22 lipca 2020
Profesor Marek Pawełczyk przewodniczącym Konsorcjum Śląskich Uczelni Publicznych

Prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju, został wybrany na przewodniczącego Konsorcjum Śląskich Uczelni Publicznych – Silesian Universities Network (SUN). Wyboru dokonano 21 lipca przy jednomyślnym poparciu.
Gratulujemy!
 

Wiadomość utworzona: 22 lipca 2020 12:53, autor: Urszula Jadczak
Ostatnia modyfikacja: 22 lipca 2020 12:56, wykonana przez: Urszula Jadczak
16 lipca 2020
I miejsce w konkursie IBM Polska „Ustawka 2020”

Organizatorem konkursu był IBM Polska sp. z o.o., natomiast partnerem naukowym Uniwersytet Warszawski. W konkursie brało udział 15 3-osobowych zespołów. Zadaniem uczestników było zmierzenie się z realnym problemem dotykającym nas wszystkich głównie w obszarach naszej interakcji z otoczeniem, które z analizą danych, w powszechnym rozumieniu, nie mają wiele wspólnego. Nasze własne zdrowie, codzienne relacje międzyludzkie, ograniczenia w podróżowaniu, określenie nowej roli jednostek i grup społecznych, czy wreszcie kontrolowane próby ożywiania życia gospodarczego formalnie uwzględniające zagrożenie chorobą COVID-19 są jednak ściśle związane z danymi dotyczącymi stanu epidemii.
Tegoroczna edycja konkursu polegała na prognozowaniu: liczby nowych zachorowań, liczby nowo zarejestrowanych zgonów i liczby nowych wyzdrowień.
Na podstawie prognoz nadsyłanych przez uczestników konkursu za pomocą mediów i w terminach określonych Regulaminem Hackathonu „Ustawka 2020” Komisja Konkursowa dokonała oceny trafności przewidywań i przydzieliła punkty drużynom.
Wszystkie zespoły przedstawiły co najmniej jedną prognozę i tym samym zostały uwzględnione w rankingu. O ostatecznej pozycji zespołu zdecydowała suma punktów przyznanych za prognozy dzienne obejmujące okres od 15 do 26 czerwca 2020 r.
Laureatami konkursu zostali członkowie 3 zespołów, które osiągnęły najwyższy wynik punktowy i są nimi:
I miejsce - Tomasz Bajkacz, Kamil Choiński i Fabian Jeziorek z zespołu „Me Gusta Squad” (Politechnika Śląska) z dorobkiem 743 punktów.
Politechnikę Śląską reprezentowali pracownicy Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki: Pan prof. dr hab. inż. Dariusz Mrozek oraz Pan  dr inż. Adam Duszeńko
II miejsce - Aleksandra Musiał, Michał Maślanka i Bartosz Maziarka, studenci studiów drugiego stopnia kierunku informatyka z zespołu „MMM” (Politechnika Rzeszowska) z dorobkiem 663 punktów
III miejsce - Paweł Gocal, Przemysław Sarnacki i Rafał Szczepanik z zespołu „Wszystko Analizujemy Team” (Wojskowa Akademia Techniczna) z dorobkiem 637 punktów.
Źródło: weii.prz.edu.pl
 

Serdecznie gratulujemy!


 

Wiadomość utworzona: 16 lipca 2020 12:43, autor: Urszula Jadczak
Ostatnia modyfikacja: 16 lipca 2020 12:55, wykonana przez: Urszula Jadczak
9 lipca 2020
System DECODE z Politechniki Śląskiej wspomaga diagnostykę COVID-19

Specjalny system opracowany na Politechnice Śląskiej przy współpracy ze Szpitalem Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu pomoże we wstępnym wykluczeniu COVID-19 wśród osób z objawami typowymi także dla innych chorób.
Z ramienia Politechniki Śląskiej w projekt DECODE zaangażowanych jest ponad 15 osób – zarówno pracowników, jak i doktorantów. Główni koordynatorzy poszczególnych części to profesorowie Joanna Polańska, Marek Sikora, Aleksandra Gruca oraz dr Joanna Żyła. Zespół naukowców we współpracy ze Szpitalem Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu, reprezentowanym przez dr. hab. n. med. Jerzego Jaroszewicza – Kierownika Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii – opracował internetowy system, który pozwoli wstępnie wykluczyć COVID-19 u osób, które podejrzewają u siebie zachorowanie, ale nie mających COVID-19.
Źródło: gov.pl
Pełny tekst

Wiadomość utworzona: 9 lipca 2020 10:06, autor: Urszula Jadczak
Ostatnia modyfikacja: 9 lipca 2020 10:11, wykonana przez: Urszula Jadczak
7 lipca 2020
Droniada 2020 – Sukces High Flyers! Udało się! Mamy to!

II miejsce w klasyfikacji generalnej i I miejsce w konkurencji „korytarz życia”
Wykorzystanie dronów do identyfikacji intruzów w korytarzach życia oraz do wykrywania patogenów chorób roślin – to dwie główne konkurencje na tegorocznej Droniadzie GZM, która odbyła się na terenie Aeroklubu Śląskiego w Katowicach w dniach 1-4 lipca 2020 r.
W pierwszej konkurencji dron miał wykryć intruza blokującego powstały na autostradzie korytarz życia, a następnie ustalić sprawcę wykroczenia i przekazać raport policji. Nasza platforma poprawnie wykonała zadanie uzyskując największą liczbę punktów wśród startujących drużyn.
W rezultacie w konkurencji „korytarz życia” zespół High Flyers zdobył I miejsce oraz Nagrodę Sieci Badawczej Łukasiewicza w wysokości 2500 zł.
W drugiej konkurencji o nazwie „Trzy kolory” należało wykryć ogniska chorób roślin: mączniaka rzekomego kapustowatych, fytoftorozę oraz mączniaka prawdziwego. Wyróżniają się one odpowiednią barwą RGB, przyporządkowaną figurą geometryczną i wielkością zajętej powierzchni.
W tym zadaniu bezkonkurencyjny okazał się zespół Melavio z Politechniki Warszawskiej, a nasz zespół zajął wysokie II miejsce.
Po podsumowaniu punktów z poszczególnych konkurencji oraz prezentacji, w klasyfikacji generalnej zespół High Flyers zdobył II miejsce, z czego  bardzo się cieszymy!
Droniada bazuje na rywalizacji zespołów akademickich, które w praktyce mogą zaprezentować swoje rozwiązania przed potencjalnymi inwestorami. Scenariusze zadań konkursowych oparte są o „życiowe” sytuacje, w których drony mogą stanowić realne wsparcie. Droniada od 2014 r. pokazuje możliwości technologiczne przemysłu 4.0, ze szczególnym uwzględnieniem dronów, teleinformatyki i systemów analizy informacji. Tegoroczna edycja konkursu miała na celu przygotowanie młodych kadr do wsparcia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony środowiska i rolnictwa precyzyjnego.
Skład drużyny konkursowej: Jacek Grzybowski, Łukasz Ungier, Tomasz Kudala, Wojciech Stańczuk. Osoby zaangażowane w przygotowania: Izabela Stępień, Paweł Piórkowski, Dawid Rudy.
Opiekunowie koła naukowego High Flyers: dr hab. inż. Roman Czyba, prof. PŚ (Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki), dr hab. inż. Marcin Lemanowicz, prof. PŚ (Wydział Chemiczny).
Dziękujemy organizatorom za wspaniałą atmosferę, sympatykom za wsparcie oraz współzawodniczącym zespołom za zaciętą walkę!

Wiadomość utworzona: 7 lipca 2020 08:43, autor: Urszula Jadczak
Ostatnia modyfikacja: 7 lipca 2020 08:46, wykonana przez: Urszula Jadczak
30 czerwca 2020
Mistrz Platformy Zdalnej Edukacji

Na zakończenie nietypowego zdalnego semestru Samorząd Studencki Wydziału Automatyki Elektroniki i Informatyki ogłosił konkurs na Mistrza Zdalnego Nauczania wydziału AEI. Głosami studentów zwycięzcą został dr. inż. Paweł Nowak z Katedry Automatyki i Robotyki. Wśród nauczycieli z Studium Języków Obcych zwycięzcą konkursu został mgr Mariusz Starak.
 
Komentarz dra inż. Pawła Nowaka
 
Serdecznie dziękuje za to wyróżnienie. Nie ukrywam, że zarówno nominacja jak i końcowy wynik były dla mnie miłym zaskoczeniem.
Przejście na zdalne nauczanie było dla nas wszystkich, zarówno nauczycieli akademickich jak i studentów, wyzwaniem. Moim zdaniem można jednak kończący się semestr zaliczyć jako udany. Sytuacje kryzysowe są motorem napędowym wielu zmian. Myślę, że zebrane przez nas doświadczenia w prowadzeniu zajęć zdalnych pozwoli nam na poprawę jakości kształcenia w następnym roku akademickim.
Jeżeli chodzi o prowadzone przeze mnie zajęcia to starałem się, aby wyglądały możliwie podobnie do zajęć prowadzonych metodami tradycyjnymi. Pomocne w tym były zarówno programy do telekonferencji takie jak edummet jak i tablet graficzny który w dobry sposób potrafi zastąpić tradycyjną tablicę.
Prowadząc zajęcia na uczelni staram się zawsze być dostępny dla studentów i w miarę możliwości im pomagać. Tą samą zasadę zastosowałem w czasie nauczania zdalnego. Poza zajęciami i obowiązkowymi zdalnymi konsultacjami byłem dostępny dla studentów w dodatkowych terminach w razie potrzeby. Dzięki temu każdy kto miał problem z jakimś zadaniem mógł liczyć na moją pomoc.
 
Serdecznie gratulujemy!

Wiadomość utworzona: 30 czerwca 2020 08:09, autor: Urszula Jadczak
Ostatnia modyfikacja: 30 czerwca 2020 08:11, wykonana przez: Urszula Jadczak
29 czerwca 2020
NASBI - polskie książki elektroniczne

W imieniu Biblioteki Poitechniki Śląskiej zapraszamy do korzystania z w  polskiego serwisiu elektroniczego.
NASBI/ebookpoint_Biblio oferuje dostęp do pełnych tekstów około 6.900 komercyjnych e-booków, audiobooków i videokursów w języku polskim i angielskim wydawnictwa Helion i innych wydawców. Baza obejmuje takie kategorie tematyczne jak informatykę, technikę i mechanikę, systemy operacyjne, elektronikę, grafikę, programowanie, sieci komputerowe, edukację, biznes i ekonomię, psychologię, prawo, nauki przyrodnicze, nauki społeczne, kulturę i sztukę, historię, poradniki zawodowe i specjalistyczne, e-prasę i wiele innych.
 
 

Wiadomość utworzona: 29 czerwca 2020 10:59, autor: Urszula Jadczak
25 czerwca 2020
Granty i stypendia w programach projakościowych na wsparcie rozwoju naukowego

Na podstawie złożonych wniosków oraz rekomendacji Komisji ds. Nagród i Programów Projakościowych JM Rektor przyznał granty i stypendia w następujących programach projakościowych dla poniżej wymienionych osób z
Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki:
1. Konkurs projakościowy na dofinansowanie badań o charakterze przełomowym, w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza,
dr inż. Szymon Ogonowski „Sterowanie półaktywnym zawieszeniem przesiewacza wibracyjnego”
dr Magdalena Skonieczna „Zintegrowane badania w oparciu o platformę ekspresyjno-proteomiczną dla oceny ryzyka infekcji SARS-CoV-2 pacjentów z chorobami niezakaźnymi układu pokarmowego.
2. Konkurs projakościowy na wsparcie w celu rozpoczęcia działalności naukowej w nowej tematyce badawczej, w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza,
mgr inż. Dariusz Marek (doktorant)  „ Deep Learning w ocenie charakterystyk ruchu sieciowego”
dr inż. Piotr Krauze „Pomiary i modelowanie zawieszenia przesiewacza”
Gratulujemy!

Wiadomość utworzona: 25 czerwca 2020 14:41, autor: Urszula Jadczak
Ostatnia modyfikacja: 25 czerwca 2020 14:50, wykonana przez: Urszula Jadczak
24 czerwca 2020
Grant na dofinansowanie badań o charakterze przełomowym

Pani dr Magdalena Skonieczna otrzymała grant w ramach programu Inicjatywa Doskonałości  - Uczelnia Badawcza dla pracowników i doktorantów planujących prowadzenie badań naukowych w priorytetowym obszarze badawczym Onkologia Obliczeniowa i Spersonalizowana Medycyna.
Gratulujemy!
Przyznany grant:
Zintegrowane badania w oparciu o platformę ekspresyjno-proteomiczną dla oceny ryzyka infekcji SARS-CoV-2 pacjentów z chorobami niezakaźnymi układu pokarmowego.
 
 „Światowa pandemia Covid-19 niesie dodatkowe zagrożenie wobec części populacji, która w momencie infekcji wykazuje objawy innych chorób, zespołów metabolicznych, w tym epidemii otyłości. Postępowanie z pacjentami z otyłością na oddziałach intensywnej terapii stanowi wyzwanie dla pracowników służby zdrowia, dlatego mając na uwadze zasób danych diagnostycznych, generowanych w czasie rutynowych badań laboratoryjnych, proponujemy stworzenie uniwersalnej platformy ekspresyjno-proteomicznej, na podstawie której wybrany zostanie panel markerów molekularnych (cytokin, adipokin) oceniających predyspozycję pacjentów z otyłością do łagodnego lub ostrego przebiegu infekcji wirusowej. Zaproponowane badania in vitro na ludzkich liniach komórkowych pozwolą na ocenę pierwszej fazy infekcji SARS-CoV-2 w tkankach o podwyższonej ekspresji specyficznego receptora - ACE2, głównie w tkance tłuszczowej. Badania na poziomie komórkowym pozwolą na nowatorską walidację klinicznego profilu rozprzestrzeniania się wirusa w populacji osób otyłych i cierpiących na niezakaźne choroby układu pokarmowego (non-communicable diseases; NCDs).”

Wiadomość utworzona: 24 czerwca 2020 08:41, autor: Urszula Jadczak
Ostatnia modyfikacja: 24 czerwca 2020 08:48, wykonana przez: Urszula Jadczak
24 czerwca 2020
Laureatki konkursu na najlepszą pracę doktorską i magisterską obronioną w 2019 roku

Jest nam miło poinformować, że na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki mamy dwie laureatki konkursów Polskiego Towarzystwa Bioinformatycznego.
Mgr inż. Aleksandra Suwalska została laureatką konkursu na najlepszą pracę magisterską z bioinformatyki obronioną w 2019 roku za swoją pracę pt. "Automated detection of cerebral microbleeds on MR images", obronioną 25.06.2019 r.
Dr inż. Anna Papież została laureatką konkursu na najlepszą pracę doktorską z bioinformatyki obronioną w 2019 roku za swoją rozprawę pt. "Integrative Data Analysis Methods in Multi-omics Molecular Biology Studies for Disease of Affluence Biomarker Research", obronioną 13.09.2019 r.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Wiadomość utworzona: 23 czerwca 2020 10:09, autor: Urszula Jadczak
Ostatnia modyfikacja: 24 czerwca 2020 07:22, wykonana przez: Urszula Jadczak
10 czerwca 2020
Godziny Dziekańskie - 12 czerwca 2020
Logo Wydziału AEI

Na prośbę Samorządu Studenckiego Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki 

Dziekan Wydziału prof. dr hab. inż. Joanna Polańska

ogłasza godziny wolne od zajęć dydaktycznych w dniu 12 czerwca 2020 roku (piątek), w godzinach od 08:00 do 19:00

dla studentów wszystkich rodzajów i kierunków studiów realizowanych na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki w Gliwicach i Katowicach

Wiadomość utworzona: 10 czerwca 2020 13:48, autor: Wojciech Wojtowicz
Ostatnia modyfikacja: 10 czerwca 2020 13:50, wykonana przez: Wojciech Wojtowicz
5 czerwca 2020
PRELUDIUM 18

PRELUDIUM 18 to konkurs organizowany przez Narodowe Centrum Nauki  na projekty badawcze realizowane przez osoby rozpoczynające karierę naukową nieposiadające stopnia naukowego doktora.
Pani mgr inż. Sylwia Ciesielska z Katedry Inżynierii i Biologii Systemów otrzymała w ramach PRELUDIUM 18 dofinansowanie na realizację projektu badawczego.
Streszczenie pracy
Modelowanie matematyczne procesów neutralizacji reaktywnych form tlenu w różnych typach komórek
Reaktywne formy tlenu są znane przede wszystkim jako czynniki, które negatywnie wpływają na komórkę powodując jej starzenie i śmierć. Pomimo, że uważa się je z szkodliwe produkty przemiany materii są one podstawowym elementem pojawiającym się w komórkach żyjących w tlenowym środowisku, a w wielu przypadkach mogą pozytywnie wpływać na komórki. Aby poradzić sobie ze szkodliwym wpływem wolnych rodników każda komópracy.rka jest wyposażona w szereg narzędzi, mechanizmów pozwalających na ich szybką neutralizację, chroniących przed ich szkodliwym wpływem.
Z przeprowadzonych wcześniej przeze mnie badań (Ciesielska et al., 2019) wynika, że komórki różnych typów wykorzystują różne mechanizmy neutralizacji, faworyzując jedne, a pomijając lub hamując inne. W szczególności, po ekspozycji na promieniowanie UV w komórkach indukowane są reaktywne formy tlenu, które w zależności od użytej dawki promieniowania różnie wpływają na proliferację (podziały komórkowe). Dla wyższych dawek promieniowania obserwowana jest śmierć, jednak  w szczególności interesujące są niższe, specyficzne dla danej linii komórkowej dawki, dla których obserwowana jest stymulacja proliferacji. Oznacza to, że poprzez aktywację ścieżek odpowiedzialnych za regulację i neutralizację reaktywnych form tlenu komórki mogą reagować specyficznie na taką samą dawkę promieniowania, stwarzając tym samym możliwości różnej odpowiedzi na ten sam bodziec, ale także obrony przed szkodliwym wpływem promieniowania lub innych czynników, co w przypadku na przykład komórek nowotworowych nie jest pożądanym efektem.
Dokładne poznanie działania ścieżek regulacji i neutralizacji reaktywnych form tlenu wydaje się kluczowe do zrozumienia mechanizmów zachodzących w żywych komórkach, które wpływają na ich proliferację, z tego względu szczególnie ważnych dla komórek nowotworowych. Zastosowanie modeli matematycznych w połączeniu z danymi biologicznymi umożliwia poznanie różnych wariantów możliwego działania komórek w przypadku używania przez nie różnych mechanizmów neutralizacji. Model matematyczny pozwalający na analizę mechanizmów neutralizacji i regulacji reaktywnych form tlenu może być kluczowym elementem pozwalającym na zrozumienie oddziaływań między całymi szlakami aktywowanymi w różnych procesach komórkowych. Zrozumienie takich oddziaływań w przypadku komórek nowotworowych może mieć znaczenie terapeutyczne i pozwolić na lepsze dostosowanie terapii.

Wiadomość utworzona: 5 czerwca 2020 22:48, autor: Urszula Jadczak
5 czerwca 2020
Hackathon "USTAWKA2020"

Jeśli jesteś studentem i chcesz sprawdzić swoje siły w prognozowaniu przebiegu pandemii COVID-19, stwórz 3-osobową drużynę i weź udział w "USTAWCE 2020"
Organizator
IBM Polska sp. z o.o.
Partner naukowy
Uniwersytet Warszawski
Politechnikę  Śląską reprezentują:
Pan prof. dr hab. inż. Dariusz Mrozek z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki. Kontakt dariusz.mrozek@polsl.pl
Pan  dr inż. Adam Duszeńko z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki. Kontakt adam.duszenko@polsl.pl
Strona konkursu

Wiadomość utworzona: 5 czerwca 2020 13:50, autor: Urszula Jadczak
5 czerwca 2020
Program stypendialny im. Bekkera

Celem Programu jest wsparcie naukowców i nauczycieli akademickich zatrudnionych w polskich uczelniach oraz jednostkach naukowych w dążeniu do doskonałości naukowej poprzez umożliwienie im odbycia stażu podoktorskiego, prowadzenia badań naukowych lub pozyskania materiałów do pracy naukowej w renomowanych ośrodkach zagranicznych na zasadach stypendialnych.
Strona programu
Osoby zainteresowane powinny skontaktować się z Działem Współpracy z Zagranicą : tel. 237-19-59, e-mail: RN3@polsl.pl

Wiadomość utworzona: 5 czerwca 2020 11:50, autor: Urszula Jadczak
5 czerwca 2020
„Politechniczna nauka obywatelska”

Centrum Popularyzacji Nauki PŚ w ramach swojej działalności planuje rozpocząć w nadchodzącym roku akademickim nową inicjatywę „Politechniczna nauka obywatelska”. Będzie to projekt oparty na idei citizen science (https://pl.wikipedia.org/wiki/Nauka_obywatelska) realizowany pod nadzorem naukowców PŚ (w tym koła naukowe z opiekunami) i przy współpracy odbiorców-nienaukowców ze Śląska.
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani wzięciem udziału w tworzeniu tej eksperymentalnej inicjatywy, zapraszam do rejestracji na spotkanie on-line: które odbędzie się w dniu 19.06 o godzinie 9:15 https://www.cpn.polsl.pl/rejestracja-na-spotkanie-informacyjne-dot-politechnicznej-nauki-obywatelskiej/
Rejestracja na spotkanie trwa do 17.06, osoby zapisane otrzymają informacje o szczegółach spotkania drogą mailową.

Wiadomość utworzona: 5 czerwca 2020 09:34, autor: Urszula Jadczak
Ostatnia modyfikacja: 5 czerwca 2020 09:37, wykonana przez: Urszula Jadczak
5 czerwca 2020
Webinarium CEEPUS

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) zaprasza do wzięcia udziału w webinarium "CEEPUS w świecie COVID-19 - realizacja programu w roku 2020-2021" Koordynatorów, Partnerów Sieci akademickich oraz pracowników administracyjnych uczelni, realizujących program CEEPUS.
Podczas webinarium omówione zostaną poniższe aspekty:
- merytoryczne (m.in. w zakresie rekrutacji, zbierania danych, raportowania uczestników oraz raportowania procesów w ramach sieci akademickich),
-  finansowe (m.in. w zakresie wypłat stypendiów, refundacji kosztów przejazdu i raportów semestralnych uczelni w ramach umów ramowych) za lata 19/20 i 20/21,
- zmiany dotyczące realizacji mobilności w ramach COVID19 z roku 2019/2020,
 - informacja o zmianach organizacyjnych CEEPUS w związku z COVID19 (NCO i CCO)
Webinarium z koordynatorem Programu zaplanowano na dzień 9 czerwca 2020r. o godzinie 11:00.
Link do zaproszenia i rejestracji
 

Wiadomość utworzona: 2 czerwca 2020 14:45, autor: Urszula Jadczak
Ostatnia modyfikacja: 5 czerwca 2020 11:40, wykonana przez: Urszula Jadczak
Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono.
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
Aktualności Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki