), Progress in Electromagnetics Research (PIER), Microwave and Optical Technology Letters (MOTL), and Electronics Letters. His research interests include antenna design for 5G, wireless on‐body communications, in‐body communications (implantable antenna), RF and microwave communication systems, and antenna diversity. Dr Kamarudin is an IEEE Senior Member (SMIEEE), a Member of IET (MIET), an Executive Member of Antenna and Propagation (AP/MTT/EMC), Malaysia Chapter, and a Member of IEEE Antennas and Propagation Society, IEEE Communication Society, IEEE Microwave Theory and Techniques Society, IEEE Electromagnetic Compatibility Society, an Associate Editor for Electronics Letters and IET Microwaves, Antennas and Propagation and an Academic Editor for International Journal of Antennas and Propagation

 

Wiadomość utworzona: 10 kwietnia 2018 10:46, autor: Bogusława Kubosz
9 kwietnia 2018
Wykład dr. Christosa Hatzisa z Yale University, we wtorek 10 kwietnia o godz. 8:30 w Auli F Wydziału AEI

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania wykładu dr. Christosa Hatzisa (Yale University) p.t. Challenges in Predicting Patient Response in the Presence of Tumor Heterogeneity. Wykład odbędzie się we wtorek 10 kwietnia o godz. 8:30 w Auli F Wydziału Automatyki, Elektroniki I Informatyki.

 

Ogłoszenie

 

 

Wiadomość utworzona: 9 kwietnia 2018 10:48, autor: Bogusława Kubosz
Ostatnia modyfikacja: 9 kwietnia 2018 10:50, wykonana przez: Bogusława Kubosz
9 kwietnia 2018
Zmarła dr inż. Maria Dziczkowska

Z żalem zawiadamiamy, że 5 kwietnia zmarła dr inż. Maria Dziczkowska, wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Elektroniki na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki.

 

W ramach działalności naukowej zajmowała się wykorzystaniem prądów wirowych w badaniach nieniszczących oraz zagadnieniami dotyczącymi sieci telekomunikacyjnych ATM. Efektem tych prac jest szereg oryginalnych publikacji. W latach dziewięćdziesiątych przebywała na półtorarocznym stażu naukowym w wiodącym ośrodku naukowym CNET w Lannion we Francji, gdzie pracowała w zespole opracowującym normy CCITT. Efektem zapoczątkowanych wtedy prac dotyczących odtwarzania zegara taktowania strumieni danych w sieciach ATM była obroniona z wyróżnieniem rozprawa doktorska. Wiedza i doświadczenie zdobyte podczas pobytu we Francji, również w ramach kilku odbytych tam kursów w dziedzinie telekomunikacji, pozwoliły jej realizować na wysokim poziomie zajęcia dydaktyczne. Była też współtwórczynią i kierowniczką laboratorium dydaktycznego z urządzeń abonenckich.

 

Mimo wieloletnich zmagań z ciężką chorobą do chwili odejścia na emeryturę w roku 2016 sumiennie wywiązywała się ze swoich obowiązków dydaktycznych. Kilkakrotnie była nagradzana zarówno za działalność naukową jak i dydaktyczną nagrodą Rektora Politechniki Śląskiej. Odznaczona została Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz medalem „Zasłużony dla Politechniki Śląskiej”.

 

Pozostanie w pamięci pracowników Instytutu Elektroniki jako osoba skromna, pełna ciepła i życzliwości.

 

Msza św. żałobna zostanie odprawiona 10 kwietnia (wtorek) o godzinie 15:00 w kościele pw. św. Antoniego przy ulicy Bartosza Głowackiego 3 w Gliwicach. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 13 kwietnia o godzinie 15:00 na cmentarzu przy parafii pw. Rozesłania Św. Apostołów przy ulicy Lwowskiej w Chełmie Lubelskim

Wiadomość utworzona: 9 kwietnia 2018 10:23, autor: Bogusława Kubosz
Ostatnia modyfikacja: 9 kwietnia 2018 10:33, wykonana przez: Bogusława Kubosz
6 kwietnia 2018
Wykład Grupy 3S już w środę, 11 kwietnia!

Grupa 3S pragnie serdecznie zaprosić na wykład w formie live demo z  udziałem najlepszych inżynierów i praktyków. Podczas spotkania  scharakteryzujemy obiekty typu Data Center oraz pokażemy, jak zbudować  nowoczesną, zwirtualizowaną infrastrukturę IT w oparciu o VMware.

 

Zachęcamy do udziału - zarówno w samym wykładzie, jak i w  przewidzianym konkursie z nagrodami.

 

Zapraszamy na spotkanie w środę, 11 kwietnia, o 13:30 do sali nr 4  przy Akademickiej 16.

 

 Do zobaczenia!

 

 

Wiadomość utworzona: 6 kwietnia 2018 13:00, autor: Bogusława Kubosz
6 kwietnia 2018
Finał ogólnopolskiego konkursu „Elektronika by żyło się łatwiej”

W dniu 5.04.2018 na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki miał miejsce finał ogólnopolskiego konkursu „Elektronika by żyło się łatwiej”. Konkurs kierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Instytut Elektroniki, a  współorganizatorami - firmy Siemens oraz Kamami, które ufundowały atrakcyjne nagrody rzeczowe. Dla wyróżnionych uczestników konkursu, którzy będą studiować na kierunku Elektronika i Telekomunikacja nagrodami są również roczne stypendia Dziekana.

Do konkursu zgłosiło się ponad 90. uczniów z całej Polski - głównie ze śląskich miast, ale także z Krakowa, Lublina, Poznania, Torunia, Tarnowa, Żywca, Limanowej, Nowego Sącza i innych. Spośród nadesłanych projektów Komisja Konkursowa wyłoniła dziesięć najlepszych projektów, które były prezentowane podczas Gali Finałowej. Projekty obejmowały między innymi różnego typu układy przeznaczone  dla osób niepełnosprawnych, urządzenia automatyki domowej, stacje monitorowania środowiska - w tym zanieczyszczeń powietrza, roboty, pojazdy samobieżne, konstrukcje latające, urządzenia warsztatowe, aplikacje na smartfony ułatwiające naukę lub usprawniające wymianę informacji itp.

Jury konkursowe po wysłuchaniu prezentacji najlepszych projektów ustaliło następującą kolejność laureatów:

1. Aleksander Ostrowski z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu. Temat projektu „Miernik zużycia LPG”, nauczyciel prowadzący Piotr Kalus

2. Artur Morys-Magiera z Liceum Ogólnokształcące nr XI przy Salezjańskim Ośrodku Szkolno - Wychowawczego w Tarnowskich Górach i Jakub Polaczek z I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. E. Dembowskiego w Gliwicach. Temat projektu „RaspCopter”, nauczyciel prowadzący Kazimierz Szeliga.

3. Wiktor Nowacki z Zespołu Szkół Łączności im. M. Kopernika w Poznaniu. Temat projektu „Ploter rysujący CNC”, nauczyciel prowadzący Stanisław Sitek

Przyznano także 7 wyróżnień dla: Mateusza Kowalika i Roberta Pawlik – Dobrowolskiego z Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych im. Jędrzeja Śniadeckiego w Bielsku – Białej, Bartłomieja Mazura i Krzysztofa Dziembały z III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu, Mateusza Garwola i Filipa Oleksego z Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu, Nikodema Bartnika z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Bytomiu, Jacka Wieczorka z VIII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Katowicach, Artura Machy z Górnośląskiego Centrum Edukacyjnego, Technikum nr 2 w Gliwicach, Patryka Chyćko i Rafała Hrabia z Zespół Szkół Elektronicznych w Lublinie.

Na zakończenie Gali Finałowej Dziekan Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki prof. dr hab. inż.  Adam Czornik  wraz z przedstawicielami sponsorów wręczyli laureatom cenne nagrody. Dla trzech szkół, w których uczą się laureaci 3. pierwszych miejsc, firma Siemens ufundowała sprzęt, który pozwoli wyposażyć szkolne pracownie. Ponadto przedstawiciele firmy Siemens wraz z pracownikami Instytutu Elektroniki  przeprowadzą szkolenie dla nauczycieli, którzy opiekowali się autorami wyróżnionych prac.

Laureatom, ich opiekunom, jak i szkołom gratulujemy!

 

 

 

Wiadomość utworzona: 6 kwietnia 2018 12:23, autor: Bogusława Kubosz
5 kwietnia 2018
Dr hab. inż. Michał Niezabitowski przewodniczącym Rady Młodych Naukowców

Dr hab. inż. Michał Niezabitowski odebrał w dniu 04.04.2018 r. z rąk Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina powołanie na członka Rady Młodych Naukowców VI kadencji. Następnie głosami członków ww. gremium został powołany na funkcję przewodniczącego. Jest to już druga dwuletnia kadencja pracownika naszego Wydziału w zespole doradczym. Naukowiec jest jedynym przedstawicielem śląskich uczelni w liczącej osiemnastu członków radzie.

 

Głównym celem Rady Młodych Naukowców jest promowanie rozwiązań i mechanizmów wspierających dokonania środowiska młodych badaczy w Polsce. Do zadań Rady Młodych Naukowców należy m.in. identyfikowanie istniejących i przyszłych barier rozwoju kariery młodych naukowców, przygotowywanie rekomendacji dotyczących instrumentów wspomagania ich kariery, przybliżanie im mechanizmów finansowania nauki, a także wspieranie kontaktów młodych uczonych z przedstawicielami środowisk gospodarczych oraz instytucji wdrażających innowacyjne rozwiązania w nauce.

Jako przedstawiciel Rady Młodych Naukowców nasz pracownik ma przyjemność i zaszczyt uczestniczyć m.in. w spotkaniach, którymi organizatorami są „Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich”, „Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych”, „Uniwersytecka Komisja Nauki”, „Kolegium Prorektorów ds. Nauki i Rozwoju” czy w wybranych konferencjach organizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Więcej informacji o Radzie Młodych Naukowców można odnaleźć pod adresem http://rmn.org.pl

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych naukowych sukcesów!

 

 

 

Dr hab. inż. Michał Niezabitowski jest absolwentem Politechniki Śląskiej, Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki, studiów magisterskich Makrokierunek. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał po obronie z wyróżnieniem rozprawy doktorskiej we wrześniu 2014 roku. W 2018 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego. Zarówno przed uzyskaniem stopnia doktora jak i po przebywał na stażach naukowych w zagranicznych ośrodkach naukowych lub akademickich w takich krajach jak m.in. Włochy, Hiszpania, Białoruś, Belgia, Wietnam. Dodatkowo, był uczestnikiem kilku szkół letnich. W swoim CV ma kierowanie i bycie wykonawcą wielu projektów naukowych, administracyjnych i dydaktycznych finansowanych zarówno ze źródeł krajowych jak i zagranicznych, np. NCN (OPUS, SONATA, PRELUDIUM), NCBIR czy Motorola Solutions Foundation.

Za swoje osiągnięcia naukowe był wielokrotnie nagradzany. Jest laureatem X edycji konkursu Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego o stypendia dla młodych wybitnych naukowców, prowadzących wysokiej jakości badania i cieszących się imponującym dorobkiem naukowym w skali międzynarodowej. Ponadto, jest także laureatem konkursu „START” dla wybitnych młodych uczonych na początku kariery naukowej posiadających udokumentowane osiągnięcia w swojej dziedzinie badań organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. W jego CV można odnaleźć również zespołowe nagrody Rektora pierwszej kategorii czy bycie laureatem zarówno konkursu o Rektorski grant habilitacyjny jak i projakościowego o Rektorskie granty za wysoko punktowane publikacje lub udzielone patenty. Za swoje prace naukowe otrzymał również wiele nagród podczas międzynarodowych konferencji, np.: „Best Presentation Award”; „Best Oral Presentation”; „MMAR 2015 Young Author Award”; „Best Paper Award”.

Jest czynnym ekspertem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Posiada również certyfikaty ukończenie wielu szkoleń poświęconych "Europejskiemu Funduszowi Społecznemu" oraz "Programowi Operacyjnemu Wiedza, Edukacja, Rozwój".

Jest recenzentem kilkunastu międzynarodowych czasopism indeksowanych na liście Journal Citation Reports. Uczestniczył w wielu międzynarodowych bądź krajowych konferencjach naukowych. Miał również przyjemność prowadzenia (Chairman), współwprowadzenia (Co-Chairman) sesji oraz bycia w komitetach zarówno programowym jak i organizacyjnym kilku międzynarodowych konferencji.

Więcej informacji o naszym pracowniku można odnaleźć pod adresem http://zsir.ia.polsl.pl/index.php/pracownicy/32-mniezabitowski  

 

 

Wiadomość utworzona: 5 kwietnia 2018 10:37, autor: Bogusława Kubosz
Ostatnia modyfikacja: 5 kwietnia 2018 10:38, wykonana przez: Bogusława Kubosz
30 marca 2018
Życzenia Wielkanocne

Spokojnych, zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych oraz wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym i osobistym życzy
wszystkim pracownikom oraz studentom Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki  

Dziekan Wydziału

Prof. dr hab. inż. Adam Czornik

Wiadomość utworzona: 30 marca 2018 11:44, autor: Bogusława Kubosz
Ostatnia modyfikacja: 30 marca 2018 11:56, wykonana przez: Bogusława Kubosz
29 marca 2018
Dwa projekty z Wydziału uzyskały finansowanie w ramach konkursu POWER na Interdyscyplinarne Programy Studiów Doktoranckich NCBiR!

Miło nam poinformować, że dwa projekty z naszego wydziału - projekt prof. Joanny  Polańskiej, AIDA (Applied Integrative Data Analysis) interdyscyplinarne studia doktoranckie w zakresie analizy i przetwarzania danych, oraz Projekt nowoczesnych interdyscyplinarnych studiów doktoranckich w dziedzinie systemów cyber-fizycznych, dr. hab. inż. Andrzeja Pułki, uzyskały pozytywną ocenę komisji i zostały zakwalifikowane do finansowania w ramach  konkursu  POWER (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój) na Interdyscyplinarne Programy Studiów Doktoranckich Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

 

Gratulujemy naszym naukowcom i bardzo cieszymy się z wyniku konkursu, szczególnie że zakwalifikowane projekty są jednymi projektami, które zdobyły finansowanie z Politechniki Śląskiej.

 

Projekty na Interdyscyplinarne Programy Studiów Doktoranckich, dotyczą zwiększenia jakości i efektywności kształcenia na studiach doktoranckich, w ramach Działania 3.2 Studia Doktoranckie, Oś III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020

Więcej o wynikach konkursu na stronach NCBiR 

AIDA (Applied Integrative Data Analysis) interdyscyplinarne studia doktoranckie w zakresie analizy i przetwarzania danych

Planowany projekt obejmuje utworzenie na Wydz. AEiI Pol. Śl. interdyscyplinarnych studiów doktoranckich Applied Integrative Data Analysis (AIDA) w języku angielskim o zasięgu międzynarodowym, z informatyką jako dyscypliną wiodąca. Oferta odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na ekspertów z  zakresu analizy dużych zbiorów danych. Planuje się prowadzenie trzech grup specjalizacyjnych: (1) Modelling and Simulation of Complex Dynamical Processes- z dyscyplinami dodatkowymi automatyka, elektroenergetyka czy górnictwo; (2) Big Data Analysis - powiązanej z bankowością, nauk. społ. i human. i astronomią; oraz (3) Bioinformatics - skupiającej się na zastosow. informatyki w biologii i medycynie.

Studia doktoranckie AIDA będą czteroletnie (38 ECTS, 268h zajęć: wykłady, warsztaty praktyczne, seminaria + 120h praktyki zawodowej). Weźmie w nich udział 30 doktorantów, których rekrutacja zostanie przeprowadzona zgodnie z opracowanym regulaminem. Wszyscy uczestnicy studiów doktoranckich AIDA odbędą ten sam cykl szkolenia, a co najmniej 24 ukończy studia doktoratem w okresie do dnia 31 sierpnia 2022 roku.

Wsparcie będzie obejmowało motywacyjne stypendium naukowe,  finansowanie staży przemysłowych w firmach partnerskich oraz staży naukowych w krajowych i zagranicznych uczelniach.

Planowane działania obejmować będą również opracowanie i organizację wykładów, w tym wykładów prowadzonych przez zapraszanych wybitnych naukowców z zagranicznych uczelni partnerskich, warsztatów i seminariów oraz doktoranckich grup projektowych. Opiekę mentorską gwarantować będą promotor oraz powoływany dla każdego doktoranta Advisory Board.

Tematy 60 projektów doktorskich zostały wyselekcjonowane i opracowane na etapie przygotowania wniosku na podstawie przedłożonych przez partnerów listów intencyjnych (46 uczelni - w tym 19 polskich, 24 firmy). Każdy z planowanych projektów doktorskich powiązany jest z co najmniej jedną inną dyscypliną naukową, ma też powiązanego z tematem partnera przemysłowego i/lub partnerską uczelnię albo instytut badawczy.

Projekt nowoczesnych interdyscyplinarnych studiów doktoranckich w dziedzinie systemów cyber-fizycznych

Głównym celem projektu jest opracowanie i wdrożenie nowatorskiego programu studiów doktoranckich na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, którego zadaniem jest wypromowanie pierwszej grupy wysokiej klasy naukowców doktorów dla potrzeb wydziału, uczelni oraz regionu. Projekt dotyczy szerokiego zakresu badań w interdyscyplinarnym obszarze systemów cybernetyczno-fizycznych i doskonale wpisuje się w strategię województwa śląskiego, strategię Politechniki Śląskiej oraz strategię Wydziału AEiI - dokumenty opracowane w horyzoncie do 2020 roku.

Projekt przyczyni się do lepszej integracji instytutów wchodzących w skład wydziału oraz zapewni lepszą współpracę samodzielnych (i nie tylko) pracowników naukowych. Jednak najważniejszym, nadrzędnym celem projektu jest zapewnienie stabilnego wsparcia dla rozwoju młodej, wysoko wykwalifikowanej kadry naukowej i wypromowanie nowych doktorów, którzy staną się liderami zespołów badawczych.

Zaproponowany temat studiów doktoranckich systemy cybernetyczno-fizyczne obejmuje zagadnienia wszystkich 4 głównych dyscyplin naukowych rozwijanych na wydziale: automatyki, elektroniki, informatyki oraz ostatnio biocybernetyki, w których wydział (kategorii A) dysponuje najwyższej klasy specjalistami. CPS w naturalny sposób pociąga za sobą konieczność interdyscyplinarnych rozwiązań, łącząc teorię cybernetyki, mechatroniki, projektowanie oraz proces naukowy.

Ważnym aspektem proponowanego obszaru badawczego jest możliwość szybkiej komercjalizacji badań naukowych i wsparcie innowacyjności, ponieważ proponowany program studiów doktoranckich spełnia główne założenia standardu, tzw. czwartej rewolucji przemysłowej (industry 4.0).

W ramach studiów młodym naukowcom doktorantom zostanie zaproponowana bardzo bogata oferta dydaktyczna obejmująca nowe, opracowane specjalnie na potrzeby nowych studiów.

Wiadomość utworzona: 29 marca 2018 15:59, autor: Bogusława Kubosz
Ostatnia modyfikacja: 29 marca 2018 16:01, wykonana przez: Bogusława Kubosz
Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono.
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
Aktualności Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki