20 stycznia 2021
„Pozdrowienia z Księżyca - 384.000km”

- Drodzy Studenci Architektury, mój pobyt w księżycowej bazie dopiero się zaczął (dziś mamy dzień 2. Misji M.01_Q01), a już do głowy przychodzi mi masa pomysłów, idei i przemyśleń. Jesteśmy tu, zamknięci w bazie Lunares, bez dostępu do światła dziennego, z restrykcjami dietetycznymi, codziennymi obowiązkami, ćwiczeniami, badaniami. To niesamowite doświadczenie być Członkiem załogi kosmicznej podczas tej wyprawy. Czuję, czeka mnie wiele wyzwań, ale także nauki - to ciekawe jak czuje się człowiek w takiej małej przestrzeni dzieląc praktycznie każdy cm2 z innymi, ile potrzebuje prywatności i jak cała przestrzeń musi być zoptymalizowana, żeby dobrze i sprawnie w niej funkcjonować. A co najważniejsze nie tracić zasobów. To ograniczona ilość wody, energii, wykorzystywanie szarej wody czy sprytne sposoby organizacji przestrzeni tak, by stała się przyjazna w takich ekstremalnych warunkach. Baza jest praktycznie samowystarczalna - nie może być inaczej, w końcu jesteśmy na Księżycu, 384 000 km od naszego domu. :)

Pozdrawiam cieplutko z chłodnego Księżyca!

Analogowa Astronautka Wiktoria D.

Pani Wiktoria Dziaduła, poza szczegółowo zaplanowaną misją kosmiczną wykona badania służące architektom. Będą to oceny jakościowe obiektu habitatu, w miarę możliwości w zakresie 5 jakości (technicznej, funkcjonalnej, organizacyjnej, ekonomicznej, behawioralnej). Uzupełnieniem będą badania obserwacyjne sposobu użytkowania i zachowań użytkowników, a także bezpośrednie rozmowy z użytkownikami. Niezależnie  gdzie, czy na Ziemi czy w innym miejscu w Kosmosie potrzebni są architekci oraz wiedza do projektowanie optymalnych, ekonomicznych, ergonomicznych obiektów, spełniających potrzeby, dostosowanych do specyficznych warunków i otoczenia. Wiedza do projektowania płynie z badań środowiska zbudowanego. Wnioski z badań pozwalają na sformułowanie wytycznych do projektowania, wykorzystanie dobrych praktyk projektowych oraz unikanie popełnionych błędów.

Klaudiusz Fross
Kierownik badań jakościowych w habitacie kosmicznym

Komunikat zawiera załącznikiKosmos 3.jpg

Wiadomość utworzona: 20 stycznia 2021 08:51, autor: Mirosław Rogula